گفت وگوی آستان نیوز با حافظ نخبه قرآن

الگوی جوان موفق ایرانی

۱۳۹۸/۰۶/۰۲ - ۱۶:۵۶
محمد سعيد بیلکار گفت: حفظ قرآن کریم با ایجاد خودباوری، بیشترین زمینه پیشرفت در تحصیل و ورزش را برایم فراهم کرد.

به گزارش آستان نیوز، این ورزشکار جوان که حافظ قرآن نیز هست، در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: من دانشجوی دانشگاه تهران در مقطع دکتری علوم قرآن و حدیث هستم که بیش از ٦ سال است به صورت حرفه ای در رشته ورزشی پارکور فعالیت می کنم و در سطح کشوری نیز موفق به کسب مقام هایی شده ام.
وی که برای زیارت بارگاه امام هشتم(ع) چند روزی را در مشهد به سر می برد، بیان کرد: هر جا که مشکلی جدی برای من به وجود آمده است، ملجأ و پناهم امام رضا(ع) بوده است.
بیلکار درباره علاقه اش به قران کریم این گونه می‌گوید: طعم انس با قرآن را از همان دوران کودکی چشیده ام، به طوری که قبل از آغاز حفظ تخصصی کل قرآن کریم، در سن ٦ سالگی نیز تجربه حفظ قرآن را داشتم.
این حافظ کل قرآن کریم در ادامه بیان کرد: ملجأ و پناه تمامی شیعیان حضرت رضا(ع) است، زیارت امام رضا(ع) همیشه توانسته است باعث امید دوباره جهت ادامه حیات و تلاش شود که همه به دلیل نور وجودی ائمه اطهار(ع) و امام رضا (ع) است.
وی ادامه داد: حفظ به صورت تخصصی را از سن ١١ سالگی با حضور در دوره های حضوری موسسه جامعة الکریم زیر نظر اساتیدی چون شرفی، میریحیی، اسلامی، میر عارفی آغاز کردم که در مدت ١ سال و ٣ ماه موفق به حفظ کل قرآن کریم شدم.
بیلکار در ادامه افزود: فعالیت های قرآنی را با شرکت در آزمون های قرآنی رتبه های اول و دوم، مسابقات کشوری دانش آموزی، مسابقات کشوری بنیاد شهید در رشته حفظ کل، مسابقات استانی اوقاف استان البرز، آزمون های کشوری وزارت ارشاد در رشته حفظ کل و 20 جز ادامه دادم و موفق به کسب مقام اول شدم.

 

این حافظ قرآن کریم با اشاره به اینکه آموزش و پرورش کودکان باید در جهت میل و علاقه کودکان باشد، عنوان کرد: در موسسه جامعه القرآن در کنار آموزش و یادگیری حفظ قرآن به بازی و سرگرمی نیز می پرداختیم و این شیوه از آموزش موجب رفع نیا های دوران کودکی در کنار آموزش می شد.
وی با بیان این که والدین برای تبیین علت کارها و معرفی الگو در سنین کودکی سعی کنند، افزود: برادر بزرگ ترم قبل از آغاز حفظ قرآن کریم در سن 7 سالگی محمد حسین طباطبایی حافظ کل قرآن کریم را به عنوان الگو به بنده معرفی کردند و از همان سن تصمیم بر حفظ کل قرآن کریم گرفتم و این الگو زمانی برای من ملموس تر شد که در سن 11 سالگی ایشان را از نزدیک زیارت کردم و درصدد هستم تا این روند الگویابی را به همین نحو ادامه دهم.
بیلکار با اشاره به ابعاد ورزشی زندگی خود ابراز کرد: در کنارحفظ قرآن به ورزش پارکور نیز می پردازم، پارکور در فرانسه به معنای هنر جابهجایی در سریعترین زمان ممکن است که در کنار Free Running به معنای جا به جایی با زیباترین حرکت قرار می‌گیرد.


این ورزشکار در ادامه تصریح کرد: پارکور را به صورت تخصصی از سن 13 سالگی به مدت 7 سال زیر نظر اساتیدی همچون احسان داد فر، محمد رسولی فرا گرفتم که راهیابی به المپیک 2024 از جمله اهداف این ورزش است.
بیلکار با بیان اینکه از طریق سهمیه‌ای که برای حفاظ در دانشگاه وجود دارد، در سن ۱۳ سالگی موفق به اخذ لیسانس شدم، افزود: درسهای مربوط به علوم قرآنی را زیر نظر دکتر شاهرودی، از اساتید دانشگاه تهران در مؤسسه تبیان گذراندم. سال 92 در سن 14 سالگی با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد رشته الهیات رتبه چهارم را کسب کردم، همچنین در رشته ادبیات عرب کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به عنوان کوچکترین دانشجو نیز  موفق به کسب رتبه شدم که مقطع کارشناسی ارشد تا سال 94 به طول انجامید. در دفاع از  پایان‌نامه ارشد با موضوع  «بررسی‌های وجوه اعراب در ترجمه‌های قرآن کریم» نمره 18.5 از 19 را کسب کردم که ثمره آن مقاله علمی ـ پژوهشی با آقای دکتر شاهرودی بود.
این حافظ کل قرآن کریم یادآور شد: در کنکور دکتری سال ۹۴ در سن 16 سالگی به عنوان جوانترین دانشجوی مقطع دکتری در تاریخ دانشگاه تهران از بین 2500 نفر موفق به کسب رتبه دوم شدم که در حال حاضر دانشجو ترم 8 دکتری و مشغول به نگارش رساله دکتری با موضوع «نقد شبهات معاصرین به ساختار های ادبی قرآن» هستم.

 

وی با اشاره به اینکه مسئله سازی و طرح سوال بهترین روش برای به چالش کشیدن ذهن دانشجویان است گفت: 3 سال است که به تدریس می پردازم و 2 سال است که در دانشگاه تدریس می کنم و حدود 1 سال است به عنوان استاد مدعو در دانشگاه امام صادق(ع) مشغول به تدریس صرف و نحو زبان عربی هستم.
بیلکار با اشاره به تاثیر قرآن بر فعالیت های ورزشی و تحصیلی افزود: حفظ کل قرآن کریم با ایجاد خودباوری، بیش ترین زمینه پیشرفت در تحصیل و ورزش را فراهم کرد.  قرآن کریم با رسوخ در عمق وجود موجب خودباوری در من شده است که در ورزش و تحصیل این تاثیر بسیار مشهود است.
وی به عنوان الگوی جوان موفق قرآنی خطاب به جوانان گفت: توصیه می کنم خودتان را در زمینه ای که علاقه دارید باور کنید، این استعداد شما نیست که شما را پیش می برد، بلکه اعتماد شما به خود و خدا موجب پیشرفت شما خواهد شد و به این باور برسید که ظرفیت وجودی شما بیش تر از آن است که گمان می کنید.
وی به سخنی از شهید حسن تهرانی مقدم اشاره کرد که «فقط انسان های ضعیف به اندازه امکانات شان کار می کنند» و افزود: امکانات را ما باید بسازیم نداشتن سرمایه، هوش و استعداد بهانه هایی هستند که ما را از رسیدن به اهداف و آرزوها دور می کنند.
جوانترین دانشجو دکتری دانشگاه تهران در پایان با ابراز امیدواری از اینکه مورد شفاعت حضرت رضا(ع) و ائمه اطهار(ع) قرار بگیرد، ابراز کرد: در مدت اقامت 3 روزه به لطف حضرت رضا(ع) توفیقات معنوی بسیار خوبی نصیبم شد.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود