حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه:

ولایتمداری از شاخصه‌های مهم یاران سید الشهدا(ع) است

۱۳۹۸/۰۶/۱۸ - ۲۱:۰۸
امام جمعه موقت مشهد گفت: ولایتمداری، دفاع از دین و دشمن شناس بودن از شاخصه‌های مهم یاران سید الشهدا(ع) است.

 به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه در ویژه برنامه‎های عزاداری شب عاشورای حرم مطهر رضوی که بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور گسترده عزاداران حسینی در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کرد: امام حسین(ع) با همه سابقه‌ای كه در طول عمر شریف خود در نماز و عبادت داشت، عصر تاسوعا از برادرش حضرت عباس(س) خواست، یك شب از دشمن مهلت بگیرد تا در آن یك شب فقط دعا، نماز، تلاوت قرآن، استغفار و راز و نیاز باخدا داشته باشد.
امام جمعه موقت مشهد گفت: این حرکت امام(ع) بیانگر جایگاه عبادت، اقامه نماز و استغفار و قرائت قرآن است.
وی افزود: در آن شب امام حسین(ع) و اصحابشان به مناجات مشغول شدند، وقتی که صبح شد و دو لشکر در مقابل هم قرار گرفتند، امام(ع) خطابه‌هایی خواند و نصیحت‌هایی کرد، ولی بر دل‌های کوفیان اثری نکرد، زیرا به فرموده امام حسین(ع) شکم‌های آنان از حرام پر شده بود.
خطیب حرم مطهر رضوی گفت: در شب عاشورا، امام حسین(ع) رو به اصحاب کردند و به ایشان فرمودند که بیعت خود را از شما برداشتم، هرکس که می‌خواهد برود، سپس رو به یاران خاص خود ازجمله حضرت عباس(ع) نیز کرده و فرمودند شما هم اگر می‌خواهید بروید اما هیچ یک از اصحاب نرفتند.
وی ولایتمداری را از شاخصه‌های مهم یاران سید الشهدا(ع) برشمرد و عنوان کرد: ولایت‌مداری دارای ویژگی‎هایی است که از جمله آنها، معرفت شناسی است که شامل خداشناسی و امام شناسی می‌شود.
فرزانه اظهار کرد: یاران امام حسین(ع) بینشی ژرف نسبت به خداوند داشتند، این معرفت، آنچنان عمیق بود که نه شبهات در آن خلل می‌کرد و نه شک‌ها در آن رسوخ.
وی دفاع از دین را از دیگر خصوصیات برجسته اصحاب سیدالشهدا(ع) معرفی کرد و گفت: درسي كه یاران امام حسین(ع) براي جامعه جهانی امروز دارند، ايثار و فداكاري در راه دفاع از دين با گذشتن از جان خود و مقاومت و ايستادگي در برابر دشمن است.
فرزانه خاطرنشان کرد: از دیگر خصوصیات یاران امام حسین(ع) این بود که دشمن را خوب شناخته بودند و به ویژگی‌ها و ترفندهای دشمن به خوبی آگاه بودند، ما اگر دشمن را نشناسیم ممکن است که او را دوست تلقی کنیم.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود