در بیست و سومین برنامه سه شنبه های فرهنگی عنوان شد

دانش نهفته در علوم طب اسلامی زمینه درمان بسیاری از بیماری‌هاست

۱۳۹۸/۰۶/۰۵ - ۱۶:۲۷
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیست و سومین برنامه سه شنبه‌های فرهنگی که با رونمایی از قدیمی‌ترین نسخه خطی المفید الخاص منسوب به زکریای رازی همراه بود، دانش نهفته در علوم طب اسلامی را زمینه درمان بسیاری از بیماری ها عنوان و بر احیاء این علوم تاکید کرد.

به گزارش آستان نیوز، دکتر علی یوسفی در این جلسه با بیان اینکه تاریخ پزشکی باید به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در حال حاضر بسیاری از اساتید پزشکی که در خصوص طب سنتی اظهار نظر می‌کنند در خصوص متون طب قدیم اطلاعات درستی ندارند و متاسفانه بسیاری از سر ناآگاهی از دانش نهفته در علوم طب اسلامی با استفاده از این دانش در درمان بیماری‌ها مخالفت می‌کنند.
وی ضمن اشاره به شیوه و نگاه بزرگان علم طب و دانشمندان اسلامی در درمان بیماری‌ها گفت: در مطالعه کتب پزشکان قدیم ایران بحث محتوا، شیوه، قالب و منش آن¬ها باید مورد بررسی قرار گیرد و این مهم ارزش آن را دارد که پزشکان ما در بسیاری از امور شیوه کاری و رفتاری و علمی آنان را مد نظر قرار دهند.  
یوسفی همچنین شیوه زندگی این دانشمند بزرگ ایرانی را مد نظر قرار داده و گفت: بالغ بر 200رساله را منتسب به رازی می‌دانند که تنها کتاب الحاوی او 20 جلد است که در 20 هزار ورقه به خط تعویض یا خط ریز نوشته شده است.
وی با اشاره به شیوه زندگی دانشمندان ایرانی در اولویت قرار دادن کمک به محرومان و بی‌بضاعتان این شیوه را الگویی برای پزشکانی عنوان کرد که بر اساس اغراض مادی وارد این حرفه شده‌اند حتی در خصوص به روز کردن اطلاعات خود تلاشی نداشته‌اند.
وی ضمن ابراز تاسف از اظهار نظر برخی از افراد در محافل علمی با این عنوان که «دانشجوی پزشکی از ابن سینای ایرانی بیشتر می داند» گفت: ما با داشتن پشتوانه‌های علمی این چنین نتوانستیم مانند غرب دانشمندان خود را به جهان معرفی کنیم و این در حالی است که محافل دانشگاهی غرب کمترین داشته‌های خود را در گستره بین الملل معرفی کرده اند.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: امروزه بسیاری از محافل پژوهشی پزشکی جهان سوم قطعه ای کوچک از پازل مسئله مطرح شده از سوی محافل غربی را کنکاش کرده و به پاسخ سئوال می‌رسند و در کنار یافتن این پاسخ هزینه‌ای را پرداخت کرده تا این پژوهش را تایید و قبول کنند که نوع دیگری از استعمار و استثمار است.
وی با بیان اینکه لازم است بازگشتی به رفتار حکمای خود داشته باشیم، تصریح کرد: آنچه امروز به عنوان طب سنتی در دسترس ماست، ماحصل تلاش این بزرگان است و بر ماست که با احیاء دانشگاه‌های طب سنتی در مشهد طلایه‌دار این نوع طبابت در سطح جامعه باشیم.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود