معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد؛

باشکوه‏‌ترین محفل شیرخوارگان حسینی جهان اسلام در نخستین جمعه ماه محرم الحرام

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۵:۲۷
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی از برپایی باشکوه‏‌ترین محفل شیرخوارگان حسینی جهان اسلام در نخستین جمعه ماه محرم الحرام در حرم مطهر رضوی خبر داد.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام حسین شریعتی‌نژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز صبح در حرم مطهر رضوی برگزار شد، فعالیت‌های این معاونت در ایام ماه محرم را تشریح کرد و گفت: این معاونت قریب به 130 سخنرانی و بیان معارف را برای 11 روز نخست ماه محرم پیش بینی کرده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی وسیع معاونت تبلیغات اسلامی در برگزاری مراسم ویژه ایام محرم گفت: از ابتدای ماه محرم در رواق امام خمینی قبل و بعد از نمازهای یومیه برنامه هایی را در این خصوص تدارک دیده ایم که در حال اجراست. همچنین سخنرانی­هایی در ایوان مقصوره مسجد جامع گوهرشاد، رواق دارالحجه، رواق غدیر و صحن انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی شده است.

شریعتی‌نژاد ادامه داد: در دهه اول ماه محرم بعد از نماز مغرب و عشاء، مراسم عزاداری در پنج شب اول با  سخنرانی آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد و در پنج شب دوم با سخنرانی حجت الاسلام فرزانه دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان و مدیحه‌سرایی امیر عارف در رواق امام خمینی(ره) برگزار میشود.

وی تصریح کرد: در این دهه در رواق امام خمینی(ره) هر روز قبل از اذان ظهر مراسم ویژه سخنرانی برگزار خواهد شد که در روزهای تاسوعا و عاشورا سخنران این مراسم آیت الله علم الهدی خواهند بود.

همچنین در این دهه بعد از نماز ظهر و عصر نیز مراسمی با سخنرانی آیت الله کازرونی و مداحی و روضه خوانی مداحان اهل بیت(ع) در همین رواق برگزار خواهد شد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس به برگزاری مراسم مقتل خوانی توسط آیت الله علم الهدی در رواق امام خمینی(ره) براساس مقتل مستند اشاره کرد که با مداحی حاج امیرعارف همراه خواهد بود.

حجت الاسلام شریعتی نژاد افزود: در اولین جمعه ماه محرم که مصادف با ۱۵شهریور و ششم ماه محرم شده است، بزرگترین مراسم شیرخوارگان حسینی در صحن جامع رضوی حرم مطهر با سخنرانی حجت الاسلام حجتی و مداحی امیر کرمانشاهی  برگزار می شود که برای این مراسم در حدود ۳۵هزار لباس شیرخواره تهیه شده است که به خانواده هایی که با نوزاد شیرخوار برای شرکت در این مراسم وارد حرم مطهر می شوند اهدا خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت شبانه روزی خادمان و خادمیاران در کارگاه دوخت لباس گفت: این کارگاه نه تنها برای شیرخوارگان حاضر در صحن جامع رضوی لباس تهیه می کند، بلکه برای مراسم شیرخوارگان کشورهای دیگر نیز دوخت لباس انجام می دهد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی به تامین هزینه های این طرح نیز اشاره کرد و گفت: هزینه دوخت لباس شیره خواره های حسینی از محل نذوراتی تامین می شود که مردم به کنگره جهانی حضرت علی اصغر(ع) اهدا می کنند و آستان قدس رضوی در خصوص اختصاص مکان و ارائه خدمات و استفاده از حضور خادمان حرم و ... همکاری می کند.  

 

گردهمایی نوجوانان در همایش احلی من العسل

وی تصریح کرد: در روز هفتم محرم نیز اجتماع بزرگ نوجوانان با عنوان احلی من العسل با سخنرانی حجت الاسلام حلوائیان در صحن جامع رضوی برگزار خواهد شد که در این رابطه با اداره آموزش و پرورش استان خراسان رضوی و هیات مذهبی برای حضور پرشور در این مراسم هماهنگی هایی صورت گرفته است.

خطبه خوانی شب عاشورا

حجت الاسلام شریعتی نژاد بیان کرد: در شب عاشورای حسینی  نیز برنامه خطبه خوانی با حضور تولیت آستان قدس رضوی در صحن انقلاب اسلامی با مداحی رضا عرفانیان و شمع گردانی خدام حرم مطهر و قرائت خطبه اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: در شب شام غریبان و بعد از نماز مغرب و عشاء نیز کاروان خدام حرم مطهر از سازمان مرکزی آستان قدس رضوی در چهار راه شهدا به سمت حرم مطهر حرکت خواهد کرد و با حضور آن­ها  در صحن جمهوری اسلامی مراسم شام غریبان حسینی با مرثیه سرایی مداحان اهل بیت(ع) از جمله کاظم غلامشاهی، مهدی نیکبخت و امیر عارف انجام خواهد شد.

 

حضور زائران عزادارغیرایرانی در حرم مطهر

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های تدارک دیده شده برای زائران غیر ایرانی اشاره کرد و گفت: برای زائران عرب زبان روزها در رواق دارالرحمه بعد از نماز ظهر و عصر مراسم خاص ویژه برگزار می شود.

وی سخنرانی با محوریت امام حسین(ع) و قیام عاشورا و قرائت زیارت عاشورا در رواق غدیر را از دیگر برنامه های زائران عرب زبان عنوان کرد که با سخنرانی قاسم السمیری و مداحی مداحان اهل بیت(ع) همراه خواهد بود.

برنامه مقتل خوانی با حضور حجت الاسلام سیبویه در رواق دارالرحمه و برگزاری خطبه شب عاشورا بعد از نماز مغرب و عشا در صحن غدیر با حضور هیئات عرب از دیگر برنامه هایی بود که وی بدان اشاره کرد.

 وی در خصوص برنامه های تدارک دیده شده برای زائران اردو زبان و زائران افغانستانی گفت: اجتماع بزرگ افغانستانی‌ها در رواق دارالرحمه در روز تاسوعا با حضور هیات مذهبی برگزار خواهد شد و زائران اردوزبان نیز می‌توانند از برنامه‌های تدارک دیده شده در رواق کوثر که با سخنرانی و مداحی همراه خواهد بود بهره‌مند شوند.

 

برنامه هایی مختص عزاداری بانوان

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در خصوص برنامه های تدارک دیده شده مختص خواهران گفت: بیش از 90 برنامه برای خواهران تدارک دیده شده است که قبل و بعد از نماز ظهر و مغرب در رواق حضرت زهرا(س) و حضرت معصومه(س) برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام حسین شریعتی‌نژاد همچنین برگزاری محفل قرآنی دختران نوجوان با عنوان ام الازهار وکارگاه تدبر در زیارت عاشورا را از دیگر برنامه‌های مختص بانوان عنوان کرد که در رواق حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود.

 

تدارک برنامه هایی متنوع برای تمام زائران

شریعتی نژاد در خصوص سایر برنامه های تدارک دیده شده برای عموم زائران گفت: مراسم احیای قرآن در شب عاشورا با حضور قراء بین المللی و مراسم نماز جماعت ظهر عاشورا از جمله برنامه هایی است که به برگزاری آن اهتمام خواهیم داشت.

وی همچنین برگزاری برنامه محتوایی برای هفته امر به معروف و نهی از منکر، تجلیل از شهدای امر به معروف و اختصاص یکی از پایگاه های فرهنگی در حرم مطهر به موضوع امر به معروف و نهی از منکر را از جمله برنامه هایی عنوان کرد که با توجه به تقارن هفته امر به معروف و نهی از منکر با دهه اول محرم پیش بینی شده است.

شریعتی نژاد افزود: در این خصوص 13 شهریور یک نشست تخصصی و دو نشست حلقه معرفت و پرسمان دینی خواهیم داشت.

برگزاری نمایشگاه مفهومی با عنوان آیه های سرخ در دارالقرآن، برگزاری مراسم عزاداری ویژه کودکان در مجموعه کبوترانه با حضور فرزندان شهدای مدافع حرم، پخش تصاویر حرم امام حسین(ع) در حرم و ترتیل نیم جز کلام الله مجید همه روزه بعد از نماز صبح از دیگر برنامه های معاونت تبلیغات اسلامی در دهه اول محرم بود که شریعتی نژاد بدان اشاره کرد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید