مدیر امور انتظامات و تشریفات آستان قدس رضوی خبر داد،

ثبت نام ۶۰۰۰ هیئت مذهبی در دفاتر هیئت های مذهبی حرم مطهر رضوی

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۶:۲۱
مدیر امور انتظامات و تشریفات آستان قدس رضوی گفت: 6 هزار هیئت مذهبی در دفتر هیئت‎های مذهبی حرم مطهر رضوی برای حضور در حرم مطهر در ماه محرم و صفر ثبت کرده‎اند.

به گزارش آستان نیوز، روح الله رنجبر در نشست خبری که صبح امروز در دفتر معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با تشریح اقدامات این معاونت اظهار کرد: ویژه برنامه‌های ماه محرم حرم مطهر از ۲۶ ذی الحجه آغاز شد و در نخستین برنامه پرچم متبرک رضوی به ۲۱۰ هیئت شهرستانی، ۵۵ هیئت مشهدی و ۸ هیئت خارجی اهدا شد.  
وی با بیان اینکه در این ایام نقاره‌های حرم مطهر رضوی نواخته نخواهد شد، افزود: تعویض پوش ضریح و پرچم گنبد مطهر و  آئین سنتی صلا از دیگر برنامه‌هایی بود که خدمه و زائران حضرت رضا(ع) با اجرای آن به استقبال مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رفتند.
رنجبر گفت: با مشارکت معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی ۳۵ هزار لباس ویژه مراسم شیرخوارگان حسینی آماده شده که قرار است روز جمعه از ساعت ۶ صبح در مبادی ورودی  به مادران اهدا شود.
مدیر امور انتظامات و تشریفات اماکن متبرکه رضوی با بیان اینکه با توجه به گرمی هوا بیش از 50 هزار بطری آب بین شرکت‌کنندگان این مراسم توزیع خواهد شد، افزود: این مراسم روز جمعه 15 شهریور ماه مصادف با 6 محرم از ساعت 8 صبح در صحن جامع رضوی حرم مطهر برگزار می‌شود.

 

تسهیل حضور هیئات مذهبی به حرم مطهر 
رنجبر ابراز کرد: مراسم سنتی خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع) نیز با حضور خادمان رضوی در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که ۵ هزار خدمه در شب خطبه خوانی و شام غریبان حضور خواهند داشت.
وی تأکید کرد: به منظور تسهيل خدمترسانی به زائران و هيئات مذهبی در ايام تاسوعا و عاشورای حسینی، با اعلام فراخوان نیروهای فوق العاده، نيروها و خدام بخش انتظامات حرم مطهر رضوي چندين برابر خواهند شد. 
رنجبر گفت: در جلسه مشترکی که با شورای هیئات مذهبی برای ارائه خدمات مطلوب‌ به هیئات برگزار شد، تعامل خوبی صورت گرفت تا ضمن رعایت مسائل امنیتی، کنترل وسایل هیئات و حضور آن ها به داخل حرم مطهر تسهیل یابد.
مدیر امور انتظامات و تشریفات اماکن متبرکه رضوی بیان کرد: در این جلسه همچنین توافق شد تا برای رعایت نظم و انضباط هیئات در دوربرگردان‌ها و خیابان‌های منتهی به حرم مطهر نیروهای راهنمایی مستقر شوند و نظارت دقیقی بر آمد و شد آنها صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه تمامی گیت‌ها در روز تاسوعا و عاشورا فعال هستند و به زائران و مجاوران ارائه خدمت خواهند کرد، افزود: با توجه به حضور گسترده هيئات مذهبی در روز تاسوعا و عاشورای حسينی، تنها هيئت‌هایی می‌توانند به داخل حرم مطهر مشرف شوند که مجوز شورای هيئت های مذهبی را دریافت كرده باشند.
رنجبر همچنین با اشاره به موقوفه‌های ایام محرم و صفر تصریح کرد: مهمترین موقوفه ایام محرم موقوفه «مهدی قلی خان قرائی» است که در این ایام با حضور دسته‌های عزاداری بخشی از عواید آن برای خدمه و بخش قابل توجهی از این موقوفه برای زائران در نظر گرفته شده است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید