همزمان با شب دوزادهم ماه محرم؛

حرم مطهر رضوی سوگوار شهادت سیدالساجدین(ع) شد

۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۲۳:۴۴
هم زمان با فرا رسیدن شب دوازدهم ماه محرم، حرم مطهر رضوی سوگوار شهادت مظلومانه سیدالساجدین حضرت زین‌العابدین(ع) شد.

به گزارش آستان نیوز، در شب شهادت مظلومانه چهارمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت و پیام‌رسان نهضت عاشورای حسینی حضرت زین‌العابدین(ع)، سوگواران شهادت آن حضرت برای عرض تسلیت عزاداری به بارگاه منور ثامن‌الائمه(ع) مشرف شدند.
ویژه برنامه شهادت این امام همام ساعتی بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با حضور پرشور عزاداران و سوگواران در رواق بزرگ امام خمینی(ره) با قرائت زیارت امین‌الله آغاز شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینعلی سعدی در این مراسم به تبیین نقش حضرت زینب(س) و حضرت زین‌العابدین(ع) در زنده نگه داشتن نهضت عاشورا پرداخت و گفت: حادثه عاشورا یکی از غم‌بارترین حوادث تاریخ است که نه تنها انسان‌های معمولی بلکه انبیاء و اولیاء خدا هم بر این مصیبت بزرگ گریسته‌اند.
وی تصریح کرد: یکی از آثار گریه بر مصائب اباعبدالله‌الحسین(ع) این است که این نهضت برای همیشه در تاریخ باقی می‌ماند. در روایتی از وجود مقدس معصومین(ع) آمده است؛ گریه بر امام حسین(ع) باعث آمرزش و بخشش گناهان کبیره می‌شود.
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: تا روز دهم عاشورا خود سیدالشهدا(ع) فصل اول نهضت عاشورا را مدیریت و رهبری کرد ولی بعد از شهادت آن حضرت، امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) فصل دوم این نهضت را مدیریت کردند و خطبه‌های آتشین آن ها در کوفه و شام باعث رسوایی یزید شد.
وی ادامه داد: اگر خطبه‌های حضرت سجاد(ع) و زینب کبری(س) نبود همه حوادث در سرزمین کربلا دفن می‌شد و کسی به حقانیت سیدالشهدا(ع) و نامشروع بودن یزید و یزیدیان پی نمی‌برد و اگر هم مردم به این موضوع پی می‌بردند کسی جرئت اعتراض نداشت.
سعدی با اشاره به بردن اسرای کربلا به کوفه و شام، اظهار کرد: مردم کوفه همه خاندان پیامبر(ص) را می‌شناختند و امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) نسبت امام حسین(ع) با پیامبر(ص) را برای مردم یادآوری می‌کردند. البته نسل سومی هم در این شهر بودند که احتیاج به روشنگری داشتند.
وی افزود: حضرت زین العابدین(ع) و حضرت زینب(س) در شام بیشتر برای معرفی خاندان پیامبر(ص) تلاش می‌کردند، چرا که شامیان تحت تاثیر امویان، امام حسین(ع) را خارجی می‌دانستند. دشمنان، اهل بیت امام حسین(ع) را با حالت خواری و اسارت وارد شام کردند تا حرمت اهل بیت پیامبر(ص) را در نزد مردم بشکنند.
این کارشناس مذهبی یادآور شد: هر چند دشمن می‌خواست حرمت اهل بیت پیامبر(ص) را در نزد مردم بشکنند ولی خطبه‌های آتشین زینب کبری(س) و امام زین‌العابدین(ع) نقشه‌های آن ها را نقش بر آب کرد و مردم به ماهیت اصلی قیام سیدالشهدا(ع) و حکومت غاصب امویان پی بردند.
گفتنی است؛ در این مراسم ذاکران و مرثیه‌سریان اهل‌ بیت(ع) در سوگ شهادت امام سیدالساجدین(ع) مرثیه سرایی و نوحه خوانی کردند و زائران حرم مطهر رضوی بر مظلومیت این امام همام اشک ماتم ریختند و بر سر و سینه زدند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود