حجت‌الاسلام والمسلمین رضا دانشور ثانی:

بیشترین موقوفات عزاداری‌ها در ماه‌های محرم و صفر بوده است

۱۳۹۸/۰۶/۱۲ - ۱۹:۲۴
معاون امور حقوقی موقوفات آستان قدس رضوی گفت: بیشترین موقوفات عزاداری‌ها در ماه‌های محرم و صفر بوده و عمده هزینه‌های آن در دهه‌های اول محرم و آخر صفر صرف می‌شود.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا دانشور ثانی معاون امور حقوقی موقوفات آستان قدس رضوی در نشست تخصصی «مسئله‌شناسی پژوهشی وقف و نذر در آستان قدس رضوی» که صبح امروز در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: در معاونت حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی شورای فقهی تشکیل شده که نظارت و بررسی کامل بر موضوعات مختلف موقوفات و احکام فقهی را بر عهده دارد.
وی ابراز کرد: این شورا با مسئولان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در بحث مسئله‌شناسی پژوهشی وقف و نذر همکاری لازم را دارد تا ضمن رفع نواقص علمی این حوزه، شاهد مدیریت بهتردر بحث موقوفات باشیم.
این مقام مسئول ادامه داد: حدود 600 وقف‌نامه با بیش از 3 هزار رقبه و 26 سرفصل در معاونت حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی به ثبت رسیده که ارزش ریالی آن بیش از صدها هزار میلیارد تومان است؛ برخی از رقبات در اطراف حرم مطهر رضوی بوده که در بحث طرح‌ها و پروژه‌های این آستان مقدس است.
وی خاطرنشان کرد: موقوفات بسیاری در حوزه‌های مختلف به ثبت رسیده، اما با توجه به رشد قیمت‌ها و پراکندگی موضوعات  نمی‌توان آمار دقیق ریالی در بحث موقوفات آستان قدس رضوی اعلام کرد. 
دانشور ثانی تصریح کرد: بخشی از سرفصل‌های موقوفات به ثبت رسیده در معاونت حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی، با موضوع عزاداری ائمه اطهار(ع) به‌ خصوص حضرت سیدالشهداء(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) بوده و بالغ بر 90 وقف‌نامه دراین موضوع به ثبت رسیده است؛ همچنین برخی دیگر از موقوفات هم در ولادت‌ها از جمله روزهای 13 رجب، 27 رجب، 3 شعبان و دیگر مناسبت‌ها بوده و طبق نیات واقفان نیک‌اندیش بیشتر آن‌ها در ایام ولادت و شهادت امام حسین(ع) هزینه می‌‌شود.
وی با بیان اینکه بیشترین موقوفات عزاداری‌ها در ماه‌های محرم و صفر بوده و عمده هزینه‌های آن در دهه‌های اول محرم و آخر صفر است، گفت: در دیگر ایام هفته و سال همچون شب‌های چهارشنبه و جمعه نیز متناسب با نیات واقفان نیک‌اندیش برنامه‌های متعددی اجرا می‌شود.
معاون امور حقوقی موقوفات آستان قدس رضوی یادآور شد: سالانه بالغ بر 100 میلیارد تومان در مراسم‌ مختلف ملی و مذهبی آستان قدس رضوی هزینه می‌شود که بیشتر آن‌ها مربوط به ایام سوگواری امام حسین(ع) بوده و سالانه بالغ بر 50 درصد موقوفات ثبتی، ویژه ایام خاص ملی و مذهبی سال و مناسبت‌های مختلف شمسی و قمری همچون تعطیلات نوروز، دهه مبارک فجر، ماه‌های محرم و صفر و ماه مبارک رمضان است .

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود