مشاور عالی اقتصادی مدیر عامل سازمان اقتصادی رضوی:

آستان قدس رضوی یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی جهان است

۱۳۹۸/۰۶/۱۴ - ۱۷:۳۰
مشاور عالی اقتصادی مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی گفت: آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین پتانسیل های اقتصادی جهان را دارد.

به گزارش آستان نیوز، محمد خزایی در همایش فصلی مدیران سازمان اقتصادی رضوی گفت: بر اساس مطالعه و کاوش هایی که در مورد فعالیت های سازمان اقتصادی انجام داده ایم، رشد و موفقیت بسیاری را در این مجموعه شاهد بوده ایم.
وی ادامه داد: آستان قدس رضوی جایگاهی دارد که کمتر دستگاه اقتصادی موقوفه ای و مردمی در دنیا وجود دارد که متناسب با عمق توانمندی های این نهاد باشد.
مشاور عالی اقتصادی مدیر عامل سازمان اقتصادی رضوی افزود: این نهاد غیر از موضوع درآمد و دارایی ها، ظرفیت دیگری دارد که سایر بنگاه های اقتصادی بزرگ دنیا در اختیار ندارند و آن پتانسیل خلق درآمد برای گسترش فعالیت ها است لذا برنامه ریزی در هر دو حوزه دارایی ها و خلق درآمد بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: در بحث دارایی ها، ما با فرصت و ظرفیت عظیم اقتصادی در آستان قدس رضوی نه تنها در کشور بلکه در دنیا مواجه هستیم که منابع این نهاد در حوزه های استانی، ملی، منطقه ای و حتی جهانی قابل استفاده است.
خزایی گفت: موضوع دیگر این است که بتوانیم از این منبع عظیم اقتصادی در حوزه های سرمایه گزاری، کسب درآمد و سود؛ جلب بیشتر منابع ملی، داخلی و خارجی و همچنین استفاده از امکانات برای حضور در بازارهای بین المللی برای توسعه صادرات و نیز حضور در بازارهای پولی و مالی بیشتر بهره گیریم.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از منابع آستان قدس رضوی برای جلب و تجهیز منابع داخلی و خارجی خاطرنشان کرد: در یکی دو سال گذشته، کلید این امر زده شده و در این راستا اقدامات خوبی نیز انجام شده است.
خزایی با اشاره به زمینه های استفاده از منابع مالی آستان قدس رضوی تصریح کرد: از جمله این حوزه ها می‌توان مشارکت در سطح ملی و حتی خارجی و همچنین حضور به عنوان پشتوانه برای جلب منابع مالی خارجی بیشتر را نام برد.
وی عدم ظرفیت بانک ها برای تضمین منابع مالی خارجی و داخلی موجود را یکی از مشکلات موجود در کشور عنوان کرد و افزود: از طرفی صلاح نیست دولت برای تامین منابع خارجی نسبت به صدور تضمین اقدام کند، لذا بهترین شیوه، به کارگیری ظرفیت های اقتصادی است.
خزایی ادامه داد: آستان قدس رضوی با امکاناتی که دارد مانند بسیاری از موسسات اقتصادی می‌تواند از این ظرفیت به عنوان پشتوانه برای تامین منابع مالی خارجی از طریق سرمایه گذاری و یا فاینانس استفاده کنند.
وی درباره اهمیت و لزوم مشارکت با موسسات بین المللی دنیا گفت: تلفیق و یا مشارکت آستان قدس رضوی و سازمان اقتصادی رضوی می‌تواند پشتوانه مالی و اعتباری در سطح بین المللی باشد.
خزایی ادامه داد: باید نگاه دیگری به این موضوع داشته باشیم و ساز و کارها و زمینه های لازم برای تحقق این امر را فراهم کنیم تا از این پتانسیل علاوه بر تولید، برای حضور قدرتمند در عرصه ملی و جهانی استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه در چشم انداز 20 ساله باید چندین موضوع تقویت شود، خاطرنشان کرد: ایجاد چند مرکز تخصصی مالی و سرمایه گذاری، استفاده از اعتبارسنجی شرکت ها و موسسات مالی آستان قدس رضوی، مدیریت ریسک، تاسیس صندوق هایی برای ارائه کمک های مالی و نیز ورود به حوزه کاری و بین المللی که تا حدودی آغاز شده است، از جمله این موارد به شمار می رود.
خزایی افزود: علاوه بر این می¬توان به افزایش توان فنی سازمان اقتصادی رضوی در حوزه های مهارتی و علمی به منظور ارتقاء بهره‌وری سازمان اشاره کرد.
مشاور عالی اقتصادی مدیر عامل سازمان اقتصادی رضوی تاکید کرد: برای تحقق چشم انداز تا سال 1404 باید برنامه ها از حالت سنتی تغییر کند و توجه داشته باشیم از این ظرفیت عظیم اقتصادی در سطح منطقه ای و بین المللی نه تنها در راستای کاهش فقر و رسیدگی به محرومان استفاده کنیم، بلکه شاهد دستان توانمند آستان قدس در فراسوی مرزها باشیم.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود