حرم مطهر رضوی در روز شهادت امام سجاد(ع) غرق در عزا و ماتم بود

۱۳۹۸/۰۶/۲۱ - ۱۶:۳۴
حرم مطهر رضوی در سالروز شهادت مظلومانه یادگار قیام خونین کربلا و پیام‌رسان نهضت حسینی غرق در عزا و ماتم بود.

به گزارش آستان‌ نیوز، در سالروز شهادت چهارمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت، زینت عبادت کنندگان حضرت امام سجاد(ع) خیل عزاداران و دلدادگان خاندان عصمت و طهارت(ع) برای عرض تسلیت به محضر امام رضا(ع) مشرف شدند و در مراسم عزاداری که در این بارگاه مطهر برگزار شد، شرکت کردند.
حجت‌الاسلام محسن حسینی در ویژه برنامه روز شهادت امام سجاد(ع) که ظهر امروز در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، از آن حضرت به عنوان یکی از بکّائین یعنی گریه کنندگان عالم نام برد و بیان کرد: این امام مظلوم بعد از وقوع حادثه عاشورا همواره به یاد شهدای دشت کربلا و به ویژه حضرت ابا عبدالله‌الحسین(ع) اشک ریختند و گریه کردند.
حسینی ابراز کرد: علاوه بر مصائب کربلا، امام سجاد(ع) در هنگام دعا و مناجات با خدا نیز گریه می‌کردند، چرا که گریه ابزاری بود که امام از آن استفاده می‌کردند تا مردم حادثه عاشورا را فراموش نکنند.
وی افزود: گریه یکی از مواهب الهی است که باعث رقت قلب انسان می‌شود و یکی از نشانه‌های مومن این است که اهل  گریه و اشک باشد. البته دو نوع اشک داریم یک اشک از روی حزن و اندوه است و گریه‌ای دیگر از سر شوق. مانند کسی که برای اولین بار توفیق زیارت امام رضا(ع) را پیدا می‌کند و در لحظه ورود به این بارگاه مطهر از خوشحالی گریه می‌کند.
این کارشناس دینی افزود: یکی دیگر از نشانه‌های مومن این است که مدام استغفار می‌کند و از خداوند می‌خواهد گناهان او را ببخشد. علاوه بر این، مومن اهل دعا کردن است و همواره برای خودش و دیگران دعا و از خداوند طلب خیر می‌کند.
وی با بیان اینکه عبادت‌های طولانی یکی دیگر از نشانه‌های مومن است، ابراز کرد: امام سجاد(ع) آنقدر سجده‌های طولانی می‌کردند که بر روی پیشانی حضرت، آثار سجده هویدا بود و به حدی عبادت می‌کردند که پاهای مبارکشان ورم می‌کرد.
حسین‌زاده اظهار کرد: البته آثاری از اذیت و آزار دشمنان نیز بر روی بدن حضرت وجود داشت چرا که بعد از واقعه عاشورا دشمن آن حضرت را به همراه اهل بیت امام حسین(ع) در حالی که به دست و پا و گردنشان غل و زنجیر بسته بودند به اسارت بردند.
گفتنی است؛ مرثیه‌سرایی، نوحه‌خوانی و ذکر مصیبت اهل بیت(ع) و قرائت زیارت پر فیض عاشورا از دیگر بخش‌های ویژه برنامه روز شهادت امام زین‌العابدین(ع) در حرم مطهر رضوی بود.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود