نخستین همایش کشوری «سادات رضوی» در حرم مطهر برگزار شد

۱۳۹۸/۰۵/۳۱ - ۱۵:۲۰
نخستین همایش کشوری و ملی سادات رضوی در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، عفت شریعتی کوهبنانی دبیر همایش کشوری و ملی سادات رضوی در ابتدای این مراسم که با حضور علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری و بیش از هزار سادات رضوی در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: حضور شما سادات مایه افتخار تمام ملت ایران است.
وی عنوان کرد: این همایش نخستین همایش سادات رضوی در کشور است که در مشهد مقدس و در جوار بارگاه منور رضوی 
با هدف بررسی سیر تکاملی رفتارهای معنوی در آینه قرآن و عترت برگزار می‌شود.
شریعتی با بیان اینکه بنا داریم همایش بین‌المللی سادات رضوی را در عرصه جهانی برگزار کنیم، افزود: همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در آینده‌ای نزدیک اولین نشست را در راستای ایجاد دبیرخانه سادات رضوی برگزار خواهیم کرد.
دبیر همایش کشوری سادات رضوی در ادامه خاطرنشان کرد: این همایش‌ها حرکت در مسیر سیر تکاملی است و از آنجایی که ما در دهه پنجم انقلاب قرار داریم و چهل سال از انقلاب را پشت سر گذاشته‌ایم، برگزاری این گونه همایش‌ها می‌تواند در راستای تحقق اهداف قرآن و عترت تاثیرگذار باشد و مسلمانان جهان را در مسیر هدایت قرار دهد.
این مقام مسئول در ادامه به حدیث مشهور سلسله‌الذهب اشاره کرد و گفت: حدیث سلسله‌الذهب، حدیثی است که از علی‌بن موسی‌الرضا(ع) به هنگام ورودشان به نیشابور نقل شده و عده کثیری آن را نوشته‌اند. سلسله‌الذهب به معنی زنجیره طلا است. این حدیث دربردارنده این موضوع است که ولایت اهل بیت پیامبر(ص) شرط توحید و یگانگی خداوند است. 

پیروزی امت اسلام درگروه وحدت جهان اسلام
محمد ناظمی اردکانی معاون امور اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در ادامه این مراسم به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مجمع پرداخت و گفت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در چند سال اخیر علاوه بر گفتمان‌سازی وحدت، درصدد آن برآمده که این گفتمان را به رفتار اجتماعی تبدیل کند.
وی اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی(ره) در تمام سخنرانی‌های خود موضوع وحدت جهان اسلام را مطرح و اشاره می‌کنند که پیروزی امت اسلام درگروه وحدت آنهاست؛ همچنین ایشان تأکید داشتند که اسرائیل یک غده سرطانی در جهان اسلام است و تنها راه مقابله با آن، ایجاد وحدت بین دولت‌ها و ملت‌های اسلامی است.
معاون امور اجتماعی مجمع تقریب مذاهب گفت: در تداوم راه امام راحل(ره)، مقام معظم رهبری همواره موضوع وحدت در جهان اسلام را در پیش گرفتند؛ نقطه عطف این حرکت تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سال ۱۳۶۹ بود که تا به امروز خدمات شایان و کم‌نظیری در امر وحدت جهان اسلام انجام داده و بسیاری از اهدافی که در این مسیر دنبال می‌کرده محقق شده است.
وی عنوان کرد: تا کنون سه کمیسیون بین‌المللی سادات پیرامون موضوع چگونگی فعال سازی نقش سادات در وحدت جهان اسلام توسط این مجمع تشکیل و بررسی شده است.
این مقام مسئول همچنین بر ضرورت کار پژوهشی و مطالعاتی در راستای شناخت جمعیت سادات در اقصی نقاط دنیا تاکید کرد و گفت: در خصوص نقابت‌السادات در جهان مطالعات گسترده‌ای انجام شده و در کشورهای مصر، بنگلادش، اندونزی و... نقابت‌السادات حفظ شده و نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند.
وی برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی وحدت و کمیسیون‌های بین‌المللی سادات در شهرهای مختلف را یکی از فعالیت‌های این مجمع دانست و گفت: علاوه بر این برنامه‌ها در نظر داریم نشست سادات حسینی در کربلا و سادات علوی را در نجف اشرف برگزار کنیم.
ناظمی اردکانی با بیان اینکه راهبرد دشمن ایجاد تفرقه و خصومت بین دولت‌های اسلامی است، ابراز امیدواری کرد، هدف‌گذاری دشمنان در راستای ایجاد تفرقه در جهان اسلام به ثمر ننشیند و تیر تفرقه با کمانه کردن به خودشان برگردد.
معاون امور اجتماعی مجمع تقریب در پایان تأکید کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد وحدت در جهان اسلام و همگرایی در مقابل دشمن مشترک، یک راهبرد سنجیده است و نقشه‌های دشمن را نقش بر آب خواهد کرد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود