مدیر امور انتظامات و تشریفات آستان قدس رضوی خبر داد،

ثبت نام ۶۰۰۰ هیئت مذهبی در دفاتر هیئت های مذهبی حرم مطهر رضوی

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۶:۲۱
مدیر امور انتظامات و تشریفات آستان قدس رضوی گفت: 6 هزار هیئت مذهبی در دفتر هیئت‎های مذهبی حرم مطهر رضوی برای حضور در حرم مطهر در ماه محرم و صفر ثبت کرده‎اند.

به گزارش آستان نیوز، روح الله رنجبر در نشست خبری که صبح امروز در دفتر معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با تشریح اقدامات این معاونت اظهار کرد: ویژه برنامه‌های ماه محرم حرم مطهر از ۲۶ ذی الحجه آغاز شد و در نخستین برنامه پرچم متبرک رضوی به ۲۱۰ هیئت شهرستانی، ۵۵ هیئت مشهدی و ۸ هیئت خارجی اهدا شد.  
وی با بیان اینکه در این ایام نقاره‌های حرم مطهر رضوی نواخته نخواهد شد، افزود: تعویض پوش ضریح و پرچم گنبد مطهر و  آئین سنتی صلا از دیگر برنامه‌هایی بود که خدمه و زائران حضرت رضا(ع) با اجرای آن به استقبال مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رفتند.
رنجبر گفت: با مشارکت معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی ۳۵ هزار لباس ویژه مراسم شیرخوارگان حسینی آماده شده که قرار است روز جمعه از ساعت ۶ صبح در مبادی ورودی  به مادران اهدا شود.
مدیر امور انتظامات و تشریفات اماکن متبرکه رضوی با بیان اینکه با توجه به گرمی هوا بیش از 50 هزار بطری آب بین شرکت‌کنندگان این مراسم توزیع خواهد شد، افزود: این مراسم روز جمعه 15 شهریور ماه مصادف با 6 محرم از ساعت 8 صبح در صحن جامع رضوی حرم مطهر برگزار می‌شود.

 

تسهیل حضور هیئات مذهبی به حرم مطهر 
رنجبر ابراز کرد: مراسم سنتی خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع) نیز با حضور خادمان رضوی در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که ۵ هزار خدمه در شب خطبه خوانی و شام غریبان حضور خواهند داشت.
وی تأکید کرد: به منظور تسهيل خدمترسانی به زائران و هيئات مذهبی در ايام تاسوعا و عاشورای حسینی، با اعلام فراخوان نیروهای فوق العاده، نيروها و خدام بخش انتظامات حرم مطهر رضوي چندين برابر خواهند شد. 
رنجبر گفت: در جلسه مشترکی که با شورای هیئات مذهبی برای ارائه خدمات مطلوب‌ به هیئات برگزار شد، تعامل خوبی صورت گرفت تا ضمن رعایت مسائل امنیتی، کنترل وسایل هیئات و حضور آن ها به داخل حرم مطهر تسهیل یابد.
مدیر امور انتظامات و تشریفات اماکن متبرکه رضوی بیان کرد: در این جلسه همچنین توافق شد تا برای رعایت نظم و انضباط هیئات در دوربرگردان‌ها و خیابان‌های منتهی به حرم مطهر نیروهای راهنمایی مستقر شوند و نظارت دقیقی بر آمد و شد آنها صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه تمامی گیت‌ها در روز تاسوعا و عاشورا فعال هستند و به زائران و مجاوران ارائه خدمت خواهند کرد، افزود: با توجه به حضور گسترده هيئات مذهبی در روز تاسوعا و عاشورای حسينی، تنها هيئت‌هایی می‌توانند به داخل حرم مطهر مشرف شوند که مجوز شورای هيئت های مذهبی را دریافت كرده باشند.
رنجبر همچنین با اشاره به موقوفه‌های ایام محرم و صفر تصریح کرد: مهمترین موقوفه ایام محرم موقوفه «مهدی قلی خان قرائی» است که در این ایام با حضور دسته‌های عزاداری بخشی از عواید آن برای خدمه و بخش قابل توجهی از این موقوفه برای زائران در نظر گرفته شده است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود