خانواده‌های معزز شهدای استان قم از یادمان‌های منطقه غرب و شمال‌غرب کشور بازدید کردند

۱۳۹۸/۰۶/۰۶ - ۱۳:۱۹
جمعی از خانواده‌های معزز شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم به همت کانون خادمیاری خانواده شهداء استان قم از مناطق جنگی غرب و شمال‌غرب کشور بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار آستان نیوز در قم، در این برنامه که در قالب کاروان راهیان نور و به همت خادمیاران رضوی استان قم برگزار شد، بازماندگان شهدای والا مقام به همراه خانواده شهیدان مجید و مهدی زین‌الدین؛ فرمانده فقید لشکر 17 علی بن ابیطالب علیه السلام، از یادمان شهدای دارساوین بازدید کردند.این یادمان، در چند کیلومتری سردشت واقع است؛ جایی که مهدی و مجید زین الدین در آبان‌ماه 1363 بر اثر کمین ضدانقلاب به شهادت رسیدند.

بازدید از یادمان شهدای سیرانبند بانه، دیگر برنامه کانون خادمیاران کانون خانواده‌های معظم شهدا بود. منطقه سیرانبند، در نقطه صفر مرزی ایران و عراق قرار دارد که محل دفن 10 شهید گرانقدر است. این شهدا، در سالهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی و پس از 9 ماه اسارت، در این منطقه به شهادت رسیدند. سيرانبند مهد شهداي مظلوم و گمنامي است که در راه اسلام و انقلاب جان خود را فدا نموده اند. شهدای گمنام سیرانبند بانه، نماد مقاومت مردم کردستان در برابر دشمنان می باشند و امنیت و آبادانی کردستان مرهون ایثارگری این شهداست.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/cmolvhjyxdiz2htfrwmax1dgm63swwmi.jpg

معاون کانون خادمیاران خانواده معظم شهدا در این باره به خبرنگار آستان نیوز گفت: خانواده‌های گرانقدر شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم از یادمان شهدای بلفت و دوپازا نیز بازدید کردند. یادمان زیبای بلفت و دوپازا در 15 کیلومتری غرب شهر سردشت در استان آذربایجان غربی و 20 کیلومتری شرق شهر قلعه دیزه عراق واقع شده است. این منطقه محل اصلی انجام عملیات «نصر 7» در سال 1366 بود. همزمان با عملیات والفجر 4 در دره شیلر، این منطقه نیز چون اغلب نقاط کردستان از لوث ضد انقلاب پاکسازی شد.  هواپیمای شهید عباس بابایی، در آسمان همین منطقه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و او را برای همیشه آسمانی کرد.
یادمان شهدای حاج عمران(تمرچین)، مقصد دیگر خانواده‌های شهدا برای مشاهده عینی آثار رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های فرزندانشان بود. حاج عمران نام پادگانی عراقی است در 12 کیلومتری مرز ایران و عراق، که در جاده ی مواصلاتی پیرانشهر- رواندوز(عراق) واقع شده است. این پادگان در عملیات والفجر 2 به تصرف رزمندگان اسلام درآمد. این ناحیه پوشیده از عوارض کوهستانی است، که از مهمـترین آنها می توان به دو ارتفاع مرزی تمرچین و قمطره در 12 کیلومتری جنوب غربی پیرانشهر اشاره نمود. خط راس کوه های قمطره مرز دو کشور ایران و عراق را تشکیل می دهند.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/yfcvv1jr28t90xoxsprtfu4b4mr7jx7z.jpg
 یادمان بوالحسن، منطقه دیگری بود که مورد بازدید خانواده‌های معظم شهدا قرار گرفت. بوالحسن، نام روستایی در 27 کیلومتری غرب شهر بانه و 12 کیلومتری رودخانه مرزی چومان است که در دامنه کوه کاگر واقع است.
بوالحسن از خاطره انگیزترین یادمانهای دفاع مقدس در شمال غرب کشور به شمار می‌رود و رزمندگان بسیاری‌در دو سال پایانی جنگ تحمیلی، از آن به مناطق عملیاتی اعزام شده اند. این منطقه، یکی از معبرهای حرکت رزمندگان برای عملیات در مناطق مرزی و عمق خاک عراق بود. در ارتفاعات ماووت عراق، رزمندگان اسلام با عبور از این ناحیه و گذر از رودخانه چومان، توانستند به نقاط هدف دسترسی پیدا کنند. همچنین این مکان، محل استقرار نیروها و اردوگاه‌ها، قرارگاه‌های فرماندهی و اورژانس‌های بهداری محسوب می‌شد. عملیات فتح 1، فتح 5، کربلای 10، بیت‌المقدس 3 و بیت المقدس 6 از جمله عملیات‌های انجام شده در این منطقه بود.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/sg7dkk94hqadmtmtcf3ov1ydjdeg6i73.jpg

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید