یک کارشناس قرآنی:

برپایی مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) مصداق ذکر خداست

۱۳۹۸/۰۶/۱۶ - ۱۳:۰۵
یک کارشناس قرآنی گفت: تمسک و توسل به سیدالشهدا(ع) موجب نجات و سعادتمندی انسان می‌شود.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا خاتمی در نشست قرآنی که به مناسبت ایام دهه اول محرم در دارالقرآن الکریم حرم مطهر رضوی برگزار شد، به تفسیر آیاتی از سوره مبارکه احزاب پرداخت و گفت: خداوند در این سوره مومنین را مورد خطاب قرار می‌دهد و از آن ها می‌خواهد همواره به یاد خدا باشند.
وی تصریح کرد: خداوند در این سوره می‌فرماید: «اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْراً كَثِيراً». یعنی خدا را همواره و بسیار زیاد یاد کنید. تأثیری که یاد خدا دارد این است که خدا هم در هنگام گرفتاری و سختی به یاد ما خواهد بود.
خاتمی افزود: ذکر خدا به این معنا است که انسان هنگام انجام هر کاری خدا را یاد کند و از خود بپرسد آیا این کار من مورد رضای خداوند هست یا نه. بنابراین شب و روز انسان همراه با یاد خدا خواهد شد.
وی با بیان اینکه نام بردن از اهل بیت(ع) نیز از مصادیق ذکر خدا است، عنوان کرد: بردن نام اهل‌ بیت(ع) عبادت است. بنابراین مجالسی که به نام اهل‌ بیت(ع) برپا می‌شود، پر از نام خدا و کسانی است که ذکر اولیاء الهی را بر زبان دارند.
این کارشناس دینی با اشاره به ایام ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع)، ابراز کرد: کسی که بر سیدالشهدا(ع) گریه کند، محبوب خداوند می‌شود و پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند: «خداوند بر گریه کنندگان سیدالشهدا(ع) درود می‌فرستد».
وی افزود: در احادیث اسلامی از حضرت اباعبدااله الحسین(ع) به عنوان چراغ هدایت و کشتی نجات یاد شده است. کشتی نجات، زمانی به داد انسان می‌رسد که در حال غرق شدن است. بنابراین توسل به سیدالشهدا(ع) موجب سعادت انسان می‌شود.
این مفسر قرآنی با اشاره به همراهی همیشگی قرآن و اهل‌ بیت(ع)، ابراز کرد: در جریان واقعه عاشورا می‌بینیم سر مطهر سیدالشهدا(ع) بر روی نیزه قرآن می‌خواند و این نشان می‌دهد قرآن و اهل‌ بیت(ع) هیچ وقت از هم جدا نمی‌شوند.
وی ابراز کرد: یکی از آثاری که ذکر خدا دارد این است که انسان را از تاریکی به سمت روشنایی و نور هدایت می‌کند. مسیر بندگی و طاعت خداوند مسیری پر خطر و پر تلاطم است و ذکر و یاد خداوند باعث می‌شود انسان این مسیر را به سلامت طی کند.
گفتنی است؛ سلسله نشست‌های قرآنی ویژه ایام دهه اول محرم در این ایام همه روزه از ساعت 11:30 تا 12:30 در دارالقرآن الکریم حرم مطهر رضوی واقع در صحن جمهوری پذیرای علاقه‌مندان به مباحث قرآنی است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود