هم‌زمان با روز یازدهم محرم صورت گرفت؛

عزاداری بانوان دلسوخته در حرم مطهر رضوی

۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۱۶:۴۵
هم‌زمان با یازدهمین روز از ایام محرم‌الحرام، بانوان عاشورایی در حرم مطهر رضوی برای سید و سالار شهیدان(ع) عزاداری و سوگواری کردند.

به گزارش آستان نیوز، در یازدهمین روز از ایام محرم‌الحرام و آغاز اسارت خاندان عصمت و طهارت(ع) بانوان عاشورایی از هیئت‌های مختلف شهر مشهد با حضور در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی در مراسمی که به همین مناسبت در این مکان مقدس برگزار شده بود، شرکت کردند.
زینب آقاگلی‌زاده در این مراسم با شکوه به تفسیر برخی از آیات سوره مبارکه فجر و ارتباط آن با سیدالشهدا(ع) پرداخت و گفت: یزید و یزیدیان افرادی بودند که بر روی زمین خدا طغیان کردند. مانند قوم عاد و خداوند به واسطه سیدالشهدا(ع) و قیام عاشورا آن‌ها را رسوا کرد.
وی تصریح کرد: کسانی که تربیت دینی ندارند، به جهان هستی با چشم مادی نگاه می‌کنند و اگر خداوند به آن‌ها نعمت و ثروت می‌دهد می‌گویند ما شایستگی این نعمت‌ها را داشته‌ایم. همین افراد زمانی که گرفتار مشکلات می‌شوند، زبان به گلایه و شکایت باز می‌کنند.
مفسر قرآن کریم با بیان اینکه دنیا محل امتحان و آزمایش است، گفت: کسانی که بینش دینی و قرآنی دارند می‌دانند که همه نعمت‌ها و سختی‌هایی که در زندگی با آن مواجه می‌شویم در واقع امتحان الهی است تا مقام و درجه ما ارتقاء پیدا کند.
وی افزود: سختی‌ها و آزمایش‌های الهی باعث می‌شود وجود انسان از ناخالصی‌ها پاک شده و به درجات بالاتری از کمال دست پیدا کند. یزید هم با همین استدلال به حضرت زینب(س) گفت خداوند می‌دانست ملک را به چه کسی بدهد و آن را به ما داد.
این کارشناس دینی ابراز کرد: حضرت زینب(س) این گفته یزید را با استناد به آیات قرآن پاسخ داد: «کسانی که به آن‌ها مهلت دادیم گمان نکنند برای آن‌ها بهتر است. چرا که به آن‌ها مهلت دادیم که گناه آن‌ها بیشتر و عذاب آن‌ها سخت‌تر شود».
وی ادامه داد: عاشورا صحنه رو‌یا‌رویی کفر و ایمان نبود بلکه در این روز، مسلمانانی که تنها ادعای ایمان داشتند و اسلام لقلقه زبانشان بود در برابر امام حسین(ع) ایستادند و برای رسیدن به منافع زودگذر دنیایی امام را به شهادت رساندند.
گفتنی است: قرائت خطبه قَرّاء حضرت زینب(س)، قرائت زیارت جامعه کبیره و ذکر مصیبت اهل ‌بیت(ع) توسط ذاکران و مداحان از دیگر برنامه‌هایی این مراسم باشکوه بود.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید