در آستانه محرم حسینی؛

گردهمایی خادمیاران رضوی استان مازندران در آستانه ماه محرم / مداحان معارف ائمه اطهار(ع) را بازگو کنند

۱۳۹۸/۰۶/۰۶ - ۱۹:۲۵
حجت الاسلام اسلامی فر در جمع خادمیاران رضوی استان مازندران گفت: مداحان اشعار ضعیف از لحاظ محتوا را بر زبان جاری نکنند و معارف ائمه اطهار(ع) را برای مردم بازگو کنند.

به گزارش خبرنگار آستان نیوز در ساری، حجت الاسلام اسلامی فر از سخنرانان حرم مطهر رضوی در همایش خادمیاران رضوی با عنوان«طلایه داران عاشورایی رضوی» در امامزاده عباس (علیه السلام) مرکز مازندران با اشاره به اهمیت قیام کربلا و حفظ، نشر و تبیین قیام حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) اظهار کرد: در زیارت اربعین آمده: «بذل مُهجتهُ فیک لیستنقذ عِبادک مِن الجهالة و حِیرهِ الضّلالة» به این معنا که امام حسین (علیه السلام) خون دل خود را در راه خدا بذل کردند و مردم را از جهالت و نادانی نجات دادند.
 
وی افزود: قیام امام حسین(علیه السلام) باعث شد اسلام از مسیر انحراف که بنی امیه ترسیم کرد دوباره در مسیر صحیح قرار بگیرد.
 
اسلامی فر با بیان اینکه نفس این قیام و حرکت رشادت و شهادت طلبانه امام (علیه السلام) به تنهایی برای بقای دین کافی نبود چرا که شهادت رقم می خورد و این پیام به مردم نمی رسید آن همه جان فشانی‌ها به هدر می رفت، افزود: ادامه کار انتقال پیام به اقصی نقاط عالم کاری مهمتر بوده است که حضرت زینب(سلام الله علیها) مسئولیت پیام رسانی را به عهده گرفتند و در اسارت پیام را به مردم رساندند.
 
وی با اشاره به اینکه امام سجاد (علیه السلام) نیز تا 35سال هر روز با گریه و یادآوری واقعه کربلا این حرکت را زنده نگه داشتند، خاطرنشان شد: حفظ اسلام و قرار گرفتن اسلام در مدار صحیح خودش به وسیله قیام امام حسین(علیه السلام) بود اما آنچه این قیام را موثرتر می کند اینکه در تاریخ محو نشود و به فراموشی سپرده نشود.
 اسلامی فر با بیان اینکه برگزاری همایش طلایه داران عاشورایی رضوی در آستانه فرا رسیدن محرم و صفر به این جهت که پیام حضرت علی بن موسی رضا (علیه السلام) را حفظ کنیم و به دیگران برسانیم امام مهربانی ها از جمله کسانی هستند که مسئله عاشورا را گسترش و توسعه دادند و در ایران تثبیت کردند.
وی با بیان اینکه دیگر ائمه (علیهم السلام) در زمان های غیر محرم از شعرا می خواستند از امام حسین(علیه السلام) برایشان بخوانند، گفت: گریه کردن و اشک ریختن و مجلس عزا گرفتن برای امام حسین کار صبح و شب امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.
 
اسلامی فر با تاکید بر اینکه سیره ائمه (علیهم السلام) این است که قیام حسین (علیه السلام) و پیام کربلا حفظ شود، اذعان کرد: شرکت در مجالس عزای امام حسین(علیه السلام) جوانان ما را از آسیب ها و انحرافات دنیایی مصون می دارد.
 
وی ادامه داد: ذاکرین و مداحان اهل بیت (علیهم السلام) باید توجه کنند آنچه که در این مقتل و تاریخ می گویند در واقع از حالات زندگی یک معصوم سخن می گویند و باید بدانیم امام معصوم بوده و او از هرگونه نقص و اشتباه مصون بوده و باید هر چه که شأن حضرت را پائین می آورد گفته نشود؛ نباید فضایل ائمه را بالا ببریم و به بعضی از چیزهایی که مورد دستاویز دشمن قرار می گیرد را بیان کنیم.
 اسلامی فر با بیان اینکه وظیفه ذاکرین و مداحان این که در مقاتل مطالعه داشته باشند، افزود: مداحان اشعار ضعیف از لحاظ محتوا را بر زبان جاری نکنند.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/yaz98h1lzxlf9pizwdiu329a3b9oi8xm.jpg

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود