در گفت‌وگو با مدیر واحد توسعه کسب و کار شرکت داروسازی ثامن مطرح شد؛

«تولید سبدهای دارویی جدید» زمینه‌ساز رشد سرمایه مردمی است

۱۳۹۸/۰۶/۱۰ - ۲۰:۵۷
توجه به توسعه کسب و کار همیشه یکی از اهداف اصلی شرکت‌های اقتصادی کشور است. شرکت داروسازی ثامن نیز به عنوان یکی از شرکت‌های هلدینگ سلامت و داروی سازمان اقتصادی رضوی هرساله در این حوزه فعالیت‌های پررنگی داشته و دارد.

در این مجال پای سخن دکتر بهروز برفی مدیر واحد توسعه کسب و کار شرکت داروسازی ثامن می‌نشینیم تا با سبدهای دارویی جدید این شرکت بیشتر آشنا شویم.

 

شرکت داروسازی ثامن در حال حاضر چه راهبردی(استراتژی) دارد؟
شرکت داروسازی ثامن در راستای استراتژی مجموعه آستان قدس رضوی در تلاش است تا از امکانات این مجموعه که همچون امانتی در اختیار آن است در راستای خدمت به مردم این مرز و بوم استفاده کند. البته این شرکت نگاه اقتصادی هم به حوزه تولید دارد چراکه این سرمایه و امانت مردمی باید توسعه یابد. در مجموع استراتژی شرکت داروسازی ثامن فعالیت در دو  محور کلی است. نخست به توسعه محصولات توجه دارد و در این محور به تولید دو نوع محصول یعنی محصولات جدید و محصولاتی که در حال حاضر در شرکت تولید می‌شود، می‌پردازد. محور دوم فعالیت‌های شرکت داروسازی ثامن به حفظ بازار و افزایش بازار محصولات جاری شرکت اختصاص دارد. این شرکت در زمینه بازار محصولات جاری خود براساس معیارها و راهبردهای واحد بازرگانی آن حرکت می‌کند.

 

راهبرد واحد توسعه کسب و کار شرکت در زمینه تولید محصولات جدید چیست؟
متخصصان فعال در داخل یا خارج از شرکت با خلق ایده می‌توانند موجب تولید یک محصول جدید شوند. همچنین وقتی بازار داخلی با کمبود عرضه محصول مورد نیاز بیماران روبه‌رو می‌‌شود یا ظرفیت تولید کشور پاسخ‌گوی نیاز آنان نیست، این نیاز از طرف سازمان غذا و داروی کشور مطرح می‌شود. چراکه این سازمان به طور منظم هر یک یا دو ماه یک‌بار بر روی تمامی داروهای کشور پایش انجام می‌دهد و فهرست داروهایی که احتمال کاهش آنها در بازار وجود دارد یا جامعه نیاز بیشتری به آنها خواهد داشت را به شرکت‌های داروسازی اعلام می‌کند تا این محصولات دارویی در قالب واردات یا تولید محصولات جدید تأمین شوند.

همچنین گروهی به نام KOL) Key Opinion Leaders) شامل جمعی از افراد متخصص که در جامعه پزشکی و درمانی سرآمد هستند در واحد کسب و کار شرکت فعالیت می‌کنند. این افراد با بیماران گفت‌وگو کرده و به نیازسنجی دارویی جامعه می‌پردازند. بدین‌ترتیب انتخاب محصول انجام شده و بر روی آن مطالعه و تحقیق می‌شود. سبد دارویی بیماران مبتلا به (CF)Cystic Fibrosis  از جمله این محصولات جدید شرکت داروسازی ثامن است.

 

درباره سبد دارویی بیماران CF بیشتر توضیح دهید.
در حال حاضر واحد توسعه کسب و کار شرکت داروسازی ثامن سبدهای دارویی مختلفی را مدنظر قرار داده است که یکی از آنها سبد دارویی بیماران (CF)Cystic Fibrosis  است. CF یک بیماری زنتیکی با الگوی توارث اُتوزومال مغلوب است. این بیماران دچار مشکلات بسیاری در اندام‌های ریه، کبد، دستگاه تناسلی و دستگاه گوارش می‌شوند. البته حادترین مشکلات این بیماران در ناحیه ریه رخ می‌دهد. براساس پایش‌ها و اطلاعات گردآوری‌شده به‌ویژه رایزنی با بنیاد بیماران مبتلا به CF، این سبد دارویی تکمیل شد. در حال حاضر این سبد دارویی چهار محصول عمده را شامل هایپرسالین 7% (Hypersaline)، پی اچ پلاس(PH pluss)، توبرامایسین(Tobramycin) و دورناز آلفا(Dornase Alfa) در برمی‌گیرد. اگرچه هرکدام از این داروها کاربرد خاص خود را دارند، اما عمده‌ترین عملکرد آنها درمان‌های حمایتی و افزایش امید به زندگی در بیماران مبتلا به CF است. هنوز داروهایی برای درمان قطعی این بیماری در دنیا کشف نشده است.

شرکت داروسازی ثامن برای تکمیل سبد دارویی خود بر روی یکی از جدیدترین داروهای تولیدی در آمریکا که بیماران ایرانی برای مصرف ماهانه آن باید گاهی تا 15 میلیارد تومان هزینه کنند، تحقیق و پژوهش می‌کند. البته در حال حاضر عمده فعالیت شرکت در این سبد دارویی بر روی چهار محصول مذکور است.

 

با چه رویکردی سبد دارویی برای بیماران «جراحی قلب باز» در دستور کار شرکت داروسازی ثامن قرار گرفت؟
شرکت داروسازی ثامن سبد‌های دارویی دیگری را در چرخه پژوهش و تولید خود قرار داده است که می‌توان به سبد دارویی برای بیماران جراحی قلب باز اشاره کرد. این بیماران در داخل کشور با مشکلات بسیاری رو‌به‌رو هستند چراکه داروهایی که مورد نیاز برای عمل جراحی قلب است، نه در داخل کشور تولید شده و نه وارد می‌شود و گاهی شاهد اتفاقات ناگواری برای این بیماران در کشور هستیم. متخصصانی که جراحی قلب باز را انجام می‌دهند مجبور هستند از داروهای دست‌ساز استفاده کنند تا قلب را در حالت بی‌حرکت قرار دهد و آنان بتوانند با دقت بالایی جراحی را انجام دهند. متأسفانه گاه بیمار به‌دلیل نداشتن دقت کافی در ساخت این داروها فوت می‌کند.

شرکت داروسازی ثامن با این پیش فرض بر روی تولید این داروها نیز سرمایه‌گذاری کرده است و در حال حاضر تحقیق و پژوهش بر روی تولید سه داروی این دسته از بیماران را در دستور کار خود قرار داده است. کمترین قیمت برای هر کدام از این داروها در خارج از کشور 60 دلار است. امیدواریم تحقیقات بر روی محصولات سبد دارویی بیماران جراحی قلب باز در آینده نزدیک تکمیل شود و بتوانیم این داروها را با یک چهارم قیمت خارج از کشور در داخل ایران تولید کنیم.

 

چه سبد دارویی دیگری در دستور کار فعالیت این شرکت در سال جاری قرار دارد؟
داروهای آنتی‌متیک از دیگر سبد‌های دارویی شرکت داروسازی ثامن است. آنتی‌متیک‌ها داروهای ضد تهوع برای بیماران شیمی‌درمانی به‌ویژه بیماران سرطانی است. ممانعت از بلع، یکی از بزرگ‌ترین معضلات بیماران شیمی‌درمانی است. در واقع در این روش درمانی، بیماران مدام تهوع دارند که این امر می‌تواند از بلع دارو یا مواد غذایی آنان ممانعت کند. شرکت داروسازی ثامن، این سبد دارویی جدید را با هدف کمک به درمان این بیماران و کاهش درد آنان طراحی کرد. این داروها اثرات دارویی به مراتب بیشتری از داروهای مشابه موجود در بازار داشته و نیاز به مصرف کمتری نیز دارند که در اصطلاح به آنها داروهای «سینگل دوز» می‌گویند. به عبارتی یک تزریق از این داروها برابر با سه بلع از داروهای مشابه است. به‌طور معمول یک دوره تزریق داروی شرکت داروسازی ثامن 72 ساعت اثربخشی دارد که برابر با مصرف سه قرص از داروهای مشابه موجود در بازار است. طراحی این سبد دارویی موفقیت بزرگی در راستای کمک به بیماران شیمی‌درمانی است. این شرکت داروسازی، سبدهای دارویی دیگری را نیز در دستور کار خود قرار داده است که هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارند.

 

ارزیابی شما درباره ورود مجموعه آستان قدس رضوی به حوزه تولید دارو چیست؟
مجموعه آستان قدس رضوی برمبنای نذورات، وقف و کمک‌های مردمی شکل گرفته است و هدف آن هدایت و حمایت از این سرمایه مردمی است. باتوجه به انتظار کلی که مردم از این مجموعه بزرگ موقوفاتی دارند، بخشی از این منابع مادی در صنعت داروسازی کشور سرمایه‌گذاری می‌شود. در حال حاضر هلدینگ سلامت و داروی آستان قدس رضوی زیر نظر سازمان اقتصادی رضوی بر روی شرکت داروسازی ثامن، شرکت شیراز سرم و شرکت سامان داروی هشتم که هرکدام رسالت مشخص دارند و در این راستا فعالیت می‌کنند، سرمایه‌گذاری کرده است. مردم جامعه از این آستان مقدس انتظار دارند هر چه بیشتر در صنعت داروسازی کشور سرمایه‌گذاری کند تا تولید داخلی بتواند محدودیت‌هایی دارویی را که غیرمستقیم در اثر تحریم‌های موجود بوجود آمده است، جبران کند.

 

تهیه و تنظیم: آرزو مستأجر حقیقی

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود