تفسیر ساختاری قرآن کریم مورد بررسی قرار گرفت

۱۳۹۸/۰۶/۲۱ - ۱۵:۱۲
سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تفسیر ساختاری قرآن کریم را با حضور عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مورد بررسی قرار داد.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمد خامه‌گر طراح و مبدع تفسیر قرآن بر اساس ساختار در این جلسه که با حضور کارکنان این سازمان برگزار شد، تفسیر ساختاری را روشی نوین در بیان تفسیر قرآن عنوان کرد که در سال های اخیر مورد توجه علاقه مندان و پژوهشگران علوم قرآنی قرار گرفته است.
وی نظریه هدفمندی سوره های قرآن را محور این ساختار از تفسیر عنوان کرده و در توضیح آن گفت: يكی از ويژگی‌های آشكار اسلوب بيانی قرآن تنوع و گستردگی موضوعات و مطالب مطرح شده در هر سوره است که با دقت در محتوای سوره‌های قرآن می‌توان موضوعات به ظاهر پراکنده‌ای که در هر سوره مطرح شده را حول یک محور واحد ساماندهی کرد.
این کارشناس با اشاره به اینکه تفسیر قرآن به معنای شناسایی معنای آیات سوره و کشف مراد الهی از معنای آیات سوره است، مراد از تفسیر ساختاری را  شناسایی ساختار و غرض سوره به مراد الهی از  نزول سوره دانست.
وی به دست آوردن معیار و شاخص دقیق برای فهم نکات تفسیری را ازجمله کارکردهای این نوع تفسیر عنوان کرد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد خامه‌گر، شروع قرن چهاردهم هجری را آغاز تحولی شگرف در روشهای تفاسيری و سبك‌های تفسيرنگاری مسلمانان عنوان کرد که تفسیر ساختاری یکی از نمودهای آن است.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید