اهدای دو کتابخانه شخصی به کتابخانه ملی ملک

۱۳۹۸/۰۶/۲۴ - ۱۱:۵۳
دو مجموعه کتاب ارزشمند توسط «حسین استعدادی شاد» و «پروین‌دخت جمشیدی» از فرهنگ‌دوستان کشور به مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا شد.

رئیس اداره کتابخانه مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در گفت‌وگو با آستان نیوز ابراز کرد: حسین استعدادی شاد دارای دکترای فلسفه از فرانسه است که مجموعه کتاب‌های کتابخانه شخصی‌اش را در تابستان سال جاری به کتابخانه این موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران اعطا کرد.
ملیحه مشهدی تفرشی با اشاره به بازدید کارشناس فراهم‌آوری کتابخانه ملی ملک از محتوای این مجموعه و تأیید آن با توجه به نیاز کتابخانه ملک ادامه داد: این مجموعه شامل کتاب‌هایی نفیس و حتی قدیمی چاپی در موضوعات فلسفه و ادبیات به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه می‌شود که در قالب 40 کارتن به مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک منتقل شد.
وی گفت: پروین‌دخت جمشیدی فرهنگی بازنشسته و کتابدوست کشور نیز مجموعه‌ای مشتمل بر یک کتاب خطی، 9 کتاب چاپ سنگی و حدود 300 عنوان کتاب چاپی در قالب هشت کارتن در تابستان سال جاری به کتابخانه این موقوفه یادگار حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک تقدیم کرد.
رئیس اداره کتابخانه مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با تأکید بر اینکه بیشتر کتاب‌های اهدایی پروین‌دخت جمشیدی مربوط به حوزه ادبیات می‌شود، افزود: این بانوی نیک‌اندیش تصمیم دارد بقیه کتاب‌های کتابخانه خود را در آینده به این کتابخانه وقفی اهدا کند.
مشهدی تفرشی تصریح کرد: این دو مجموعه اهدایی پس از انجام مراحل فهرست‌نویسی، آماده‌سازی و... در کتابخانه ملی ملک در دسترس اهل علم و پژوهش گذاشته خواهد شد.
واقفان و مجموعه‌داران بسیاری هر ساله آثار تاریخی و فرهنگی شخصی و خانوادگی خویش مانند کتاب‌های نفیس قدیمی و جدیدشان را به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا می‌کنند، چنانکه کتابخانه این مؤسسه در تداوم نیت‌های واقف آن، به ویژه در دهه‌های گذشته همواره با نیک‌اندیشی دارندگان آثار تاریخی و کتاب‌های ارزشمند خطی، چاپ سنگی، سربی و چاپی در اهدای مجموعه‌های شخصی و خانوادگی‌شان غنی‌تر شده است.
مجموعه‌ها و آثار ارزشمندی از سوی عزت‌الملک ملک دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک، نسرین دست‌غیب بهشتی، ایران دست‌غیب بهشتی، دکتر امیربانوی امیری فیروزکوهی، زنده‌یاد آیت‌الله سید احمد حسینی زنجانی(ره) و شادروان بیژن الهی و... در این گنجینه وقفی نگهداری می‌شود.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) وقف شده است و در حال حاضر همه روزه جز تعطیلات رسمی، از ساعت 8:15 تا 16:45(پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:45)، واقع در تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد‌(میدان مشق)، آماده میزبانی از علاقه‌مندان است.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود