تشریح بیماری‌های شغلی در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۲:۴۲
کارگاه آموزشی علل و عوارض بیماری‌های شغلی در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان‌نیوز، محمد کیانی‌فر، مسئول واحد بهداشت حرفه‌ای بیمارستان فوق تخصصی رضوی صبح امروز در کلاسی آموزشی که به‌منظور تشریح ویژگی‌های بیماری‌های شغلی برگزار شد، عنوان کرد: بیشتر بيماري هاي شغلی به صورت حاد بروز نمي كنند، بلكه به مرور زمان ايجاد شده و غالبا درمان‌پذیر نیستند؛ این در حالیست که در اکثر موارد، عامل ايجاد اين بيماري‌ها مشخص و قابل پيشگيري است.
وی با بیان اینکه بيماري‌هاي حرفه‌اي در مراحل اوليه فقط با آزمايش و معاينات دقيق قابل شناسايي هستند، گفت: مهم‌ترين طريقه درمان اين بيماري‌ها، از ميان بردن عامل ايجادكننده آن‌هاست.
کیانی‌فر اظهار کرد: بيماري‌هاي عضلاني- اسكلتي، درماتيت‌هاي تماسي، بیماری‌های تنفسی و بيماري‌هاي عفوني که از راه‌های ریه، خون و پوست وارد می‌شوند، مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های شغلی محسوب می‎شوند.
این کارشناس استنشاق، پوست، چشم و دهان را مهم‌ترین راه‌های ورود بیماری‌های شغلی به بدن عنوان کرد و افزود: بیماری‌های ریوی جزو شایع‌ترین بیماری‌های شغلی بوده و مهم‌ترین راه ورود آئروسل‌ها و ذرات زیان‌آور معلق در هوا به بدن دستگاه تنفسی است. هم‌چنین پوست آدمی بیش از هر قسمتی از بدن در معرض خطرات و حوادث و عوارض ناشی از کار قرار دارد.
وی تصریح کرد: سوختگی‌ها، انفجار، تصادف، آتش‌سوزی، پرتوها، مواد شیمیایی، ضربه‌ها، جوش‌کاری غیر استاندارد و بدون ماسک، ورود اجسام خارجی و گرد و خاک به درون چشم، عفونت‌ها عوامل مهمی هستند که می‌توانند سلامت چشم‌ها را در محیط کار به خطر بیندازند.
کیانی‌فر در تشریح عوارض مزمن ناشی از شرایط محیط کار تأکید کرد: فشارخون، واریس، کم‌خونی(بیشتر در بین زنان)، اختلالات کلیه و مجاری ادرار، اگزما و درماتیت و هم‌چنین جابه‌جایی دیسک بین‌مهره‌ای از عوارض مزمنی است که ممکن است در شرایط محیط کار برای افراد ایجاد شد.
وی بیان کرد: البته احتمال ابتلا به عوارض حاد مانند عوارض تنفسی در کارکنان بیمارستانی حدود دوبرابر بیش از سایر گروه‌های شغلی است و بیماری‌های انگلی وعفونی، بیماری‌های دستگاه گوارش، بیماری‌های گوش و چشم، دستگاه تناسلی، عوارض حاملگی، بیماری‌های پوستی و اختلالات اسکلتی عضلانی از عوارض حاد ناشی از شرایط محیط کار به شمار می‌روند.
کیانی‌فر متذکر شد: آموزش کارکنان استفاده از وسایل حفاظت فردی، رعایت اصول نظافت عمومی، استفاده از تهویه موضعی، مرطوب کردن مواد، استفاده از کیسه‌های غیر قابل نفوذ برای حمل مواد، جایگزین کردن مواد کم‌ضرر و بی‌خطر و هم‌چنین استفاده از تجهیزاتی که به صورت سیستم بسته کار می‌کنند، راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های شغلی است.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود