ابوالفضل بهرام‌پور:

تمسک به ولایت اميرالمؤمنين(ع) موجب سعادت انسان می‌شود

۱۳۹۸/۰۵/۲۳ - ۱۷:۱۲
کارشناس و پژوهشگر قرآنی گفت: تمسک به ولایت امیرالمومنین(ع) موجب سعادت انسان می‌شود.

به گزارش آستان نیوز، ابوالفضل بهرام‌پور در کارگاه آموزشی شرح زیارت امیرالمومنین(ع) در روز عید غدیر که ظهر امروز در دارالقرآن الکریم حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: امام هادی(ع) در لابه لای فرازهای این زیارت نامه فضایل امیرالمومنین(ع) را بیان کرده‌اند.
وی تصریح کرد: «السَّلامُ عَلَيْكَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ آمَنْتَ بِاللَّهِ وَ هُمْ مُشْرِكُونَ...» که در این زیارت نامه آمده است یعنی سلام بر تو که امیر و مولای همه مومنان هستی تو ایمان آوردی به خداوند در حالی که دیگران مشرک بودند.
وی با اشاره به خفقان موجود در زمان امام هادی(ع)، اظهار کرد: ایشان در قالب این جملات می‌خواستند این مفهوم را بیان کنند، افرادی که بعد از رحلت پیامبر(ص) حکومت را غصب کردند زمانی مشرک و بت پرست بودند و بعدها توبه کردند. بنابراین کسی شایستگی خلافت پیامبر(ص) را دارد که گذشته‌ای پاک داشته باشد.
بهرام‌پور در ادامه به تبیین فراز «صَدَّقْتَ بِالْحَقِّ وَ هُمْ مُكَذِّبُونَ...» زیارت غدیریه پرداخت و گفت: امیرالمومنین(ع) اولین کسی بود که رسالت پیامبر(ص) را تصدیق کرد این در حالی است که بقیه بزرگان در ابتدا منکر آن شدند و بعدا آن را تصدیق کردند.
وی با اشاره به فراز «جاهَدْتَ وَ هُمْ مُحْجِمُونَ...» این زیارت شریف، ابراز کرد: امیرالمومنین(ع) تنها کسی بود که در راه خدا در کنار پیامبر اکرم(ص)جهاد کرد و بقیه در شرایط سخت رسول خدا(ص) را تنها گذاشتند.
این پژوهشگر قرآنی افزود: « عَبَدْتَ اللَّهَ مُخْلِصا لَهُ الدِّينَ صَابِرا مُحْتَسِبا حَتَّى أَتَاكَ الْيَقِينُ...» به این معنا است که امیرالمومنین(ع) خدا را خالصانه عبادت کرد و ذره‌ای شرک در وجود آن حضرت نبود و با یقین کامل به خدا ایمان و اعتقاد داشت.  
وی ابراز کرد: بعد از فتح مکه پیامبر(ص) از سران سپاه اسلام خواستند بت‌های درون کعبه را بشکنند ولی تنها امیرالمومنین(ع) حاضر شد بدون شک و تردید این کار را انجام دهد ولی بقیه به خاطر اینکه سابقه بت‌پرستی داشتند جرات نکردند به بت‌ها جسارت کنند.
این کارشناس قرآنی اظهار کرد: امیرالمومنین(ع) بعد از رحلت پیامبر(ص) و به سفارش ایشان در برابر هجمه‌های دشمن صبر و شکیبایی کردند تا اسلام نوپا از بین نرود و دشمنان سوء استفاده نکنند.
وی با اشاره به فراز أ«َلا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمِينَ...»، اظهار کرد: امام هادی(ع) در این فراز از زیارت غدیریه غاصبان خلافت را لعن می‌کنند و می‌فرمایند: از رحمت خدا به دور باد ظالمان و همه می‌دانند ظالمان همان غصب کنندگان خلافت امیرالمومنین(ع)  هستند.
گفتنی است؛ جلسه آموزشی شرح زیارت امیرالمومنین(ع) در روز عید غدیر تا بیست و هشتم مرداد ماه همه روزه از ساعت 11:30 الی 12:30 با حضور ابوالفضل بهرام‌پور در محل دارالقرآن الکریم حرم مطهر رضوی واقع در صحن جمهوری اسلامی برگزار می‌شود.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود