جشن بزرگ عید غدیر در حرم رضوی برگزار شد

۱۳۹۸/۰۵/۲۹ - ۱۵:۱۸
همزمان با عید سعید و فرخنده غدیر خم مراسم ویژه جشن ولایت در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد.

 به گزارش آستان نیوز، در این مراسم سراسر شور و معنویت که با حضور تولیت آستان قدس رضوی، علمای اعلام، مدیران اجرایی استان و آستان قدس رضوی و جمع کثیری از زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی برگزار شد، مدیحه سرایان و ذاکران اهل‌بیت(ع) به مدح و منقبت و ذکر سجایای والای مولای متقیان حضرت علی(ع) پرداخته و خادمان بارگاه منور رضوی از خیل ارادتمندان با شربت و شیرینی پذیرایی کردند.
در این ویژه برنامه با شکوه که از طریق رسانه ملی و «رضوی تی وی» زیر پوشش رسانه‌ای قرار گرفته بود، جعفر ملائکه، جواد غفاریان، سعید قانع، حجت الاسلام سیدحسین سیدی و محمدامین اطاعتی در مدح مولای متقیان علی‌بن ابی‌طالب(ع) به مدیحه‌سرایی و گروه تواشیح آوای رضوان به سرودخوانی پرداختند و در پایان نیز حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدرضا رجایی‌خراسانی سخنرانی کرد.
وی با اشاره به اینکه اولین کسی که به نبوت رسول الله(ص) ایمان آورد حضرت علی(ع) بود، اظهار کرد: رسول گرامی(ص) وقتی اقوام خویش را برای ابلاغ دین اسلام دعوت کرد بعد از اتمام غذا، نبوت خویش را اعلام کرد در آن جمع نیز اولین نفری که با حضرت محمد(ص) بیعت و به نبوت ایشان ایمان آورد حضرت علی(ع) بود.
خطیب حرم مطهر رضوی جهاد را یکی از امتیازات دین مبین اسلام برشمرد و عنوان کرد: امیرالمومنان علی(ع) بزرگمرد جهاد بود، جنگ خندق یکی از بارزترین شاخصه‌های جهاد حضرت به شمار می‌رود، وقتى حضرت على(ع) خدمت پیامبر(ص) رسید، رسول خدا(ص) ارزش ضربت ایشان را چنین معرفی کرد «ضَربَةُ عَلِی یَومَ الخَندَقِ اَفضَلُ مِن عِبادَةِ الثّقلین؛ ارزش این فداكارى بالاتر از عبادت تمام جن و انس است».
وی گفت: تقوا از دیگر امتیازات دین اسلام به شمار می‌رود، امام علی(ع) درباره تقوا احادیث زیادی را نقل کردند و خود نیز بزرگمرد پرهیزگاری و تقوای الهی است.
رجایی خراسانی عالم بودن را از فضائل مهم حضرت علی(ع) برشمرد و اظهار کرد: در وصف عالم بودن حضرت علی(ع) همین بس که رسول الله(ص) درباره ایشان فرمودند: أَنَا مَدِينَةُ الْعِلْمِ وَ عَلِيٌّ بَابُهَا فَمَنْ أَرَادَ الْعِلْمَ فَلْيَأْتِ الْبَابَ، من شهر علمم و علي درِ آن شهر است. هر که دنبال علم است، بايد از اين در وارد شود.
وی در ادامه بذل، بخشش، حسن خلق، گذشت و شجاعت را از دیگر فضائل امام علی(ع) معرفی کرد و گفت: حضرت علی(ع) پیوسته به دنبال رفع گرفتاری و حل مشکلات مردم بود ایشان حتی در برهه‎های مختلف به خلفای وقت در موضوعات مختلف فکری، قضاوت، احکام شرعی، علمی و جنگی کمک می‎کردند.
خطیب جشن بزرگ عید غدیر حرم مطهر رضوی عنوان کرد: امروز جوانان ما باید راه حضرت علی(ع) را دنبال کنند و از تلاش و کوشش دریغ نکنند. متاسفانه اکنون برخی بدون زحمت می‎خواهند به سرمایه کلان برسند در حالی که سرمایه حلال در گرو زحمت و تلاش حاصل می‌شود.
وی افزود: شیعه و محب حضرت علی(ع) هر آینه در روند زندگی خویش به دنبال کار خیر و نیک است و تا جایی که می‎تواند گره‎ای از کار مردم و نیازمندان باز می‎کند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود