حجت الاسلام سید حسن وحدتی شبیری مطرح کرد،

وقف؛ راهکاری برای جلوگیری از وابستگی به نفت

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۱:۰۳
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: مسئله وقف به ویژه در شرایط حاضر برای ما استراتژیک است و می‌تواند ما را از وابستگی به نفت برهاند.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام سید حسن وحدتی شبیری در نشست «مسئله‌شناسی پژوهشی وقف و نذر در آستان قدس رضوی» که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: مسئله وقف، تنها یک موضوعی فقهی نیست، بلکه باید از منظرهای مختلف آن را بررسی کرد.
وی خاطرنشان کرد: یک فقیه هنگامی که می‌خواهد در خصوص وقف فتوایی صادر کند باید با یک اقتصاددان مشورت کند و این مقوله از منظر اقتصاد نیز بررسی شود؛ نگاه فقهی صرف مطرح نیست.
این مقام مسئول ادامه داد: بزرگترین دانشگاه‌های دنیا از طریق وقف اداره می‌شوند. برای رسیدن به نقطه مطلوب باید جشنواره‌هایی با محوریت وقف برگزار شود و پژوهش‌های برتر در این حوزه شناسایی و معرفی شود.
وی بیان کرد: در دانشگاه علوم اسلامی رضوی مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت با حمایت معاونت علمی پا گرفته است؛
پنج گرایش تحصیلی برای وقف در این دانشگاه طراحی شده است؛ قرار است رشته‌های اقتصاد وقف، مدیریت وقف، حقوق و فقه وقف و از مجموع این رشته‌ها مدیریت اجرایی وقف در این دانشگاه راه‌اندازی شود و امیدواریم این رشته‌ها به زودی اجرایی شود.
 علی سروری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ادامه این نشست به تبیین فعالیت‌های فرهنگی و جریان‌سازی فرهنگی در خصوص حوزه وقف و نذر پرداخت و عنوان کرد: برگزاری جشنواره بین‌المللی جایزه جهانی گوهرشاد و انجام پژوهش‌های فرهنگی و کاربردی از جمله برنامه‌هایی است که با محوریت وقف و نذر انجام شده است.
وی از راه‌اندازی سامانه پایش در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: اگر پژوهش‌های حوزه وقف و نذر در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد و زمینه پایان‌نامه‌های ارشد باشد دستاوردهای بسیار مثبتی در این زمینه حاصل می‌شود و به این شکل هزینه کمتری متقبل می‌شویم.
این مقام مسئول تصریح کرد: امیدواریم این نشست علمی به ثمره عملی و دستاوردهای خوبی در حوزه وقف و نذر نائل آید.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود