عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی:

آستان قدس رضوی می تواند در حوزه اقتصاد الگوآفرین باشد

۱۳۹۸/۰۶/۱۴ - ۱۷:۵۸
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: آستان قدس رضوی می‌تواند در حوزه اقتصادی الگوآفرین و ارزش آفرین باشد.

به گزارش آستان نیوز، علی اوتارخانی در همایش فصلی مدیران سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: آستان قدس رضوی بزرگ ترین سرمایه اجتماعی را به دلیل انتساب به امام رئوف(ع) دارد.
وی هدف تمامی بنگاه ها را پایداری پویا عنوان کرد و افزود: حتی حماسه عاشورا و کربلا نمود عینی پایداری پویا است یعنی متناسب با زمان و مکان پویا بوده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: سازمانی که بر پایه پایداری پویا باشد، یعنی اصول و ارزش خود را حفظ و در راستای تعالی خود استفاده کرده است.
وی با بیان اینکه شرط پایداری پویا ارزش آفرینی است، خاطرنشان کرد: برای ارزش آفرینی باید از دارایی به توانایی دست یابیم که فرمون تبدیل دارایی به توانایی، موضوع اصلی تعالی است و ما به دنبال این هستیم که ابزار و ساز و کاری طراحی کنیم که به این مهم جامه عمل بپوشاند.
اوتارخانی تاکید کرد: گاهی فراموش می‌کنیم بستری که تکنولوژی ها را فراهم کرده، مقوله مدیریت است، به همین دلیل تفاوت کشورهای رشد یافته در حوزه اقتصاد با کشورهای رشد نیافته، در دارایی نبوده بلکه در تکنولوژی مدیریت می باشد.
وی ادامه داد: بروکراسی در غرب زیرساخت ها را توسعه می‌دهد اما در ایران مانع توسعه است؛ لذا به دنبال کشف تکنولوژی مدیریت متناسب با نهادها هستیم.
اوتارخانی با بیان اینکه بهره‌وری تکلیف قانونی و شرعی ماست گفت: طبق بند سوم سیاست های اقتصاد مقاومتی، بهره‌وری تکلیف ما به شمار می رود.
وی ادامه داد: از طرفی بهره‌وری یکی از ابزارهای مهم رونق تولید در شرایط رکود و تحریم است و چنانچه در این شرایط بر زیرساختی که توانمندی لازم را ندارد، سرمایه گذاری جدی کنیم بدین معناست که بهره‌وری به شدت پایین است.
اوتارخانی با تاکید بر اینکه برای استفاده از بهره وری به عنوان ابزاری برای پیشرفت، باید از بهره‌وری دانش بنیان استفاده شود، گفت: بهره‌وری غیر دانش بنیان ما را به عقب خواهد راند.
وی افزود: به همین دلیل دو مقوله دانش بنیان و تعالی را توامان با هم بررسی کرده ایم و در این مسیر اگر اقتصاد مقاومتی با روش های قدیمی همراه شود قطعا پس‌رفت خواهیم داشت.
اوتارخانی تصریح کرد: برای بهبود، تکنولوژی مدیریت لازم است که پس از ارزیابی باید توسط نیروهای دانش بنیان به راه حل تبدیل شود.
وی با بیان اینکه تا پایان امسال حدود 150 گروه استارتاپی مطابق با انتظارات خود خواهیم داشت، گفت: این اقدام حرکتی مثبتی است که آغاز شده و با شتاب پیش می‌رود.
اوتارخانی ادامه داد: در حوزه تعالی نیز به دنبال توسعه فضای دانش بنیان هستیم، در واقع وظیفه تعالی، پیدا کردن نقاط فاصله مطلوب با فاصله موجود است و دانش بنیان وظیفه پر کردن این فاصله را بر عهده دارد.
وی درباره رویکرد انتخاب جایزه تعالی خاطرنشان کرد: بسیاری می‌پرسند چرا جایزه تعالی را به جای استفاده از ابزار و مفاهیم دیگر انتخاب کرده اید؟ در این مسیر در وهله نخست از مسئولان نهاد ها سوال شد برای ارزیابی چه شاخص هایی مد نظر است، سپس با این شاخص ها مدلی طراحی شد و با سایر مدل های مطرح دنیا مطابقت داده شد که در نهایت مدل جایزه تعالی انتخاب شد که 40 درصد با موارد اسلامی مطابقت دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در حال حاضر به دنبال بومی سازی این مدل هستیم، افزود: در تلاش هستیم سالانه مقوله اقتصاد مقاومتی را بیش از پیش در این مدل لحاظ کنیم.
وی با اشاره به بحث نقاط بهبود است، تصریح کرد: این نقاط به معنای بیشترین همکاری با حوزه دانش بنیان است، بدین معنا که مسائل با استفاده از راه حل های رو به جلو و در راستای استراتژی ها ارایه شود.
اوتارخانی از توسعه نهادسازی در درون نهادها به عنوان یکی دیگر از برنامه ها در دستور کار خبر داد و افزود: در مجموعه نهادهای تحت پوشش، کار ویترینی حرام است و چنانچه مشاهده شد باید جلوی آن گرفته شود.
وی ادامه داد: ضمن اینکه در دوره چهارم جایزه تعالی مفاهیم افزایش دقت ارزیابی و اهتمام نهاد ها برای اجرای نقاط بهبود را در دستور کار خواهیم داشت.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود