در گفت‌وگو با مدیر عامل شرکت کشت ‌و صنعت اسفراین صورت گرفت؛

اصلاح نژاد دام گامی مهم برای افزایش تولید و توسعه اقتصادی است

۱۳۹۸/۰۶/۱۱ - ۱۳:۴۳
امروزه به دلیل رشد روزافزون جمعیت، تأمین مواد غذایی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و این مهم زمانی اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند که موضوع کیفیت نیز در کنار آن مطرح شود.

اصلاح نژاد دام سبك يكي از مهم‌ترين مباحث اقتصادي در دامپروري و از عوامل تأثيرگذار در امنيت غذايي است که خوشبختانه گام‌های ارزشمندی در این خصوص برداشته شده است به گونه‌ای که می‌توان این فعالیت‌ها را نوعی سرمایه‌گذاری در راستای بهبود و پیشرفت صنعت دامپروری دانست. یکی از مجموعه‌های فعال در این عرصه شرکت کشت و صنعت اسفراین تابعه سازمان اقتصادی رضوی می‌باشد که فعالیت‌های موثری را نیز در زمینه اصلاح نژاد دام‌های سبک ضمن بهره‌گیری از روش تغذیه‌ای مناسب انجام داده است. در گفت و گو با حمید برکی؛ مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین تابعه سازمان اقتصادی رضوی به این فعالیت‌ها و تأثیر تغذیه مناسب بر افزایش راندمان تولید پرداخته‌ایم.

 

این شرکت چه اقداماتی را به منظور اصلاح نژاد دام‌های سبک انجام می‌دهد؟
اصلاح نژاد در واحد دامداری شرکت کشت و صنعت اسفراین صرفا در واحد داشتی انجام می‌شود و این امر روی گله‌های خاصی که تفکیک شده‌اند صورت می‌گیرد. در این راستا اقداماتی همچون هم‌زمان‌سازی، هورمون‌تراپی، افزایش نرخ آبستنی، چندقلوزایی، کوتاه شدن فاصله زایش و... انجام می‌شود که هم‌زمان کردن فحلی در گوسفند بیشتر به منظور کوتاه کردن دوره زایش و همچنین تولید بره‌های همسن صورت می‌گیرد. این عمل سبب کنترل هزینه‌های تغذیه در گوسفند می‌شود. لازم به ذکر است در هم‌زمان سازی فحلی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از سیدر آغشته به هورمون پروژسترون اشاره کرد.

 

این اقدامات چه نقشی در افزایش راندمان تولید دارد؟
این مهم تا کنون نقش بسیار موثری در کوتاه کردن دوره زایش‌ها، تولید بره‌های هم سن، امکان افزایش دو و چند‌قلوزایی، مدیریت در تغذیه میش‌ها، کاهش هزینه‌های تغذیه، فحل شدن و تخمک‌گذاری میش‌ها خارج از فصل باروری داشته است. اقدامات مذکور همچنین ضمن فراهم‌سازی تشخیص میش‌های غیر آبستن و حذف آن‌ها از گله، امکان کنترل زمان زایمان را فراهم کرده است.

 

آیا استفاده از جیره و تغذیه مناسب تأثیری بر چندقلو‌زایی و... دارد؟
در واحد دامداری شرکت کشت و صنعت اسفراین برای اینکه بتوانیم قابلیت دو قلوزایی میش‌ها را افزایش دهیم از جیره فلاشینگ استفاده می‌شود؛ بدین صورت که در 15 روز نخست، تغذیه گوسفندان با علوفه و غذاهای کم انرژی همراه با تزریق واکسیناسیون پرخوری یا آنتروتوکسمی صورت می‌گیرد. در 15 روز دوم دام با یونجه تازه و مواد حاوی پروتیین زیاد تغذیه شده و پس از پایان روز پانزدهم، در روز شانزدهم تغذیه یونجه گوسفندان را قطع و نسبت به رها‌سازی قوچ‌ها در میان میش‌ها اقدام می‌شود و به مدت 10 روز تغذیه گوسفندان با مواد غذایی دانه‌ای ادامه پیدا می‌کند.

 

این شرکت از چند نوع جیره و برای چه دام‌هایی و در چه مراحلی از دوره پرورش و آبستن استفاده می‌کند؟
برای جیره بره‌های شیری از کنسانتره شامل استارتر بره شیری به همراه یونجه استفاده می‌شود. همچنین جیره بره‌های پرواری شامل کنسانتره مخصوص پروار، یونجه، جو، تفاله گوجه‌فرنگی، گندم، تخم پنبه دانه است. در جیره میش آبستن و زایش نیز از محصولاتی همچون گندم، جو، یونجه، سیلوی ذرت و کنسانتره استفاده می‌شود.

 

از میان مواد اولیه جیره‌های مذکور، آیا محصولی است که توسط شرکت تولید شود؟
بله، شرکت کشت و صنعت اسفراین تلاش کرده با تولید برخی مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه جیره‌های مختلف همچون گندم، جو، یونجه، ذرت در اراضی شرکت، هزینه تمام شده تهیه خوراک دام را با برقراری بخشی از زنجیره تأمین خوراک دام کاهش دهد. سایر مواد اولیه برای تهیه جیره‌ها نیز از خارج از شرکت تأمین می‌شود زیرا منابع آب و خاک شرکت شور بوده و تولید بسیاری از گیاهان با توجه به محدودیت مذکور اقتصادی نمی‌باشد.

 

در تغذیه دام‌های داشتی و پرواری چه نکاتی در نظر گرفته می‌شود؟
برای تغذیه بره‌های پرواری به منظور پرواربندی لازم است قرص همراه با شربت ضد انگل برای مبارزه با انگل‌ها به دام‌ها خورانده شود و علوفه و کنسانتره به همراه مکمل‌های معدنی، ویتامین‌ها و نمک باید در دسترس باشد. ضمن این که تهیه جیره بر اساس وزن زنده انجام می‌شود.

 

برای تهیه مواد غذایی مورد نیاز و جیره دام با چه مشکلاتی روبرو هستید؟
متأسفانه گران شدن نهاده‌های دامی و کمبود عرضه آن‌ها در بازار مشکل اصلی در این زمینه به شمار می‌رود، به گونه‌ای که گراني، عدم ثبات قيمت نهاده‌ها، بالا بودن هزينه‌هاي تمام شده محصولات دامي به ویژه در چند ماه اخیر، دامداران را با مشكلات گوناگون رو به رو كرده است.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید