هم زمان با ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع)

«بزرگترین مجموعه تعزیه خوانی امام حسین(ع)» در سه‌شنبه فرهنگی رونمایی شد

۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۱۳:۴۵
سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی هم زمان با ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) و یاران ایشان از بزرگترین مجموعه تعزیه خوانی امام حسین(ع)، موجود در گنجینة رضوی رونمایی کرد.

به گزارش آستان نیوز، مسئول امور پژوهش و مطالعات اسنادی مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این جلسه طی سخنانی مناسک عاشورا را ابزار و رسانه‌ای قوی برای تبلیغ در طول تاریخ شیعه عنوان کرد که به صورت منظم‌ طی‌ سده‌های متمادی، به‌ منظور حفظ یک سری از مفاهیم و ارزش‌های‌ دینی‌ صورت‌ گرفته است.

وی مظلومیت شهادت امام حسین(ع) و یاران ایشان و اتفاقات تلخی را که در روز عاشورا صورت گرفت، عاملی عنوان کرد که باعث شد تا مرثیه ها و اشعار مختلفی درغم سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) بیان شود. محبوب برگزاری مراسم آیینی این واقعه به شکل تعزیه را شکل عینی‌تری از آنچه که بر سر خاندان امام حسین(ع) آمده دانست.

وی گفت: برگزاری مناسک عزاداری برای سالار شهیدان از دغدغه‌های دیرینه شیعیان محسوب می‌شده که البته متأثر از فرهنگ و تحولات اجتماعی ایران در دوره‌های مختلف تاریخی، تغییراتی را پذیرفته و با اشکال متفاوتی ظهور یافته است.

این پژوهشگر، تداوم سنت های فوق را عاملی عنوان کرد که باعث شده امروزه اسناد بی شماری از چگونگی برگزاری مراسم عزاداری محرم، موقوفات خاص عزاداری و تعزیه خوانی، اشعار تعزیه و شبیه خوانی و ... موجود باشد.

محبوب، مجموعه اسناد عزاداری شیعیان موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی را یکی از بزرگترین مجموعه های موجود در طول تاریخ عنوان کرد که قدیمی ترین سند آن در مورد عزاداری به سال 1011ق. تعلق دارد که در آن به تعطیلی حمام آغچه یکی از موقوفات آستانه در روز عاشورا اشاره شده است.

وی تصریح کرد: بیش از هشتصد سند مربوط به هزینه‌های مراسم عزاداری از دوره صفویه تاکنون موجود است که این هزینه ها شامل مخارج نخل بندی ایام عاشورا، پرداخت انعام به روضه خوانان، اطعام افراد در روزهای سوگواری، هزینه های روشنایی، مفروش نمودن حرم مطهر، هزینه قند و چای و ... است.

محبوب در خصوص توسعه سنت تعزیه و شبیه خوانی گفت: تعزیه و شبیه خوانی یکی از سنت‌های به جای مانده از مراسم مذهبی مسلمانان است که در دوره قاجار توسعه یافت، به طوری که مشاغلی برای اجرای آن ایجاد و حتی حکم انتصاب این مشاغل توسط شاهان صادر می شده است.

گفتنی است حکم محمدعلي ميرزا، وليعهد مظفرالدين شاه، مبني بر تفويض منصب معين‌البکاء به ميرزا حسن، رييس تعزيه‌خواني تکيه دولتي آذربايجان در سال 1316 قمری و تعزیه‌های شهادت حضرت سید الشهدا علیه السلام، شهادت حضرت عباس(س)، شهادت حضرت علی اکبر(ع)، شهادت حضرت قاسم، شهادت حضرت مسلم و طفلان مسلم و متن تعزیه خروج مختار در انتقام از قاتلین سیدالشهدا از جمله اسنادی بود که در این مراسم از آن رونمایی به عمل آمد.

در ادامه این برنامه فرهنگی پایگاه موضوعی عاشورا در سامانه کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی نیز رونمایی شد که در این پایگاه قریب به 1800 ركورد مشتمل بر نسخه‌هاي خطي، چاپ سنگي، چاپي، پايان نامه و ...درج شده است که محققان و پژوهشگران می‌توانند از این منابع برای پژوهش های موضوعی خود استفاده نمایند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید