اصلاح نژاد دام سبک توسط کشت ‌و صنعت انابد بر روی 200 رأس مولد

۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۳:۲۶
مدیر کشت و صنعت انابد زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی از اصلاح نژاد دام سبک توسط این مجموعه بر روی 200 رأس دام مولد خبر داد.

احمد هراتی در گفت و گو با آستان نیوز با اشاره به برنامه‌های این مجموعه در زمینه اصلاح نژاد در واحد داشتی بیان کرد: فاز آزمایشی اصلاح نژاد در این واحد با رویکرد به‌نژادی، ازدیاد نسل و افزایش راندمان تولید آغاز شده است.
وی ادامه داد: در این راستا حدود 200 رأس از بهترین مولدها انتخاب شده و در جایگاه خاصی با تغذیه مناسب تفکیک شده اند تا بتوانیم با اعمال تغییرات لازم به نتیجه دلخواه و مورد نظر دست یابیم.
مدیر کشت و صنعت انابد درباره اقدامات صورت گرفته در زمینه اصلاح نژاد دام‌های سبک این مجموعه خاطرنشان کرد: در گذشته نژادهای خالصی در گله‌ها وجود داشته که به دلیل مجزا کردن گله به گروه‌های مختلط و درهم، آمیخته‌گری و ناخالصی در گله‌ها به وجود آمده بود.
وی ادامه داد: همچنین در واحد بز‌داشتی در قالب نژاد سانن برنامه‌های اصلاحی و ترکیبی با نژاد بومی انجام شده بود که به دلایلی لغو شد، به همین دلیل اکنون بر اساس برنامه‌ریزی مدون، دقیق و علمی به دنبال فرایند اصلاح نژاد در دام‌های سبک کشت و صنعت انابد هستیم.
هراتی، چند‌قلوزایی را از جمله برنامه‌های در دستور کار این کشت و صنعت عنوان کرد و افزود: تا قبل از آغاز طرح اصلاح نژادی، تنها برنامه خوراکی فلاشینگ برای دوقلوزایی و افزایش نرخ آبستنی اجرا شده و همچنین عملیات جداسازی دام‌های نر از ماده برای جفت‌گیری در زمان و مکان مناسب به منظور سامان‌دهی بهتر زایش انجام می‌شده است.
وی ادامه داد: ضمن اینکه برای کوتاه شدن فصل زایش نیز برنامه مشخصی برای رها‌سازی قوچ‌ها به داخل گله در زمان‌های تعیین شده صورت می‌گرفته است.
هراتی افزود: علاوه بر این برای تشخیص مولدهای قصر و غیرآبستن چندین بار از سونوگرافی استفاده می‌شده تا بتوان آن‌ها را از گله حذف و مولد مناسبی جایگزین کرد که البته هنوز هم این اقدامات انجام می‌شود.
مدیر کشت و صنعت انابد درباره سایر برنامه‌های واحد دام سبک این مجموعه بیان کرد: همچنین در حال حاضر به دنبال تولید بیشتر و افزایش راندمان غذایی در راستای ارتقاء وزن روزانه برای دوره پرواری گوسفندان با هدف نگهداری مولدهایی هستیم که از صفات مطلوب‌تری برخوردار هستند.

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید