مصحفی به قلم نور

۱۳۹۸/۰۶/۱۲ - ۱۱:۰۷
گنجینه قرآن و نفایس موزه مرکزی آستان قدس رضوی، در حالی عنوان اولین و غنی‌ترین موزه قرآن جهان را با خود به همراه دارد که با نمایش مجموعه‌ای بی نظیر از قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار علیهم‌السلام و همچنین نفیس‌ترین قرآن‌های موجود، مورد توجه و استقبال زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) قرار دارد.

به گزارش آستان نیوز، آثار این گنجینه مربوط به قرون نخستین اسلامی تا قرن چهارم هجری قمری است. در این گنجینه در مجموع 76 قرآن خطی، 8 برگ از قرآن بایسنقری، یک برگ از قرآن به خط پیرآموز، 14 جلد مرقع، 10 جلد لاکی روغنی، 21 قلمدان و تعدادی وسایل کتابت در معرض دید عموم گذاشته شده است.
قرآن¬های به نمایش درآمده با خطوط زیبایی چون ثلث نسخ رقاع و کتابت شده و مزین به هنر تذهیب است.
اهمیت گنجینه قرآن و نفایس بیشتر به دلیل وجود قرآن های نفیس و با ارزش منسوب به ائمه اطهار از جمله امام حسن مجتبی(ع) است که بر روی پوست آهو و به خط کوفی اولیه کتابت شده اند.
این اثر از جذاب‎ترین و دیدنی‌ترین آثار تاریخی و فرهنگی و معنوی گنجینۀ قرآن و نفایس موزۀ آستان قدس رضوی است که مورد توجه و استقبال زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) قرار دارد.
مجید مهردوست؛ مسئول گنجینۀ قرآن و نفایس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسنادآستان ‌قدس ‌رضوی، در خصوص قرآن منسوب به دست خط امام حسن مجتبی(ع) گفت: جزوۀ قرآنی نفیسی منسوب به دستخط مبارک امام حسن مجتبی(ع) شامل سوره‌های یس تا جاثیه (جزء 23 تا 25 قرآن) که در 122 ورق بر روی پوست آهو در اندازۀ 16.5 در 11.5 سانتی‌متر به خط کوفی هفت سطری کتابت شده است، در گنجینۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی، مورد توجه و استقبال زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) قرار دارد.
وی با این توضیح که این قرآن در سال 1008 هجری قمری به دست شاه عباس اول صفوی وقف آستان قدس رضوی شده است، ادامه داد: در صفحۀ اول این قرآن، وقف‌نامۀ شاه عباس اول صفوی به خط و امضای شیخ بهایی به چشم می‌خورد و در صفحۀ آخر،‌ ترقیمۀ «کتبه حسن بن علی ابن ابیطالب فی سنة احدی اربعین» قابل مشاهده است.
وی به عبارت وقف‌نامۀ ابتدای قرآن اشاره کرد و گفت: ابتدای قرآن چنین آمده: «این جزء قرآن مجید را که به خط شریف حضرت امام همام سبط الرسول و قرّة عین الوصی والبتول ابی محمد الحسن علیه الصوة والسّلم است، وقف نمود بر روضة منورة مطهرة سدره مرتبة رضیّه رضویّه علی صاحبها الف الف سلام و تحیّة، پادشاه اسلام پناه ظل الله خاک آستانة خیر البشر مروّج مذهب حق ائمة اثنی عشر، غلام باخلاص امیرالمؤمنین حیدر ابوالمظفر شاه عباس الحسینی الموسوی الصّفوی بهادرخان خلدالله تعالی ملکه و سلطانه و افاض علی العالمین برّه و عدله و احسانه به حق محمد وآله الطاهرین آمین رب العالمین، حررّه الداعی بهاءالدین محمد العاملی.»
مهردوست افزود: این جزوۀ قرآنی که اعراب و نشانه‌های تجویدی آن به صورت نقطه‌های مدور شکل است، با آیۀ 27 سورۀ یس (بماغفرلی ربّی و جعلنی من المکرمین) آغاز شده و با آیۀ 45 از سورۀ فصلت (و انّهم لفی شکّ منه مریب) خاتمه یافته است.
مسئول گنجینۀ قرآن و نفایس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی، به قرآن‌‌های نفیس دیگری اشاره کرد که به دستخط مبارک دیگر ائمۀ معصومین است و خاطرنشان کرد: در این گنجینه، مصحف‌های شریف و نفیس دیگری به دستخط مبارک دیگر ائمۀ معصومین علیهم‌السلام از جمله امام علی(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) نگهداری می‌شود که بر روی پوست آهو و به خط کوفی اولیه کتابت شده است.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/xwp49ssvwp22bp6loooxaafdfaof4dy5.jpg

قرآن‌هایی به خط یاقوت مستعصمی
قرآن پنج‌تفسیری به خط نسخ آمیخته به ثلث که در سال 1082 قمری توسط دوست‌محمد هروی بر روی کاغذ کشمیری کتابت شده و قرآن بابری به خط اختراعی که در قرن دهم قمری نگاشته شده و مخترع خط آن، ظهیرالدین محمد بابر؛ مؤسس سلسله مغولی هند است، از دیگر آثار بی‌بدیل گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی است.
مهردوست ادامه داد: آثار قرآنی این گنجینه به ترتیب تاریخی از صدر اسلام تا قرن 13 هجری قمری به نمایش در آمده است و با دیدن تک‌تک این نسخه‌های ارزشمند، می‌توان سیر تاریخی خط، رسم‌الخط، نوع ورق و حتی تذهیب را در این گنجینه بررسی کرد.
وی مجموعه‌ای از مرقعات دوره صفوی تا عصر حاضر، مجموعه‌ای از جلدهای لاکی روغنی، نقاشی‌های گل و مرغ، تذهیب و خوشنویسی هنرمندان معاصر و ابزار مرتبط با نگارش مانند قلمدان‌ها، مرکب‌دان‌ها، قلم خوشنویسی را نیز برخی دیگر از آثار قرآنی معرفی کرد که در کنار قرآن های نفیس گنجسنه قرآن در معرض بازدید عموم قرار دارد.
گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 پذیرای عموم علاقه‌ مندان به آثار ارزشمند قرآنی است.
گفتنی است؛ موزه‌های آستان قدس رضوی در تمام ایام سال پیوسته توجه علاقمندان، دانش‌پژوهان و مشتاقان را به خود جلب می کنند و گنجینۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان، مورد استقبال ویژۀ زائران و مجاوران ارادتمند به ائمۀ اطهار قرار می گیرد.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید