قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی کلیات محتشم کاشانی» در سه شنبه‌های فرهنگی رونمایی شد

۱۳۹۸/۰۶/۲۶ - ۱۷:۲۰
بیست و ششمین برنامة «سه‎شنبه‎های فرهنگی» آستان قدس رضوی در ایام ماه محرم و روز شعر و ادب فارسی، با رونمایی و معرفی از یکی قدیم‎ترین نسخه‎های خطی کلیات محتشم کاشانی، موجود در گنجینه رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، علی سوزنچی مدیر مخطوطات در این جلسه با اشاره به ترکیب بند معروف به جا مانده از این شاعر پر آوازه قرن 10 که واقعه عاشورا را به تصویر کشیده است، گفت: بسیاری از شاعران بعد از وی با تاسی از اشعار محتشم واقعه کربلا را روایت کردند اما هیچ کدام نتوانست مانند این ترکیب بند در میان مردم جای خود را باز کند.
وی همچنین با اشاره به سابقه کهن سرودن مرثیه در بین شعرای زبان و ادب فارسی گفت: بیان حماسه عاشورا و مرثیه‌سرایی درباره امام حسین(ع) و قیام جاودانه ایشان مهم‌ترین و برجسته‌ترین مراثی ادبی ما را تشکیل می‌دهد که عناصر ایمان، اخلاص، مظلومیت، تنهایی، غربت، تشنگی، عشق، ایثار، وفاداری، ادب، عبودیت و شجاعت حادثه عاشورا در این اشعار مشهود و ملموس است.
سوزنچی نسخه خطی کلیات محتشم کاشانی، مرثیه‌سرای پرآوازه‌ شیعی را یکی از آثار نفیس ادبی گنجینه رضوی عنوان کرد که شامل مراثی امام حسین(ع) و واقعه کربلا است.
وی گفت: کمال‌الدین علی بن میراحمد محتشم کاشانی ترکیب‌بند معروف خود را در دوازده‌بند در رثای امام حسین(ع) و یاران ایشان سروده و در این راه به چنان موفقیتی دست یافت که مرثیه وی در شمار اشعار معروف زبان فارسی قرار گرفت.
مدیر مخطوطات به وجود 44 نسخه خطی از آثار محتشم کاشانی در گنجینه نسخ خطی آستان قدس رضوی اشاره کرد و افزود: آنچه در این برنامه فرهنگی از آن رونمایی شده است یکی از قدیم ترین نسخه های خطی محتشم کاشانی است که مشتمل بر مراثی ماه محرم، واقعه عاشورا و امام حسین(ع) است که شامل غزلیّات، رساله جلالیه، رساله نقل عشاق، قصاید، ترکیب‌بندها (مراثی و مناقب) و قطعات این شاعر است.
وی افزود: این نسخه در قرن یازده و با فاصله زمانی کوتاهی از وفات محتشم نگاشته شده که از این حیث نسخه ارزشمندی محسوب می شود.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید