حجت‌الاسلام والمسلمین امان الله علیمرادی:

زیارت عاشورا یک نظام نامه معرفتی نسبت به امام حسین(ع) است

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۷:۲۶
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: زیارت شریفه عاشورا یک منظومه و نظام‌نامه معرفتی نسبت به اهل بیت(ع) و به ویژه امام حسین(ع) است.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین امان‌الله علیمرادی عضو مجلس خبرگان رهبری در ویژه برنامه دهه اول محرم با عنوان «صلای عزا» که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به آیه‌ای با مضمون «اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد! از خدا بپرهيزيد و با صادقان باشيد»، اظهار کرد: در این آیه از قرآن دو دستور به ما داده شده است، نخست امر به تقوای الهی و دیگری همنشینی با صادقین است. «اتَّقوا اللّه» به این معنی است که مواظب خود باشید به آتش جهنم نزدیک نشوید و مراقب باشید آتش جهنم شما را در برنگیرد.
وی تصریح کرد:  دستور دوم نیز «کونوا مع الصادقین» است، یعنی همراه با صادقان باشید. صادق کسی است که درعمل و قولش صادق باشد. این دستور امری مطلق است و معلوم می‌شود صادقان باید در مقام و منصبی باشند که بتوان با آن‌ها همراهی مطلق کرد.
وی ادامه داد: از رسول‌خدا(ص) نقل شده است آیا می‌دانید این آیه در شأن چه کسانی نازل شده است؟ مراد از صادقین، صادقان خاص و ائمه معصومین(ع) هستند، در این آیه به تمام مومنین دستور داده شده که با صادقین باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیمرادی خاطرنشان کرد: در سال ۶۱هجری، در واقعه کربلا عده قلیلی به این آیه عمل کردند و صادقانه با امامشان ایستادند. خدا این چنین معیت و همراهی را از ما خواسته است.
وی مقدمه و لازمه این معیت و همراهی را معرفت و شناخت دانست و گفت: کاروان امام حسین(ع) و منطق و مرام این امام بزرگوار دشمنانی دارد که استکبار جهانی هستند؛ به همین جهت باید نسبت به آنان براعت و بیزاری جست. در صورت براعت از دشمنان و بیزاری از آنان است که لیاقت پیدا می‌کنیم با صداقت همراه با امام حسین(ع) باشیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام حسین(ع) هدف را برای کاروان تعیین و مقصد را روشن کردند؛ تلاش و مجاهدت ایشان برای رسیدن به متاع دنیا نبود بلکه مجاهدت برای به اهتزاز درآوردن پرچم اسلام، نشان دادن عدالت و احیای امر به معروف و مبارزه با منکر بود.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود