گزارشی از طرح تابستانه «رویش رضوی» تربیت بدنی آستان قدس رضوی

ورزش به علاوه رویش

۱۳۹۸/۰۶/۰۳ - ۱۷:۰۹
در این روزهای گرم تابستانی، تربیت بدنی آستان قدس رضوی به غیر از ورزش و نرمش، فکری برای رشد و رویش جوانه‌های شهر کرده است.

چند قدم آن طرف تر از ورودی این مجموعه ورزشی، ورزشکاران با گرم‌کن ورزشی یکی در میان از سمت سالن‌ها به طرف ایستگاه‎ها‌ روان هستند.

غرفه «بازی و نشاط» یکی از چند غرفه ایستگاه است که طرفداران بیشتری را به خود جذب کرده. صدای خنده چند نوجوان هم سن و سال که در حال نمایش‌بازی هستند، توجه همه عابران بخصوص بچه‌های ورزشکار محوطه تربیت بدنی را به خود معطوف کرده است. جلوتر می‌آیند تا با خواهش کردن از مربی، خودشان این بازی جالب را امتحان کنند.  
این غرفه با بازی‌ها و برنامه‌های مختلف، تنها یک جزء از چندین قسمت طرح «رویش رضوی» است که توسط معاونت فرهنگی و ورزشی تربیت بدنی آستان قدس رضوی و با همکاری جمعی از طلاب فعال در امور فرهنگی، در قالب پیوست فرهنگی فعالیت‌های ورزشی در مدت سه ماه تعطیلات تابستانی در حال اجرا است.

 

طلابی در نقش مربی
با پایین آمدن بازه زمانی تربیتی در نسل جدید، به خاطر دسترسی آزاد بچه‌ها به انواع وسایل ارتباطی و فضای مجازی، ضرورت اجرای چنین طرح‎های فرهنگی و تربیتی آن هم در شهر منتسب به امام هشتم و در فرصت مغتنم تابستان بسیار احساس می‌شود.
حجت‌الاسلام امیر خاقانی به عنوان مسئول اجرای طرح «رویش رضوی» از جزئیات آن برایمان می‌گوید: نوجوانان 11 تا 14 ساله حاضر در کلاس‌های طرح اوقات فراغت تربیت بدنی آستان قدس رضوی هدف اجرای برنامه فرهنگی رویش رضوی هستند. بنا شد تا طی این طرح در کنار دوره‌های ورزشی، مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی و تربیتی برای بچه‌ها اجرا شود.
وی اضافه می‌کند: سه ایستگاه مختص این طرح در نظر گرفته شده که دو ایستگاه ویژه برادران در مجموعه شماره یک این مجموعه ورزشی و ایستگاهی هم برای خانم‌ها در جوار مجموعه آبی بانوان دایر شده و از اول صبح تا غروب آفتاب فعال هستند. مربیان اجرای برنامه‌ها هم گروهی از طلاب علوم دینی هستند که با وجود ملبس بودن، برای جذب و ارتباط‌گیری بیشتر همه بچه‌ها با لباس عادی در غرفه‌ها حاضر می‌شوند.  
به گفته این کارشناس علوم دینی، هر یک از ایستگاه‌ها به اقتضای مخاطبان خود ویژه برنامه‌های متفاوتی دارند. اجرای مسابقات، طب سنتی، ارایه مشاوره‌های خانوادگی و مذهبی، امانت کتاب و... بخشی از فعالیت‌های ایستگاه بانوان هستند. اما در ایستگاه‌های آقایان، با غرفه‌های بازی و چالش‌های تربیتی، عرضه محصولات فرهنگی، ارایه مشاوره به خانواده‌ها در ایستگاه انتظار والدین، پذیرایی، اقامه نماز جماعت در خدمت نوجوانان پسر مجموعه هستند.
تاکنون ورزشکاران زیادی جذب این طرح شده‌اند که در بازه دو ماهه آغاز طرح رویش رضوی حدود 250 عضو ثابت از برنامه‌های استفاده ‌کرده‌اند و روزانه این تعداد به 500 نفر هم می‌رسد. البته در کنار برنامه‌های مذکور، برگزاری اردوهای علمی و تفریحی و نیز تشرف دسته‌جمعی به حرم رضوی از دیگر عناوین برنامه‌های این طرح فرهنگی محسوب می‌شود.
در همین مدت، برنامه اردویی با حضور 230 نفر از بچه‌های فعال در کلاس‌های فرهنگی و ورزشی تابستانه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در اردوگاه فرهنگی تربیتی امام رضا(ع) به اجرا درآمده است. در پایان اجرای طرح هم اردوی علمی با بازدید از فرهنگسرای نجوم و موزه علوم طبیعی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.

 

تولیدات فرهنگی ایرانی ـ اسلامی
طراحی نرم افزاری مختص طرح رویش رضوی، از دیگر ابعاد این طرح فرهنگی است که اعضا می‌توانند از طریق آن به رقابت‌ها و چالش‌ها، بازی‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها، امتیازات خود از فعالیت‌های صورت گرفته، برنامه‌های آتی ایستگاه‌ها دسترسی مجازی پیدا کنند.
به گفته وی، غرفه محصولات فرهنگی با عرضه و امانت کتب محبوب و پرتیراژ وجه دیگری از امور فرهنگی جاری در این ایستگاه‌ها را به نمایش می‌گذارد. غرفه‌ای با 150 عنوان و 500 جلد کتاب امانی با موضوعات داستانی و تربیتی که طرفداران ویژه‌ای دارد. استقبال از بخش کتاب امانی بانوان غیرمنتظره بوده و تقاضا برای کتاب‌های جدید بیشتر شده است.
ضمن بازی کردن در غرفه‌ها، در مجاورت غرفه فروش کتاب، لوازم و اسباب بازی‌هایی هم عرضه می‌شود که همگی ایرانی ـ اسلامی هستند. هم‌پا، همراه، هم‌سازه، ناودونی، مجموعه‌ای از عناوین این اسباب بازی‌ها است که غالبا ارگانیک و از ایده تا تولید کار جوانان این سرزمین هستند. ویژگی بارز این وسایل بازی، ترغیب بچه‌ها به انجام بازی فیزیکی و فاصله گرفتن از فضای مجازی و نیز تشویق به کار گروهی است و البته این وسایل در جشنواره‌‎ها و نمایشگاه‌های کشوری هم حائز رتبه‌های نخست شده‎اند.  
حجت‌الاسلام خاقانی همچنین یادآور می‌شود: انتهای طرح رویش رضوی با برگزاری مراسم اختتامیه در 15 شهریورماه دیده شده که با اهدای جوایز متفاوتی از جمله اختصاص بلیت استفاده از کارتینگ با خانواده، استفاده از بانجی‌جامپینگ در مجموعه تفریحی چالیدره، غواصی در پارک ساحلی آفتاب در خدمت فعالان طرح هستیم و از جوایز معمول مثل اهدای وسایل ورزشی فاصله گرفته‌ایم.

 

جُنگ عصرانه با مخاطبان رنگارنگ
دم غروب‌ها، فضای این مجموعه ورزشی بیشتر از طول روز شاد و سرگرم‌کننده به نظر می‌‎رسد. آن هم با ویژه برنامه‎ای که در کنار همه برنامه‌های فرهنگی و تفریحی تابستانی، جذابیت مخصوص به خود را دارد. عمو روحانی و دوست پر شیطنتش نمایش‌های مفرح و شیرینی را که دغدغه‌ای تربیتی را در لفافه مطرح می‌کند، روی سن می‌برند. سن نمایش، دم در ورودی مؤسسه تعبیه شده، برای همین این بخش مخاطبان رنگارنگی دارد که اثربخشی بیشتری هم از آن انتظار می‌رود.    
حجت‌الاسلام خاقانی با اشاره به اینکه جُنگ عصرانه بعد دیگری از طرح فرهنگی رویش رضوی را به خود اختصاص می‌دهد، در ادامه می‌گوید: این طرح به جز جمعه‌ها و مناسبت‌های سوگواری ملی و مذهبی اجرا می‌شود. هر روز نمایش‌های با محوریت تربیتی به مدت 40 دقیقه با اجرای دو روحانی در لباس شخصیت‌های نمایشی روی سن می‌رود.
وی اضافه می‌کند که این برنامه شنبه تا پنجشنبه به جز چهارشنبه‌ها اجرا ‌می‌شود. چهارشنبه‌ها هم ویژه برنامه‌ای مرتبط با روز زیارتی حضرت رضا(ع) با عنوان «چهارشنبه‌های رضوی» با اجرای نمایش، مسابقه و سرود برای تماشاچیان حاضر در برنامه دیده شده است که بزرگ و کوچک مخاطب پروپاقرص آن هستند.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/qgyzsretuusxztpyfskeq48wwapho6am.jpg

طرحی برای تمام فصول
در همین رابطه عظیم کریمی، معاون فرهنگی ورزشی موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی اظهار می‌کند: برای اجرای طرح، سه ایستگاه در سه نقطه این مجموعه ورزشی در نظر گرفته شده تا با جذب و جهت‌دهی کودکان و نوجوانان دختر و پسر ورزشکار و مراجعه‌کننده به تربیت بدنی آستان قدس رضوی آنها را به سمت موضوعات دینی و فرهنگی ترغیب کنیم.  
وی همچنین بیان می‌کند: جمعی از طلاب زن و مرد فعال در امور فرهنگی که دوره‌های تربیت مربی و تربیت نوجوان را در تشکل‌های انقلابی و مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی گذرانده‌اند، به عنوان مربیان طرح رویش رضوی در قالب غرفه‌های متنوع آموزشی و تفریحی به مراجعه‌کنندگان اعم از ورزشکاران و والدین آن‌ها ارایه خدمت می‌کنند.   
این مدیر فرهنگی و ورزشی و همکارانش با بهره‌مندی از تجربه موفق طرح «رواق رضوی» در سال 97 و با رفع کاستی‌ها و تقویت نقاط مثبت آن به میدان آمدند تا با مجموعه برنامه‌های متنوع فرهنگی تربیتی، در کنار تقویت ابعاد جسمانی و فیزیکی نوجوانان مخاطب تربیت بدنی آستان قدس رضوی، جنبه‌‎های روحی و اخلاقی آن‌ها را هم ارتقاء دهند. طرحی که قرار است طی سال هم با بروبچه‌های برگزیده دوره تابستانه ادامه یابد.  
فرزندان این سرزمین ممکن است از همه نوع امکانات و لوازم تأمین سلامت جسمانی برخوردار باشند ولی توجه توأمان به سلامت معنوی و اخلاقی بچه‌ها وجهی است که کمتر محسوس بوده و به آن پرداخته می‌شود و به بالا بردن درجه حساسیت والدین و متولیان امور فرهنگی و ورزشی و البته برنامه‌ریزی و عکس‌العمل به موقع نشان دادن نیازمند است.  

 

گزارشگر: سارا صالحی

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود