سخنران حرم رضوی:

ایمان واقعی در واقعه کربلا متبلور شد

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ - ۱۶:۵۲
خطیب بارگاه منور امام رضا(ع) با بیان اینکه رفتار، کردار و گفتار انسان مومن آیینه ایمان اوست، گفت: قیام امام حسین(ع) و یاران با وفایش نشأت گرفته از خدا‌محوری بود و در حقیقت ایمان واقعی در واقعه کربلا متبلور شد.

به گزارش آستان نیوز، آیت‌الله محسن کازرونی ظهر امروز در ویژه برنامه تبلیغی مذهبی دهه اول ماه محرم که با حضور جمعی از زائران و مجاوران بارگاه نورانی علی‌بن موسی‌الرضا(ع) در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، به بیان شاخصه‌های دینداری و صفات مومنان پرداخت و ابراز کرد: یکرنگ بودن اعتقاد و عمل نشانه ایمان واقعی است چرا که دورنگی بین کفر و دین بی‌ثباتی به وجود آورده و انسان را بر سر دو راهی قرار می‌دهد.
وی با بیان اینکه دین علاوه بر باز کردن افق گسترده برای عقل پایه‌های اخلاق را نیز در وجود انسان تقویت می‌کند، افزود: انبیای الهی ندای ایمان را به عالمیان رساندند تا در پرتوی آن رستگار شوند.
 سخنران حرم مطهر رضوی با اشاره به نشانه‌های مومن، خاطر‌نشان کرد: امام زین‌العابدین(ع) در خصوص نشانه‌های مؤمنین واقعی می‌فرمایند: «عَلاماتُ المُؤمِنِ خَمسٌ: اَلوَرعُ فِی ‌الخَلوَة وَ الصَّدَقَةُ فِی ‌القِلَّةِ، وَ الصَّبرُ عِندَ المُصیبَةِ وَ الحِلمُ عِندَ الغَضَبِ، وَ الصّدقُ عِندَ الخَوفِ»؛ نشانه‌های مؤمن پنج چیز است: پرهیزگاری در خلوت، صدقه در حالت نیازمندی و ناداری، شکیبایی و صبر هنگام مصیبت، بردباری هنگام خشم و راستگویی هنگام ترس.
آیت‌الله کازرونی گفت: انسان اگر در جایی که جز خدا کسی نبود،‌ گناه را ترک کرد، آنجا معلوم می‌شود که ایمان در قلب او رسوخ کرده است و به تعبیر اهلش، اعتقاد از واردات قلبیّه او شده است، چرا که جز خدا هیچ‌کس را حاضر و ناظر نمی‌بیند و خودش را در محضر الهی می‌بیند بنابراین این ترک گناه بسیار ارزشمند است.
وی در ادامه در خصوص علامت دوم مؤمن در کلام امام چهارم(ع) که صدقه دادن در هنگام ناداری است، اظهار کرد: مؤمن حقیقی اگر مالی هم ندارد صدقه بدهد، باز مشخص می‌شود که ایمانی قوی دارد لذا در حین اینکه خودش ندارد به دیگران کمک می‌کند.
آیتالله کازرونی گفت: مصیبت یکی از جاهایی است که انسان می‌تواند ایمان خود را بسنجد که اگر انسان گله‌مند نشود و بداند حکمت خداوند بوده و راضی به قضا و قدر الهی باشد نشانه دیگر مومن در او متبلور خواهد شد.
وی پیرامون نشانه چهارم مومن خاطرنشان کرد: مؤمن هنگام خشم جلوی خودش را می‌گیرد تا خشم و غضبش افسار گسیخته نباشد چرا که حلم یعنی بردباری، بنابراین مومن زمانی که نیروی خشمش برانگیخته می‌شود و عصبانی می‌شود، خودش را کنترل می‌کند و این نتیجه ایمان اوست.
سخنران حرم مطهر رضوی  با بیان نشانه پنجم راستگویی هنگام ترس، گفت: دروغگویی نشأت گرفته از جلب منفعت و دفع ضرر است لذا فرد چون می‌ترسد که منفعتی را از دست بدهد و یا ضرری را متحمل شود دروغ می‌گوید.
وی با اشاره به اینکه ثبات در ایمان موجب رستگاری می‌شود، افزود: ایمان پایه‌های اخلاق نیکو را تقویت می‌کند و زمینه آرامش و سکینه را فراهم می‌سازد.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود