همزمان با دوازدهمین روز از ماه محرم‌الحرام؛

رواق حضرت زهرا(س) میزبان بانوان عزادار امام ساجدین بود

۱۳۹۸/۰۶/۲۱ - ۱۷:۴۹
همزمان با دوازدهم محرم و سالروز شهادت امام زین‌العابدین(ع) رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی میزبان بانوان عزادار شهادت امام سجاد(ع) بود.

به گزارش آستان‌نیوز، در این ویژه برنامه که از ساعت 10:30 تا اذان ظهر ادامه داشت، نرجس موسوی؛ کارشناس دینی و سخنران حرم مطهر رضوی طی سخنانی به تبیین موضوع بصیرت آفرینی در سخن و سیره امام سجاد(ع) پرداخت و گفت: امام سجاد(ع) با همه مصیبت‌هایی که در کربلا بر ایشان وارد شده بود، ولی در برابر دشمنان با قدرت از نهضت عاشورا دفاع کردند.
وی با اشاره به خطبه‌های آتشین امام سجاد(ع) در جریان اسارت، اظهار کرد: آن حضرت با اینکه اسیر دشمن بودند امام با خطبه‌های کوبنده و سوزناک خود مردم را که برای تماشای آنها آمده بودند منقلب و بیدار کردند. یزید برای آنکه صدای امام را قطع کند تا به گوش مردم نرسد به موذن دستور می‌دهد اذان بگوید.
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: زمانی که موذن ندای «اشهد ان محمدا رسول‌ الله» را سر داد امام سجاد(ع) خطاب به یزید فرمودند: « آیا محمد(ص) جد تو است یا جد من؟ اگر او جد ما است پس چرا فرزندان او را کشتی؟ ...» مردم با شنیدن این سخنان امام به گریه افتادند.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات امام سجاد(ع) بعد از واقعه کربلا و در راستای افشاگری حکومت بنی‌امیه اشک‌های مکرر و گریه کردن‌های بسیار بود. ایشان بعد از عاشورا مکرر گریه می‌کردند تا یاد عاشورا را در دل‌های مردم زنده نگه دارند.  
موسوی افشاگری‌های عالمانه و سرزنش بیعت شکنان کوفه را از دیگر اقدامات امام زین‌العابدین(ع) معرفی و عنوان کرد: آن حضرت بارها خطاب به مردم کوفه گفتند مگر شما برای امام حسین(ع) نامه ننوشتید و او را دعوت نکردید. این سخنان امام باعث ایجاد تحول در آنها شد و گفتند ما حاضریم با شما بیعت کنیم.
وی با اشاره به کتاب صحیفه سجادیه، اظهار کرد: امام سجاد(ع) در این کتاب در قالب دعا و مناجات  مضامین عالی اخلاقی و دینی را به مردم آموزش می‌دادند. دعاهای این کتاب با صلوات بر محمد و آل محمد(ص) شروع شده است تا نام پیامبر(ص) و اهل بیت آن حضرت در اذهان زنده بماند.
سخنران حرم مطهر رضوی ابراز کرد: از دیگر اقدامات امام سجاد(ع) تربیت شاگردانی بزرگ همچون ابوحمزه ثمالی بود. آن حضرت همچنین با خرید بردگان و تربیت دینی آنها باعث ترویج معارف دینی در جامعه اسلامی آن روز شدند.
 گفتنی است؛ قرائت خطبه امام سجاد(ع)، مداحی و نوحه سرایی ذاکران اهل بیت(ع) از دیگر برنامه‌های سالروز شهادت امام الساجدین؛ حضرت زین‌العابدین(ع) در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی بود.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود