گزارشی از سومین سال برگزاری اردوهای «هفت روز در بهشت»

هفت روز بهشتی در مشهد الرضا(ع)

۱۳۹۸/۰۶/۱۴ - ۱۰:۵۳
فرار مغزها واژه آشنایی است که سال‌هاست نُقل رسانه‌های مکتوب و مجازی و... شده است. به راستی دلیل این اتفاق چیست؟ شاید بسیاری دلیل آن را بها ندادن به جوانان و نخبگان در کشور بدانند.

برخی نیز تکنولوژی، وعده‌های شیرین آن سوی مرزها و... را عنوان می‌کنند، اما برخی در کشور معتقدند که برای جلوگیری از این اتفاق راه هایی وجود دارد. اگر در دوران تحصیل و به ویژه نوجوانی آموزش های لازم ارائه شود و حمایت های ویژه صورت گیرند، جوانان برای حرکت به سوی قله های بلند موفقیت در همین آب و خاک دلگرم می شوند.


پیشگیری و تعهد
موسسه جوانان آستان قدس رضوی با آگاهی از ریشه‌های این مهم طی سه سال گذشته سعی در پیشگیری و ایجاد تعهد در فرزندان این مرز و بوم کرده است. برگزاری اردوهای آموزشی، معرفتی و تفریحی «هفت روز در بهشت» از اقداماتی است که توسط این موسسه از سه سال پیش کلید خورد تا با برگزاری دوره‌های خداشناسی، خود‌شناسی، راهنما‌شناسی، دین‌شناسی و... در سنین نوجوانی که تا کنون هیچ نهادی به بحث معرفت‌افزایی آن نپرداخته است، راه درست و مسیر الهی را برای آن‌ها نمایانگر باشد. بسیاری از این افراد برترین‌های المپیادهای مختلف هستند یا حتی دعوت‌نامه‌شان از آن سوی مرزها رسیده است. اردوهای «هفت روز در بهشت» از سال 96 آغاز شد و دانش‌آموزان نخبه مدارس سمپاد پس از ثبت‌نام و بررسی اطلاعات مورد پذیرش قرار گرفتند و همراه با همشهری‌های هم‌سطح خود راهی مشهد مقدس شدند. در عصر مجازی شاید برای نخستین بار بود که نوجوانان با کنار گذاشتن تلفن‌های همراه خود زندگی در فضای کاملا حقیقی را تجربه کردند. تابستان امسال نیز این فرصت مهیا شد تا 1000 دانش‌آموز پسر نخبه از سراسر کشور این اردوی شیرین معرفتی را در جوار بارگاه علی‌بن موسی‌الرضا(ع) تجربه کنند. تجربه شرکت‌کنندگان سال‌های قبل خود تبلیغ عمده‌ای بود برای شرکت‌کنندگان امسال با این تفاوت که اردوی امسال بر‌خلاف دو سال گذشته که در محل موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار می‌شد در محل اردوگاه فرهنگی تربیتی امام رضا(ع) واقع در باغ بیلدر طرقبه برپا شد. دانش‌پژوهان این اردوی هفت روزه امسال نیز از برنامه‌های مختلف این ویژه برنامه منحصر به فرد شامل آموزش، همایش، مباحثه و گعده‌های علمی و دوستانه، اکران فیلم، زیارت حرم مطهر رضوی، بازار، تفریحات آبی و اردوگاهی و همچنین وداع با شهدای گمنام بهره‌مند شدند. زندگی با مربیان روحانی به صورت شبانه‌روزی از ویژگی‌های این اردوها بود و همچنین زندگی با اشخاصی که شاید بسیاری از نخبگان به اصطلاح از قشر خاکستری آن را در ذهن خود هم متصور نمی‌شدند. دانش آموزان در این اردوها واقعیت‌هایی را دریافتند که شاید هیچ گاه فرصتی برای مواجهه با آن نداشتند.


هفت روز در بهشت، پاسخگوی شبهات نوجوانی
هفت روز در بهشت برای بسیاری از پسران تیزهوش ایران زمین، واقعا هفت روز بهشتی بود. تفریح، نشاط، سرگرمی در کنار دریافت پاسخ شبهات‌شان که شاید تا کنون هیچ معلمی به آن‌ها پاسخ نگفته باشد بسیار ارزشمند بود. آن قدر ارزشمند که جدایی از این گروه را برایشان سخت می‌کرد. هر چه بود گذشت و حالا چون خاطره‌ای زیبا در ذهن آن‌ها حک شده است. اما رسالت موسسه جوانان آستان قدس رضوی تنها به 7 روز و یک اردو خلاصه نمی‌شود. خادمان فرهنگی آستان قدس رضوی اگر چه بستر معرفت‌افزایی را برای هفت روز در مشهد‌الرضا فراهم کردند اما هدف آن‌ها فراتر از این مدت است. استمرار ارتباط با نخبگان یکی از اهداف این مجموعه برای حفظ معنویت ایجاد شده و سرفصل‌های آموزش داده شده به آن‌هاست. همان‌طور که نخبگان دوره‌های قبل همچنان با این مجموعه در ارتباط هستند و برخی حتی حلقه وصل بین جوانان شهر و منطقه‌شان با مربیان این اردو شده‌اند. ارتقای تربیت دینی، دغدغه بسیاری از والدین در این زمانه انفجار داده‌هاست، رسالتی است که موسسه جوانان آستان قدس رضوی آن را در رأس فعالیت‌های خود قرار داده است و هر ساله در حد بضاعت خود میزبان قشری می‌شود که آینده‌ساز این سرزمین خواهند بود.


گزارشگر: تکتم حیدریان

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود