اجرای 12برنامه فرهنگی، خدماتی خادمیاران خراسان رضوی در دهه ولایت

۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۳:۲۴
مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در استان خراسان رضوی از اجرای 12 برنامه کیفی این دفتر نمایندگی با مشارکت کانون‌های خادمیاری و در قالب طرح‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سلامت همزمان با دهه ولایت در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، امین بهنام، مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در استان خراسان رضوی گفت: اجرای طرح‌های فرهنگی و خدماتی چون عیادت از بیماران بیمارستان های مشهد، لبیک یا رسول الله، روز باشکوه، ابراهیم زمان، مهاجر الی الله، اعطای تسهیلات قرض الحسنه 5 میلیون تومانی، ایستگاه صلواتی، اردوی جهادی سلامت، قربانی، سفره سخاوت، حمایت و پشتیبانی و کرسی تلاوت رضوی توسط این دفتر نمایندگی و با همکاری کانون های خادمیاری در دهه باشکوه ولایت درحال برگزاری است.
وی اجرای طرح عیادت از بیماران بیمارستان های مشهد را از طریق کانون خادمیاری موضوعی سلامت و دانشجویان دانشگاه های مشهد برای 6000 بیمار بستری تاکید کرد و افزود: در این برنامه حدود 200 نفر از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه های مشهد در قالب خادمیاران جوان از 6000 نفر بیمار بستری در بیمارستان های مشهد ملاقات خواهند کرد.
به گفته وی، این برنامه از پنج تا هشت روز با اهدای 6000 بسته هدایای متبرک شامل نمک و نبات متبرک، نخود وکشمش برای بیماران، بسته مخصوص برای کودکان بیمار شامل دفتر فانتزی نقاشی و مداد رنگی و 500 عدد هدیه ماندگار شامل یک گلدان کوچک و جاخودکاری فانتزی به ایستگاه های پرستاری اجرا می شود.
مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در استان خراسان رضوی، اجرای طرح عیادت از بیماران بیمارستان های مشهد را را اعلام کرد و گفت: خادمیاران جوان فعال در زمان اجرای تمام طرح ها علاوه بر اینکه با یک وعده صبحانه مهمان سرای آستان قدس پذیرایی خواهند شد بُن خدمات رفاهی، فرهنگی، ورزشی نیز به تشکل مجری اهدا خواهدشد.


* طرح "لبیک یا رسول الله"
بهنام، اجرای طرح «لبیک یا رسول الله» را نیز با هدف لبیک به ندای رسول مکرم اسلام در خصوص مودت با اهل بیت و ذریه ی مکرم ایشان و گسترش فرهنگ احسان و خدمت به سادات مستحق تاکید کرد و گفت: این طرح از طریق کانون خادمیاری موضوعی امداد مستضعفین با همکاری متمکنین و متمولین اصناف مشهد برای 1100 خانوار سادات محروم مشهد با اهدای هدایا اجرا می شود.
وی، اهدای یک عدد کارت هدیه 4.500.000 ریالی؛ 100 قطعه اسکناس 5.000 ریالی ممهور به مهر تبریک عید ولایت نصب و پرچم مخمل منقش به نام امیرالمومنین علیه السلام را از سوی دفتر نمایندگی به خانواده سادات محروم را از جمله هدایای این طرح برشمرد.
به گفته بهنام، این طرح در بازه زمانی روز عید سعید قربان تا شب قبل عید غدیر با هدف تکریم سادات محروم و آگاهی از وضعیت زندگی و محدویت ها، سختی و مشکلات فراروی آنها اجرا می شود.


*روز باشکوه
مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در استان خراسان رضوی، اجرای طرح "روز با شکوه" را از طریق کانون موضوعی تعلیم و تربیت برای 600  نفر از پسران سادات مشهدی یادآورشد و گفت: جامعه هدف این طرح؛ پسران سادات 10 تا 12 ساله می باشند که با کمک بانک اطلاعات اداره کل کمیته امداد خمینی (ره) و اداره کل بهزیستی استان، شناسایی شده و در قالب فراخوان هدفمند از طریق مددکاران ادارت فوق به مراسم جشن دعوت می شوند.
بهنام افزود: در این برنامه یک یا دو نفر مجری روحانی برای اجرای برنامه ای کاملا شاد و مومنانه، یک گروه سرود، یک نفر مداح نوجوان و... حضور دارند تا برنامه های شادی که مولد نشاط مومنانه خواهد بود را برگزار کنند.


*ابراهیم زمان
وی اجرای طرح ابراهیم زمان را با موضوع بازدید و سرکشی از پدران شهدا که به مثابه ابراهیم های زمان، اسماعیل های خود را تقدیم جبهه نور و حق علیه باطل کردند تاکیدکرد و گفت: این طرح از طریق کانون موضوعی خانواده شهداء برای 110 پدر شهید در قید حیات مشهدی و شهرستان ها با اهدای یک جلد مصحف شریف، شیرینی و بسته ی نمک و نبات متبرک و عطر حرم اجرا می شود.
به گفته وی، لیست 110 پدر شهید شامل 29 پدر شهید مشهدی در اختیارکانون های محلی مشهد و 81 پدر شهید شهرستانی به ازای هر شهرستان 3 پدر شهید در اختیارکانون های مرکزی خادمیاری شهرستان های استان قرارمی گیرد تا هرکانون در حوزه سرزمین خویش نسبت به ملاقات و دیدار با پدران شهید تمهیدات لازم را فراهم سازند.

 

*مهاجر الی الله
وی، اجرای طرح مهاجر الی الله را از طریق کانون خادمیاری خانواده شهدا برای 99 خانواده شهید و مهاجر الی الله مشهدی در چهار سطح یادآورشد.
به گفته وی، این چهار سطح در قالب دیدار 99 خانواده معظم شهدای منا با تولیت معظم آستان قدس و صرف غذای حضرت، حضور تولیت معظم آستان قدس در منزل 5 خانواده معظم شهدای شاخص منا، دیدار در منازل 99 خانواده معظم شهدای منا در مشهد و شهرستان ها و اکران پوسترشهدای منا درقالب نمایشگاه تخته شاسی درصحن قدس اجرا می شود.
مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در استان خراسان رضوی، اجرای نقاشی زنده روی بوم همزمان توسط دو نفر از افراد با تجربه و زبده کانون خادمیاری هنر با موضوع مذمت و نکوهش سکوت آحاد افراد برجسته ی عالم اسلام و علمای اسلام و همچنین دول اسلامی در قبال واقعه جانکاه منا و شهادت ضیوف الرحمن را تمامی دیدارها با پدران شهید در روز عید سعید قربان تاکیدکرد.
بهنام، با اشاره به اینکه مدیریت و راهبری خدمات اجرای برنامه برعهده دو تشکل مردم نهاد واسپاری خواهد شد تصریح کرد: دفتر نمایندگی در این دیدارها یک جلد مصحف شریف، شیرینی و بسته ی نمک و نبات متبرک و عطر حرم را به خانواده شهدا اهدا می کند.


*اعطای تسهیلات قرض الحسنه 5 میلیون تومانی
وی، اجرای طرح اعطای تسهیلات قرض الحسنه 5 میلیون تومانی با اولویت پرداخت وام به زوجین سادات یا زوجینی را که یکی از آنها از سادات هستند برای خرید جهیزیه در مشهد به 110زوج جوان خاطرنشان کرد و گفت: تسهیلات قرض الحسنه 5 میلیون تومانی برای خرید جهیزیه به 11 نفر نیز در هر شهرستان اعطا می شود.
به گفته وی، اعطای تسهیلات قرض الحسنه 5 میلیون تومانی در 407  نوبت انجام خواهد شد.


*ایستگاه صلواتی
بهنام تولید و توزیع 50.000 قطعه شیرینی خانگی و توزیع در ایستگاه های صلواتی شهرستان های استان به همت کانون مرکزی خادمیاری شهرستان نیشابور، کاشمر، گناباد، فیروزه و بجستان را با توجه به فعالیت و حضور مستمر و جدی تشکل های مردمی در ایام دهه کرامت و خدمات زیادی که از دفتر نمایندگی استان در شهر مشهد دریافت کرده اند.


*اردوی جهادی سلامت
وی، اجرای طرح اردوی جهادی سلامت را از طریق خادمیاران کانون موضوعی سلامت با ارائه خدمات ویزیت عمومی و تخصصی، مامایی، زنان، غربالگری قند و فشارخون، قد، وزن، آموزش پرستاری، مراقبت در منزل توزیع داروی رایگان، دندانپزشکی، چشم پزشکی و ختنه در دهه ولایت تاکیدکرد و گفت: این طرح در بازه زمانی 16تا 26 مرداد اجراشد.
بهنام تصریح کرد : این طرح از 16 تا 21 مرداد شهر در قاسم آباد و زوزن، شهرستان خواف شامل روستاهای علی آباد، مهرآباد، چاه مطار، ده خطیب، بنیاباد، ارگ، چاه خشت، چاه گچی، از 22 تا 23 مرداد در شهر فرهادگرد شهرستان فریمان  با ارائه خدمات ویزیت عمومی و تخصصی، مامایی، زنان، غربالگری قند و فشارخون، قد، وزن، آموزش پرستاری، مراقبت در منزل توزیع داروی رایگان  و از 24 تا 26 مرداد حاشیه شهرمشهد در محورساغروان با ارائه خدمات ویزیت عمومی و تخصصی، ، مامایی، زنان، غربالگری قند و فشارخون، قد، وزن، آموزش پرستاری، مراقبت در منزل توزیع داروی رایگان اجرا شد.

 

*قربانی
به گفته وی، طرح  قربانی نیز با ذبح حدود 200 تا 400 راس گوسفند در روز عید قربان و توزیع گوشت آن بین خانواده های محروم مشهدی با واسپاری مدیریت و راهبری خدمات اجرای برنامه به یک تشکل مردم نهاد و در مجموع با هزینه 100.000.000 ریال اجرا شد.


*سفره سخاوت و کرسی تلاوت رضوی
بهنام، اجرای طرح سفره سخاوت را با اطعام 8000 نفر از مردم در 8 مسجد حاشیه شهر مشهد (هر مسجد 1000 نفر) در قالب پوشش جیره خشک   در مجموع 144.000.000 ریال یاد آور شد و گفت: طرح کرسی تلاوت رضوی نیز با حضور قاریان و حفاظ مشهد و شهرستان گناباد اجرا می شود.


*حمایت و پشتیبانی
وی در پایان گفت: حمایت و پشتیبانی از تشکل های مردم نهاد شهر مشهد نیز که مجری برگزاری جشن های مردمی و خیابانی دهه ولایت و ایستگاه های صلواتی در ایام دهه ولایت هستند در قالب تامین شیره نبات ایستگاه صلواتی مشروط به تامین هزینه از سوی سازمان فرهنگی آستان قدس و موسسه آفرینش های هنری آستان قدس برای تامین هدایای تبرکی، اجرای گروه سرود، مداح و تامین نیروی انسانی مجری کودک برای جشن های کودک برگزار می شود.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید