انجام موفق دومین جراحی مغز بدون بیهوشی در بیمارستان رضوی

۱۳۹۸/۰۶/۰۵ - ۲۲:۵۵
دومین جراحی مغز در حالت بیدار پنجم شهریورماه در بیمارستان رضوی مشهد انجام شد.

دکتر رضا زارع متخصص جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رضوی که برای نخستین بار در مشهد این نوع جراحی را بدون بیهوشی و در حالت بیداری فرد انجام داده  است، در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز اظهار کرد: 2 سال پیش این جراحی برای نخستین بار توسط تیم جراحی کاملا ایرانی در بیمارستان رضوی مشهد انجام شد.

وی افزود: افرادی که دارای ضایعات مغزی بوده و ضایعات مغزی آن‌ها نزدیک به نقاط حساس مغز مانند قشر حرکتی و تکلم است، از بیهوش نشدن طی جراحی سود فراوان می‌برند، چرا که بیهوشی افراد طی این نوع جراحی‌ها ممکن است آسیب‌هایی به نقاط دیگر مغز آن‌ها وارد کند.

دکتر زارع بیان کرد: جراحی این افراد در حالت بیداری این کمک را به تیم جراحی می‌کند که بتوان از فرد درخواست کرد تا حرف بزند یا اندام‌های خود را حرکت دهد و جراح این گونه از آسیب ندیدن اندام فرمان‌دهنده حرکت و تکلم در مغز بیمار اطمینان پیدا می­کند.

وی اظهار کرد: تومور فردی که دو سال پیش در همین بیمارستان مورد جراحی در حالت بیداری و بدون بیهوشی قرار گرفت، به خوبی کنترل شده و بیماری وی به لطف خداوند بهبود یافته است.

دکتر زارع تأکید کرد: این نوع جراحی در بزرگسالان واجد شرایطی قابل انجام است که از لحاظ روانی آمادگی کامل داشته و بتوانند استرس خود را کنترل کنند. این جراحی در اطفال قابل انجام نیست، چرا که آن‌ها به خوبی در زمان جراحی همکاری نمی‌کنند.

به گفته این متخصص جراحی، این نوع جراحی‌ها به منظور کاهش عوارض مغزی در افراد دارای تومورهای مغزی نزدیک به قسمت‌های حرکتی و تکلم مغز یا افراد دارای تشنج‌های مقاوم به درمان صورت می‌گیرد.

دکتر زارع تصریح کرد: این جراحی در کشور به طور محدود و به ندرت انجام می‌شود.

گفتنی است، جراحی مذکور امروز بر روی مرد ۴۰ ساله با بیداری کامل به خوبی و با موفقیت به پایان رسید.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود