گذری بر فعالیت‌های شرکت داروسازی ثامن در سال جاری

تولید سه محصول دارویی جدید در پرتوی بارگاه عالم آل محمد(ع)

۱۳۹۸/۰۶/۰۴ - ۱۷:۲۸
شرکت داروسازی ثامن(تأسیس سال 1363) از ابتدای دهه 70 وارد چرخه تولید دارویی کشور شده است. این شرکت که سهام‌دار عمده آن آستان قدس رضوی است از ابتدای تأسیس همواره به نیاز دارویی بیماران کشور بدون نگاه اقتصادی توجه ویژه‌ای داشته و این راهبرد را دنبال کرده است.

همچنین شرکت داروسازی ثامن به عنوان یکی از شرکت‌های هلدینگ سلامت و داروی سازمان اقتصادی رضوی در طول 30 سال گذشته توانسته خدمات ارزنده‌ای را به بیماران ایران اسلامی به ویژه بیماران خاص ارائه دهد. به بهانه رونمایی از سه داروی جدید شرکت داروسازی ثامن در سال 1398 و ورود این شرکت به تولید سبد دارویی بیماران (CF)Cystic Fibrosis   با مهندس مجید طبسی مدیرعامل شرکت داروسازی ثامن درباره فعالیت‌های این شرکت در سال جاری به گفت‌وگو پرداختیم.

 

اخذ پروانه تولید عمده نخستین داروی بیماری CF
اولویت نخست شرکت‌های داروسازی شناخت نیاز بیماران و بر اساس آن برنامه‌ریزی برای تولید داروهایی است که در داخل کشور وجود ندارد یا بیماران برای تأمین آن¬ها با مشکل روبه‌رو هستند. مدیرعامل شرکت داروسازی ثامن می‌گوید: «این شرکت نگاه و توجه اقتصادی صرف به امر تولید دارو نداشته و این دیدگاه را در طول 30 سال فعالیت خود حفظ کرده است. همچنین شرکت داروسازی ثامن در تولید برخی داروهای مورد نیاز مردم کشور همیشه پیشگام بوده و برای نخستین بار آن¬ها را وارد چرخه بازار ایران کرده است». شرکت داروسازی ثامن با توجه به این رویکرد و پیشینه فعالیت، به تازگی به تولید سبد دارویی بیماران مبتلا به CF که از بیماران محروم جامعه هستند و به‌طور گسترده کودکان را در برمی‌گیرد، وارد شده است. به عبارتی این شرکت شناسایی، بررسی نیاز و تولید داروهایی برای درمان و افزایش عمر این بیماران را که برای تداوم زندگی خود با مشکل مواجه هستند، در دستور کار خود قرار داده است. مجید طبسی ادامه می‌دهد: «فعالیت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی تولید محصولات سبد دارویی CF از چهار سال قبل در شرکت داروسازی ثامن آغاز شد، اما تمرکز و حجم عمده این فعالیت‌های پژوهشی در طول دو سال گذشته انجام شده است. در این مسیر با ارتباط با مراکز درمانی مرتبط، از دانش، تجربه و راهنمایی پزشکان و متخصصان نیز استفاده شد. در نهایت در سال 1397 شاهد پیشرفت‌های خوبی در این حوزه بودیم و بیماران به میزان محدودی از سدیم کلراید استنشاقی 7% نخستین محصول دارویی این سبد استفاده کردند و نتایج رضایت‌بخشی از اثر نمونه‌های اولیه این دارو بر روی این بیماران CF دریافت شد. بدین‌ترتیب این شرکت توانست پروانه تولید عمده این دارو با نام تجاری «ثاموسالین» را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دهه کرامت سال جاری اخذ کند».

 

امکان تأمین نیاز تمامی بیماران CF کشور
چرخه تولید محصولات سبد دارویی CF در شرکت داروسازی ثامن ادامه دارد تا داروهای نسل بعد نیز به تدریج وارد بازار شود و امید این بیماران به زندگی افزایش یابد. طبسی ابراز می‌کند: «زیرساخت‌های ایجاد شده در شرکت داروسازی ثامن به این شرکت امکان پوشش نیاز دارویی تمامی بیماران CF کشور را داده است و از نظر ظرفیت تولید داروی سدیم کلراید استنشاقی 7% محدودیتی وجود ندارد. به طور معمول این داروها در حوزه فرمالاسیون و دانشی آن باید به مرحله تولید برسد. بدین ترتیب این شرکت تمامی زیرساخت‌ها، دانش و اطلاعات تولید این دارو را برای تأمین نیاز داخل و حتی صادرات دارد». طبق بررسی شرکت داروسازی ثامن در مجموع محصولات سبد دارویی بیماری CF در بازار دارویی ایران وجود ندارد و تولید آنها در فارماکوپه دارویی ایران نیز تعریف نشده است. این داروها به درخواست این شرکت وارد فهرست داروهای مجاز کشور شد. به عبارتی تاکنون بیماران CF از دسترسی به این داروها محروم بودند و تنها در موارد محدودی این بیماران می‌توانستند داروهای بیماری CF را از طریق بستگان خود به‌صورت چمدانی و از مراجع غیررسمی وارد کشور کنند. در حال حاضر شرکت داروسازی ثامن می‌تواند این نوید را به بیماران CF بدهد که آنان به آسانی و با اطمینان خاطر می‌توانند این دارو را تهیه کرده و از آن استفاده کنند.

 

توجه به نیازهای روز بیماران    
داروسازی، صنعتی پویا و فعال است و شرکت‌های داروسازی نیز همواره در حال حرکت و فعالیت هستند. در این بین، برخی داروها به مرور اثربخشی خود را از دست داده و شرکت‌های داروسازی مجبور هستند تا نسل‌های بعدی و ورژن‌های جدید این داروها را تولید کنند. بنابراین شرکت‌های داروسازی در کنار کشف داروهای جدید به تولید نسل‌های بعدی داروها نیز باید توجه کنند. مدیرعامل شرکت داروسازی ثامن می‌گوید: «"لووفلوکساسین تزریقی" از جمله محصولاتی است که در سال جاری به سبد دارویی این شرکت افزوده شد. این محصول نسل جدید آنتی‌بیوتیک تزریقی است که برای درمان عفونت‌های بیمارستانی استفاده می‌شود. "سیپروفلوکساسین" نسل قبلی این دارو بود که آن هم از جمله محصولاتی است که اولین بار توسط این شرکت در کشور تولید شده است. شرکت داروسازی ثامن این داروی جدید را باتوجه به نیاز جامعه درمانی کشور و به‌روزرسانی فعالیت‌های خود برای عرضه به بازار تولید کرده است تا بخشی از مشکلات بیماران برطرف شود». واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی ثامن همواره وضعیت داروها و چگونگی مصرف آنها را براساس داده‌هایی که از مراکز درمانی، پزشکان و پرستاران کسب می‌شود، بررسی کرده و در حوزه تولید خود تلاش می‌کند این داروها را به شکل‌ها یا دوزهای جدید تولید کند. او می‌افزاید: «"پتاسیم کلراید 15% در آمپول 10 میلی‌لیتری پلی پروپیلنی" از دیگر داروهای جدید شرکت داروسازی ثامن در سال جاری است. سال‌های متمادی پتاسیم کلراید 50 میلی‌لیتری در کشور استفاده می‌شد و دوز پایین این دارو برای کودکان وجود نداشت. این شرکت، داروی مذکور را در حجم 10 میلی‌لیتری تولید کرده است که می‌تواند در اختیار بیماران قرار گرفته و مشکل کودکان را در این حوزه برطرف کند. این تغییر دوز دارو با توجه به نیاز بیماران انجام شد. پتاسیم کلراید دارویی است که تولید آن نیاز به مراقبت ویژه دارد. تولید 10 میلی‌لیتری این دارو می‌تواند ریسک مصرف‌کنندگان آن به‌ویژه کودکان را کاهش دهد».

 

حرکت در مسیر «رونق تولید»
بیشترین نگرانی هر کشوری که تحت تحریم قرار گرفته است، مربوط به حوزه دارویی آن می‌شود. در واقع با وجود آنکه اعلام می‌شود که دارو جزو موارد تحریم نیست، اما صنعت دارو و تجارت آن ساز و کار خاصی دارد که در زمان تحریم این ساز و کارها با محدودیت رو‌به‌رو می‌شود. در این میان دستورالعمل‌های خاصی با توجه به شرایط فعلی کشور از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر می‌شود.

طبسی تصریح می‌کند: «شرکت داروسازی ثامن در تلاش است با برقراری تعامل با این وزارت‌خانه و بهره‌گیری از دو رویکرد اصلی، دغدغه و نگرانی بیماران را در این حوزه برطرف کند. از این‌رو این شرکت توجه خاصی به تولید داروهای وارداتی در داخل کشور و همچنین تولید داروهایی که مواد اولیه تولید آنها از طریق واردات تأمین می‌شده است، دارد. این رویکردها می‌تواند فشار تحریم‌ها را بر مردم کاهش دهد». مجموعه آستان قدس رضوی همواره بر آن بوده تا شرکت‌‌های دارویی این آستان مقدس بیشتر فعالیت کنند. او می‌گوید: «این تحرک و فعالیت‌ها با توجه به نام‌گذاری امسال به عنوان سال «رونق تولید» با شدت بیشتری ادامه دارد چنانکه بودجه شرکت داروسازی ثامن با توجه به اهداف مشخص شده آن در سال جاری، یعنی افزایش ظرفیت تولید دارو در حوزه بیماران خاص و تولید محصولات جدید، 20 درصد افزوده شده است».

 

سرمایه‌گذاری در حوزه همودیالیز
شرکت داروسازی ثامن، شرکت پرسابقه و برندی شناخته‌ شده است. از این رو مردم، جامعه و پزشکان از این شرکت که در حوزه‌های متعدد فعالیت‌های خوبی داشته است، انتظارات بالایی دارند. مدیرعامل شرکت داروسازی ثامن ابراز می‌کند: «این شرکت دو وظیفه عمده شامل توجه به افزایش و توسعه تولید داروهای بومی(داروهایی که توسط سایر شرکت‌های دارویی کشور هم تولید می‌شود) متناسب با نیاز کشور و همچنین تولید داروهای انحصاری خود دارد. اگر خللی در مسیر تأمین داروهایی که فقط توسط شرکت داروسازی ثامن در کشور تولید می‌شود ایجاد شود، جان بیماران به خطر خواهد افتاد. بنابراین شرکت داروسازی ثامن همواره در مسیر تعریف شده و رو به رشد خود فعالیت می‌کند. از سویی دیگر، هر شرکت دارویی برای حفظ بقای خود موظف است تا همواره از نظر تکنولوژی، دانش و تنوع سبد محصولات به‌روز شود.

شرکت داروسازی ثامن نیز از این نظر مستنثی نبوده و طبیعی است که در پایپ لاین(Pipeline) آن محصولات جدید قرار گرفته باشد. خوشبختانه تعامل بسیار خوبی بین شرکت داروسازی ثامن و سازمان غذا و داروی کشور وجود دارد و جلسات منظمی به‌طور پیوسته برگزار می‌شود. بدین‌ترتیب اگر مشکلی در حوزه دارویی کشور بوجود آید که این شرکت ظرفیت برطرف کردن آن را داشته باشد، تمام تلاش خود را در مسیر رفع آن بکار می‌بندد. به‌طور مثال، از آنجایی که جمعیت بیماران همودیالیز(دیالیز خونی) کشور در حال افزایش است، در توسعه فعالیت‌های این شرکت در حوزه داروهای همودیالیز سرمایه‌گذاری شده است. به عبارتی شرکت داروسازی ثامن از جمله شرکت‌های مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در این حوزه است».

 

تهیه و تنظیم: آرزو مستأجر حقیقی

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود