استاد دانشگاه تهران:  

نهضت عاشورا  یک حرکت اجتماعی سازنده بود     

۱۳۹۸/۰۶/۱۶ - ۱۶:۰۷
استاد دانشگاه تهران گفت: نهضت عاشورا یک حرکت اجتماعی سازنده و الگویی برای همه آزادی‌خواهان جهان است. 

به گزارش آستان نیوز، دکتر نیره قوی در ویژه برنامه عزاداری سیدالشهدا(ع) که با حضور جمعی از بانوان زائر و مجاور در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، به بررسی نقش کودکان و نوجوانان در نهضت حسینی پرداخت و گفت: قیام سیدالشهدا(ع) برای احیاء امر به معروف و نهی از منکر و یک حرکت سازنده اجتماعی بود. 
وی با بیان اینکه نهضت حسینی یک نهضت جهانی است، اظهار کرد: حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از عناصر مختلفی برای تبیین این نهضت استفاده کردند و همراه با خانواده، زنان و فرزندان خود این نهضت را به راه انداختند. 
استاد دانشگاه تهران افزود: یکی از موضوعات مهم و قابل توجه در نهضت سیدالشهدا(ع) حضور کودکان و نوجوانان در این قیام بود. برخی به آن حضرت خرده می‌گرفتند و می‌گفتند چرا ایشان با خانواده  به کربلا آمده‌اند. 
وی ادامه داد: سیدالشهدا(ع) با شرکت دادن خانواده خود در قیام عاشورا و نقش دادن به هر یک از آن‌ها کاری کردند که پیام این قیام تا عصرها و نسل‌های آینده هم ادامه داشته باشد و مسلمانان بدانند برای حفظ ارزش‌های دینی همه اعم از کودک، زن، جوان و نوجوان باید وارد صحنه شوند. 
سخنران حرم مطهر رضوی افزود: اگر کودکان همچون علی اصغر(ع) و حضرت رقیه(س)در کربلا نبودند شاید دنیا به اوج قساوت یزیدیان پی نمی‌برد بنابراین کودکان هم نقش مهمی در قیام عاشورا داشتند. 
وی ابراز کرد: اگر جوانان و نوجوانانی همچون علی اکبر(ع)، قاسم بن الحسن(ع) در کربلا حضور نداشتند شاید ما امروز الگوی مناسبی برای معرفی به جوانان و نوجوانان در زمینه دفاع از دین و ارزش‌های دینی نداشتیم. 
این کارشناس دینی اظهار کرد: جوان مسلمان امروز می‌داند، به تاسی از حضرت علی اکبر(ع) و قاسم بن الحسن(ع) برای حفظ دین و ارزش‌های دینی باید از جان بگذرند. 
وی ادامه داد: عاشورا یک واقعه‌ای که در سال 61 هجری اتفاق افتاد نیست بلکه عاشورا نهضتی است که برای همیشه در تاریخ ادامه دارد و حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با نقش دادن به هر یک از اهل بیت(ع) و اصحاب خود الگویی جاودان برای همه بشریت معرفی کرده‌اند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود