کارشناس دینی:

نماز با توجه و حضور قلب انسان را از گناه باز می‌دارد

۱۳۹۸/۰۶/۱۴ - ۱۰:۴۳
یک کارشناس دینی گفت: نماز وقتی با توجه و حضور قلب خوانده شود انسان را از گناه باز می‌دارد.

به گزارش آستان نیوز، زینب طالبی در ویژه برنامه «همراه با کاروان نینوا» که در رواق مبارکه دارالحکمه حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: هر عملی که ما انجام می‌دهیم یک ظاهر و یک باطن دارد.
وی تصریح کرد: برای اینکه اعمال ما از جمله نماز مورد قبول درگاه حق قرار بگیرد، باید هم ظاهر و هم باطن آن پسندیده و زیبا باشد. همانطور که ما برای ظاهر نماز تلاش می‌کنیم یعنی وضو می‌گیریم، نیت می‌کنیم و رکوع و سجود را انجام می‌دهیم باید نماز را با توجه و حضور ذهن بخوانیم.
استاد حوزه علمیه قم افزود: کسی که نماز می‌خواند باید اهل رعایت تقوای الهی هم باشد و از ارتکاب گناهان از جمله دروغگویی، اذیت و آزار دیگران، غیبت کردن و ... پرهیز کند، چرا که نماز واقعی بازدارنده از گناه و معصیت است.
وی ادامه داد: نمازی که با توجه و حضور قلب خوانده نشود تاثیری در رفتار انسان هم نخواهد داشت. کسی که نماز را با توجه بخواند این نماز در اخلاق و رفتار او تاثیر می‌گذارد. این فرد حقوق دیگران را ضایع نمی‌کند و با دیگران رفتار خوبی دارد.
طالبی با تاکید بر رعایت اخلاق در تعاملات اجتماعی، ابراز کرد: حتی اگر کسی به ما بدی می‎‌کند هم نباید با او بد رفتاری کرد و به این ترتیب می‌توانیم ظرفیت وجودی خود را بالا ببریم و به اصطلاح شرح صدر پیدا خواهیم کرد.
وی افزود: شرح صدر یکی از فضایل اخلاقی است که خداوند به خاطر این نعمت به پیامبر(ص) منت گذاشته و فرموده است:« أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ» یعنی آیا ما به تو شرح صدر عطا نکردیم. همین سعه صدر پیامبر(ص) باعث شده بود که ایشان بدرفتاری‌های مشرکان مکه را تحمل کنند.
سخنران حرم رضوی ابراز کرد: کسی که بدی‌های دیگران را با خوبی پاسخ بدهد سعه صدر پیدا می‌کند. دستیابی به این فضیلت اخلاقی با تمرین و ممارست ممکن می‌شود. کسی که سعه صدر پیدا کند در تعامل با اطرافیان از جمله اعضای خانواده و اجتماع با مشکل مواجه نخواهد شد.
وی عنوان کرد: کسی که شرح صدر داشته باشد خود را درگیر مشکلات کوچک و پیش پا افتاده نمی‌کند در نتیجه نشاط بیشتری برای زندگی و عبادت خداوند دارد. برای اینکه بتوانیم فکر خود را از تشویش و نگرانی دور کنیم و زندگی با نشاطی داشته باشیم باید در زمان حال زندگی کنیم.
این مدرس حوزه علمیه یادآور شد: بیشتر نگرانی‌ها و تشویش‌های زندگی امروز به این خاطر است که ما در زمان حال زندگی نمی‌کنیم و بیشتر به آینده که هنوز نیامده و گذشته که دیگر برنمی‌گردد فکر می‌کنیم. برای داشتن زندگی آرام باید تمرین کنیم که در حال زندگی کنیم.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود