در گفت‌وگو با سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی مطرح شد؛

سبک زندگی رضوي مبنای تعالی خانواده است

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۰۹:۵۰
انسان در مسیر زندگی همیشه نیازمند الگوهایی است که با تأسی به آن‌ها بتواند در برابر مشکلات و مصائب دنیوی ایستادگی کند. در دنیای امروز با توجه به هجمه‌هایی که نسبت به سبک زندگی اسلامی وجود دارد، تمایل جوانان نسبت به فرهنگ غربی بزرگترین خدشه اجتماعی است.

لذا یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با ا‌ین آسیب احیا و ترویج سبک زندگی اهل بیت‌(ع) است. با توجه به این مسئله و راه‌اندازی کانون خاد‌م‌یاری خانواده رضوی از سوی مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی فرصتی فراهم شده تا خانواده‌ها با بهره‌گیری از خدمات فرهنگی این مجموعه سبک زندگی خود را اهل بیتی کنند. در این مجال پای سخنان فاطمه دژبرد؛ سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی می‌نشینیم تا با فعالیت‌های کانون خادم‌یاری خانواده رضوی در عرصه تحکیم خانواده بیشتر آشنا شویم.

 

از سوی مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در حوزه خانواده چه فعالیت‌هایی صورت گرفته است؟
در دین مبین اسلام، خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود و پای‌بندی به خانواده و جلوگیری از بی‌بندوباری و همچنین ارتقاء جایگاه و تحکیم بنیان خانواده، از جمله مسائلی است که به آن سفارش موکد شده است. بنابراین مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در راستای تحقق این امر کانون خادم‌یاری خانواده رضوی را در استان‌های مختلف ‌ندازی کرده است. دامنه فعالیت کانون خادم‌یاری خانواده رضوی موضوعی در پهنه‌ شهرستان مربوطه می‌باشد که به عنوان نمایندگی مرکز بانوان و خانواده آستان قدس رضوي در منطقه، فعالیت‌هاي داوطلبانه‌اي با نام و یاد علی‌بن موسی‌الرضا(ع) صورت می‌گیرد.


مأموریت اصلی کانون خادم‌یاری خانواده رضوی چیست؟
مأموریت اصلی این کانون، سازماندهی خادم‌یاران خانواده جهت تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده با تأکید بر ترویج سبک زندگی رضوي در حوز‌ه‌های ازدواج‌، همسرداري‌، تربیت فرزند، عرصه‌هاي آموزشی مشاوره‌اي تسهیل‌گري و واسطه‌گري مهارت‌افزایی است. این کانون با محوریت گفتمان‌سازي، مهارت‌افزایی، بستر‌سازي، سازماندهی، شبکه‌سازي و هدایت عملیات تشکل‌هاي فعال در عرصه خانواده و بهره‌گیري از ظرفیت تشکل‌هاي فعال در حوزه خانواد‌ه براي ارائه خدمات آموزشی مشاوره‌اي آسان و در دسترس به خانواده‌هاي رضوي در سطح ملی فعالیت می‌کند.


اهم فعالیت‌های این کانون در راستای چه اهدافی صورت می‌گیرد؟
تبیین و تشکیل خانواده، فرهنگ‌سازي‌، آگاهی‌بخشی، تسهیل در امر ازدواج، تحکیم خانواده، افزایش دوام و رضایت زناشویی، پیشگیري و کاهش آسیب‌‎هاي خانواده، مداخلات هدفمند براي رفع اختلافات خانوادگی، مسئولیت‌پذیري اعضاء در قبال یکدیگر، گفتمان‌سازي و تغییر نگرش نسبت به فرزند‌آوري، تعالی خانواده و تقویت روحیه عبودیت در خانواده دستیابی به ازدواج به هنگام، آگاهانه و آسان در راستاي شکل‌گیري خانواده پایدار، موفق و متعالی، فراهم شدن زمینه پایداري نهاد خانواده و پیشگیري از پدید آمدن عوامل تهدید‌کننده نظام خانواده در جامعه امروز مثل طلاق‌هاي عاطفی، اجتماعی و قانونی مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی کانون خادم‌یاری خانواده رضوی است.


چه خدمات تخصصی در کانون خانواده رضوي انجام می‌شود؟
خدمات آموزشی و راهنمایی خادم‌یار تخصصی خانواده که مجموعه فعالیت‌ها و آموزش‌هاي مستقیم، غیر مستقیم و ضمنی به صورت فردي یا گروهی در ابعاد قبل، حین و بعد از ازدواج است و به منظور هدایت و افزایش آگاهی، بهسازي نگرش و اصلاح رفتارهاي مخاطبین کانون‌هاي خانواده رضوي در چارچوب آموزه‌هاي دینی صورت می‌گیرد. همچنین خدمات مشاوره‌اي خادم‌یار تخصصی خانواده شامل مجموعه اقدامات و فعالیت‌هاي منظم و سیستماتیک روانشناختی، مشاوره‌اي و بالینی که به منظور بهبود سلامت روانی و کاهش هیجانات منفی و افزایش خودآگاهی و ارتقاء زندگی فردي و خانوادگی به مخاطبین کانون‌هاي خانواده رضوي در چارچوب آموزه‌هاي دینی ارائه می‌شود. خدمات واسطه‌گري خادم‌یار تخصصی خانواده و فعالیت‌هاي خیر‌خواهانه که به منظور شناسایی، معرفی و وساطت در فرآیند همسر‌گزینی جوانان متقاضی ازدواج با مشارکت خانواده‌هاي آنان انجام می‌شود و نیز خدمات تسهیل‌گري خادم‌یار تخصصی خانواده و حمایت‌هاي خیرخواهانه که در راستاي رفع نیازهاي اساسی و ضروري ازدواج جوانان به صورت مستقیم توسط خیران مالی و یا غیرمستقیم توسط اشخاص مرتبط با خیران مالی صورت می‌پذیرد، از دیگر خدمات تخصصی این کانون است.

تهیه و تنظیم: فاطمه باقری

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود