مدیر عامل شرکت خمیرمایه رضوی در گفت‌وگو با آستان نیوز:

تسهیل فضای کسب و کار زمینه‌ساز رونق تولید است

۱۳۹۸/۰۶/۱۴ - ۱۱:۳۲
شاه‌کلید حل مشکلات اقتصادی رونق تولید است. لذا با در نظر گرفتن این واقعیت با حصول مثبت و سازنده این امر ضروری و همچنین تحقق حداکثری رونق در عرصه تولید، مقاومت‌پذیری اقتصاد کشور، به بهترین نحو ممکن تقویت می‌شود. در چنین شرایطی آسیب‌های ناشی از تحریم‌های خارجی، به حداقل ممکن کاهش پیدا می‌کند.

خمیرمایه رضوی از آن دست شرکت‌هایی به شمار می‌رود که به جرئت می‌توان از آن به عنوان الگو و مجموعه‌ای موفق در حوزه رونق تولید نام برد. این شرکت با در دستور کار قرار دادن رونق تولید، هم‌اکنون با بیش از ظرفیت اسمی و با 100 درصد ظرفیت مشغول به فعالیت است. در گفت و گو با دکتر احسان اژدری؛ مدیرعامل شرکت خمیرمایه رضوی به برنامه‌های این شرکت و همچنین نقش دولت و نظام بانکی در تحقق امر رونق تولید پرداخته‌ایم.


این شرکت در سال جاری چه برنامه‌هایی را در راستای شعار امسال که تحقق رونق تولید است در دستور کار دارد؟
مهم‌ترین برنامه شرکت خمیرمایه رضوی، ارتقاء کیفیت تولید است که اجرای آن، رضایت‌مندی مشتریان داخلی و خارجی را به دنبال خواهد داشت. طبق تأکید فرمایشات رهبر معظم انقلاب بر رونق تولید و این که کمک به تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و نیز تسهیل فضای کسب و کار را زمینه‌ساز رونق تولید دانسته‌اند، لازم است همکاری‌های لازم در این مورد انجام شود. در این راستا شرکت خمیرمایه رضوی بر رشد بهره‌وری، بالا بردن راندمان دستگاه‌ها و انجام اصلاحات در آن‌ها متمرکز شده و طی چند سال گذشته شاهد رشد بهره‌وری نیروی انسانی در شرکت بوده‌ایم. شاخص «تن تولید به ازای هر نفر» نیز رشد مناسبی داشته است. بهره‌وری از طریق کاهش ضایعات تولید و تلاش برای رسیدن به استانداردهای جهانی مصرف مواد اولیه در تولید، بخشی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌ها و اقدامات این شرکت را به خود اختصاص می‌دهد.


آیا برای اشتغال زایی برنامه‌ای دارید؟
با توجه به لزوم عدم تحمیل هزینه اضافی و سیاست‌های شرکت، اجرای طرح‌های نوسازی و تصفیه پساب در حال انجام است و هم‌زمان با راه‌اندازی و دریافت مجوزهای لازم در این زمینه، نیروهای جدید مشغول به کار خواهند شد .


برای توسعه سبد محصولات شرکت نیز برنامه‌ای در نظر گرفته‌اید؟
بله، با توجه به ثبت برند دوم شركت خمیرمایه رضوی‌، در صدد توليد محصول با اين برند هستيم. همچنين توليد تجاري محصولات جانبی و انواع دیگری از خمیر‌مایه که در کشور‌های مختلف کاربرد دارد در دستور کار قرار گرفته است.

تحریم‌ها به طور قطع تأثیر منفی در امر رونق تولید داشته است، اما آیا باعث شده تا برنامه‌ریزی شرکت خمیرمایه رضوی در این خصوص نیز دچار مشکل شود؟
این شرکت تلاش کرده تا با در دستور کار قرار دادن توصیه رهبر معظم انقلاب در خصوص رونق تولید در سال جاری،  به موضوعاتی چون تقویت فرهنگ تولید و بهبود کیفیت و سرمایه‌گذاری برای عدم توقف تولید، رقابت‌پذیری تولید و همچنین تولید کالای صادرات محور نگاه ویژه‌ای داشته باشد و در این راستا فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تولیت آستان قدس رضوی به عنوان سند راهبردی مورد توجه بوده است. از طرفی تحریم‌های موجود، توانمندی شرکت خمیرمایه رضوی و همچنین شرکت‌های همکار داخلی را بالا برده است، به گونه‌ای که بخش عمده‌ای از مواد اولیه که در گذشته از خارج تهیه می‌شده است، اکنون از داخل کشور و با کیفیت مناسب تأمین می‌شود. به عنوان مثال مواد اولیه   تركيه‌اي، ‌‌آلماني، هندي و سوئدي و ایتالیایی در بخش‌های مختلف تولید و فنی را با نمونه داخلي خود جايگزين کردیم.


حمایت‌های سازمان اقتصادی رضوی و همچنین دولت و نظام بانکی از مقوله رونق تولید تا کنون چطور بوده است؟
آنچه وظیفه شرکت خمیرمایه رضوی در مورد رونق تولید بوده، در حال انجام است که خوشبختانه طی این مدت شاهد حمایت‌های خوب اقتصادی مجموعه سازمان اقتصادی در این زمینه بوده‌ایم. با این حال متأسفانه آنچه وظیفه نهاد‌های دولتی و بانکی می‌باشد به خوبی محقق نشده است. با توجه به مقررات بازگشت ارز از طریق سیستم بانکی مشکلات متعددی در مورد فروش ارز به سامانه نیما وجود دارد؛ به عنوان مثال چندین روز سایت فروش ارز دچار اختلال بوده و یا در مواد متعددی به دلیل کم شدن اختلاف نرخ بازار آزاد و سامانه نیما مشتری برای فروش ارز وجود ندارد. علاوه بر این، در تخصیص ارز برای کالاهای وارداتی، بوروکراسی زیادی وجود دارد و اختیارات استان‌ها در این حوزه کم است.


تحریم‌ها چه تأثیری بر افزایش همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و به دنبال آن توسعه رونق تولید داشته است؟
تحریم‌ها باعث شده است همکاری شرکت‌های داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان رشد پیدا کند که البته باید حمایت‌های داخلی دولتی از شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایعی که با این شرکت‌ها کار می‌کنند، صورت گیرد. با توجه به اینکه بعضی امور برای نخستین بار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان اجرا می‌شود و ممکن است ریسک سرمایه‌گذاری داشته باشد باید این سرمایه‌گذاری از طرف منابع دولتی تضمین شود.


تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود