آیت‌الله محمد هادی عبدخدایی:

زندگی تمام پیامبران و ائمه معصومین(ع) سراسر تربیت است

۱۳۹۸/۰۵/۳۱ - ۱۰:۱۷
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه زندگی تمام پیامبران و ائمه معصومین (ع) سراسر تربیت است، گفت: از آنجایی که نیروی انسانی مهم‌ترین ذخیره هر کشور است، این وظیفه والدین و اجتماع است که فرزندان خود را به درستی تربیت کنند.

به گزارش آستان نیوز، آیت‌الله محمد هادی عبدخدایی در همایش علمی- تخصصی ـ تربیت اخلاقی کودک در سیره امام علی(ع) و حضرت مسیح(ع) که با حضور کاردینال پروفسور میشل دوبست و جمیله علم الهدی دانشیار دانشگاه شهید بهشتی در سالن شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: زندگی تمام پیامبران و ائمه معصومین (ع) سراسر تربیت است.
وی هدف از رسالت پیامبران را اقامه مردم به عدالت دانست و ادامه داد: این عدالت شامل تمام ابعاد فکری، نفسانی، اخلاقی و عملی است. جوهره گفتار همه این بزرگواران یکی است زیرا از یک منبع سرچشمه گرفته است.
این مقام مسئول افزود: ده فرمان، آیاتی از تورات است که در کوه سینا بر حضرت موسی(ع) نازل شد و شامل دستورات توحیدی و اجتماعی است. ده فرمان جوهره اصول تمام برنامه‌های ایمانی و اخلاقی است و زندگی حضرت مسیح(ع) گرچه کوتاه اما سرشار از نصیحت و روند اخلاقی بود.
وی بیان کرد: امام علی(ع) در نامه‌ای به مالک اشتر  توصیه می‌کنند، درآمد کشور باید افزایش یابد و ذخایر و منابع جمع آوری شود، باید نیروی دفاعی قوی داشته باشیم و مهم‌تر از همه این‌ها وظیفه حاکمان این است که نیروی انسانی را به خوبی تربیت کنند.
آیت الله محمدهادی عبدخدایی خاطرنشان کرد: امروزه مهم‌ترین ذخیره هر کشوری نیروی انسانی آن کشور است. البته منابع و وسعت زمین هم اهمیت دارد، اما این نیروی انسانی است که می‌تواند برای بهره‌برداری از نعمات الهی برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشد.
وی افزود: دوران کودکی از ویژگی خاصی در زندگی برخوردار است. کودکان دلهای صاف و پاکی دارند و همچون تابلوی سفیدی می مانند که هر چه روی آن کشیده شود همان شکل ترسیم می‌شود. خمیر مایه اولیه کودک را پدر و مادر شکل می‌دهند از این رو دوران کودکی از ویژگی خاصی برخوردار است.
این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه خاطرنشان کرد: کودکان قدرت فراگیری بسیار خوبی دارند و در این دوران چندین برابر عمرشان می‌آموزند؛ در کنار خوبی‌ها و رفتارهای پسندیده رفتارهای زشت را نیز می‌آموزند از این رو نقش عملی پدر و مادر بسیار مهم است.
وی ادامه داد: بذرهای اولیه را مادران و پدران می‌کارند؛ فرزندان آن گونه که پدر و مادر می‌خواهند و می‌گویند تربیت نمی‌شوند، بلکه رفتار والدین خود را می‌بینند و همان گونه تربیت می‌شوند. امام صادق(ع) نیز می‌فرمایند: «مردم را دعوت کنید نه با زبانتان بلکه با عملتان»
آیت الله عبدخدایی با بیان اینکه در اسلام اهتمام ویژه‌ای به تربیت کودکان شده است، گفت: امروزه متاسفانه جامعه بشری به این جریان توجه ندارد و ارزش قدردانی از پدر و مادر ضعیف شده است؛ این یکی از آفت‌های تربیتی دنیاست که خوشبختانه در کشورهای دینی به مراتب کمتر است.
وی نام فرزندان را گویای هویت آنان دانست و گفت: والدین باید نامی را برای فرزند خود برگزینند که گویای فرهنگ و مکتب آنان باشد. خانواده به وسیله انتخاب همین اسم خود را معرفی می‌کند و نشان می‌دهد که علاقه‌مندی آنان به چیست.
این کارشناس مذهبی به دیگر وظایف والدین در قبال فرزندان خود اشاره کرد و افزود: وظیفه والدین این است فرزندان خود را مودب تربیت کنند و آن‌ها را با دین پرورش دهند؛ برای تربیت فرزندان باید از آموزه‌های قرآنی بهره جست زیرا قرآن به تمام جهات اجتماعی، سیاسی و... توجه داشته و دارای عالی‌ترین مضامین است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود