حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی:

رشد، بالندگی و فداکاری رمز ماندگاری واقعه عاشوراست

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ - ۱۶:۵۷
حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در جمع خادمیاران رضوی حاضر در مسجد امام خمینی(ره) کرمان رشد، بالندگی و فداکاری را رمز ماندگاری واقعه عاشورا دانست.

به گزارش خبرنگار آستان نیوز در کرمان، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در حاشیه سلسله مباحث شب های محرم در مسجد امام کرمان در جمع خادمیاران رضوی با اشاره به لزوم وفای به عهد گفت: خداوند در آیه 5 سوره مائده از کسانی که قول می دهند و زیر آن قول و عهد می زنند گله می کند و همچنین در آیه ۷۶ سوره مائده می فرماید« فَلَمَّا آتَاهُمْ مِنْ فَضْلِهِ بَخِلُوا بِهِ...» که داستان مسلمانی است که پس از آنکه وضع مالی او خوب شد از دادن زکات شانه خالی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی حدیثی از سیدالساجدین(ع) را به عنوان شاهد این مدعا بیان کرده و ادامه داد: امام سجاد(ع) فرمود: اگر شمر آن خنجری که سر پدرم را با آن برید نزد من امانت بگذارد، بعد از من بخواهد به او می‌دهم.
این استاد اخلاق با تصریح به اینکه کسی که هدفی بزرگ دارد نباید از نیش و متلک‌ها بترسد؛ متذکر شد: دنیا آیا خوابگاه، محل استراحت و عشرتکده است یا میدان رشد؟ قطعا میدان رشد است و با نگاه به کربلا فداکاری، وفاداری و یقین را در حد اعلا می بینیم و این رمز ماندگاری و جاودانه شدن این واقعه در تاریخ است.
وی با اشاره به اینکه حضرت سیدالشهدا(ع) در کربلا با وجود شقاوت دشمن باز هم از تبلیغ و ارشاد سپاه مقابل دست برنداشت و در روز عاشورا سه بار سخنرانی کرد گفت: در کربلا می‌توان نمونه های مشخصی از عفو، بخشش، عذرخواهی و توبه را مشاهده کرد.
این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه در عاشورا حق آزادی، کرامت انسانی در درجه اعلای آن رعایت شد افزود: اباعبدالله(ع) در واقعه کربلا رضای کامل داشت و گاهی در زندگی انسان صحنه‌هایی پیش می‌آید که در می‌یابیم که ما چقدر از درون توخالی و دچار ضعف و عدم ثبات هستیم.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود