دومین نشست انجمن داستان نویسان رضوی در ارومیه برگزار شد

۱۳۹۸/۰۵/۳۱ - ۰۹:۳۵
دومین نشست داستان نویسان رضوی توسط کانون خادمیاری شعر و ادب دفتر آستان قدس رضوی در استان آذربایجان غربی و با مشارکت حوزه هنری انقلاب اسلامی در ارومیه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آستان نیوز از ارومیه، در این نشست که به همت کانون خادمیاری شعر و ادب آستان قدس رضوی و با حضور جمعی از داستان نویسان در محل حوزه هنری شهرستانارومیه برپا شد، مصطفی قلیزاده علیار مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری با اشاره به غنای فرهنگ رضوی، راه و روش و سبک زندگی امام رضا(ع) و تاثیر آن در آثار شاعران و نویسندگان در گذشته و حال، گفت: اندیشه و روش زندگی اجتماعی و فردی ائمه اطهار(ع) مخصوصا امام رضا (ع) در زندگی و شکل گیری تمدن ایرانی – اسلامی مردم ایران در طول تاریخ، یک واقعیت روشن است.

وی افزود: این امر امروز هم می تواند در تمام زمینه های سبک زندگی، هنر، اندیشه و ادبیات ما تاثیرگذار باشد و نویسندگان، شاعران، فیلم سازان، عکاسان، نقاشان و متفکران در این عرصه نقش اول را دارند.
دکتر محمدعلی ضیائی، از نویسندگان و محققان برجسته ارومیه هم در این نشست با توجه به تأثیر معنوی شخصیت امام رضا علیه السلام در اندیشه و زندگی مردم ایران و آثار داستان نویسان ایرانی اظهار داشت: بسیاری از حوادث روزانه و اعتقادات پاک مردم ایران زمین مخصوصا در منطقه آذربایجان می تواند در قالب داستانهایی ماندگار و تاثیرگذار ظهور و بروز داشته و در غنی سازی ادبیات اهل بیت(ع) در ایران نقشی مهم و جدید ایفا کند.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ ادبیات داستانی آذربایجان غربی افزود: بسیاری از معتقدات مردم مسلمان ما در منطقه هم جنبه داستانی دارد و هم قابلیت تبدیل شدن به فیلم و سریال؛ که اگر از داستان نویسان و هنرمندان متعهد حمایت جدی شود، این اتفاق نو در عرصه داستان و فیلم رضوی می افتد.
مجتبی اسماعیل زاد نویسنده جوان ارومیه ای که در مسابقات و جشنواره های متعدد ادبی و هنری کشوری و منطقه ای موفق به کسب رتبه های درخشانی شده، در دومین نشست انجمن داستان نویسان رضوی، ضمن تشریح منطق داستانی، به بیان موضوع بومی نویسی در عرصه داستان رضوی پرداخت.
این مدرس ادبیات داستانی و عکاسی، گفت: در بومی نویسی داستانی چهار گزاره نقش مهمی دارند: مکانها، باورها، شخصیتها و اتفاقات تاریخی منطقه ای که نویسندگان و هنرمندان بومی باید این گزاره ها را در آثارشان مد نظر قرار دهند.
وی با اظهار تأسف از توجه بیش از حد خوانندگان داستانها به آثار ترجمه شده خارجی و بی اعتنایی نسبت به آثار نویسندگان داخلی، گفت: ما هر چه بیشتر آثار خارجی را بخوانیم مصرف کننده می شویم اما هر چه بیشتر به مطالعه آثار موفق نویسندگان داخل کشورمان بپردازیم، به تولیدکننده در عرصه ادبی و هنری و فکری تبدیل می شویم که در سایه اندیشه رضوی و فرهنگ اهل بیت(ع) یک جریان مبارک ادبی  - بومی اتفاق می افتد.
گفتنی است در این نشست، سایر شرکت کنندگان هم نقطه نظرات خود را اظهار داشتند.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود