بذور هیبرید غلات توسط موسسه بذر و نهال رضوی تولید می شود

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۳:۴۸
مدیر عامل موسسه بذر و نهال رضوی گفت: بذور هیبرید غلات توسط این موسسه تولید می‌شود.

سلمان سالاری در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: استان خراسان رضوی یکی از مهم‌ترین کانون‌های تولید غلات به ویژه گندم و جو در کشور به شمار می‌رود. 
وی ادامه داد: به عنوان مثال، سطح زیر کشت این دو محصول در استان به ترتیب 220 و 130 هزار تن و تولید آن نیز حدود 615 و 339 هزار تن برآورد شده است. 
مدیر عامل موسسه بذر و نهال رضوی با اشاره به متوسط عملکرد غلات در استان تصریح کرد: با وجود تولید بالای گندم و جو، متأسفانه عملکرد محصولات گندم و جو در استان خراسان رضوی به ترتیب 3/42 و 2/76 کیلوگرم در هکتار است، در صورتی که این ارقام پایین‌تر از متوسط عملکرد کشور یعنی 4/34 و 3/27 کیلوگرم در هکتار می‌باشد.
وی با بیان این که در زمینه بذور غلات مثل گندم و جو سابقه مناسبی در تولیدات ارقام مختلف در طبقه گواهی شده وجود دارد، افزود: رویکرد جدید مؤسسه بذر و نهال رضوی ورود به تولید طبقات بالاتر بذری مثل مادری، پرورشی و به‌نژادی است. 
سالاری ادامه داد: خوشبختانه طی سال جاری در زمینه تولید بذر جو رقم دو ردیفه سهند در مزارع تحقیقاتی مؤسسه در استان خراسان شمالی عملکرد بسیار خوبی در خصوص تولید به دست آمده است که کاندیدای برترین تولید ملی نیز می‌باشد.
وی با اشاره به پروژه تولید بذر ترتیتیکاله گفت: علاوه بر گندم و جو، تولید و عرضه ارقام گواهی شده تریتیکاله یکی دیگر از اهداف مهم مؤسسه بذر و نهال رضوی به شمار می‌رود. 
سالاری ادامه داد: تريتيكاله غله نسبتا جديدي است كه به وسيله انسان و در نتيجه تلاقي ژنوم‌هاي گندم و چاودار به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: این محصول بر حسب واريته‌های مادری تلاقي داده شده، ممكن است بهاره يا زمستانه باشد. 
مدیر عامل موسسه بذر و نهال رضوی با تأکید بر این که تریتیکاله در مقايسه با گندم دارای پتانسیل رشدی بالاتری است، خاطرنشان کرد: این گیاه در عین حال، سازگاری بيشتری در مقابل شرایط نامساعد محیطی نظیر خشکی و شوری دارد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید