مراجعه ماهیانه بیش از 1500 گردشگر سلامت به بیمارستان رضوی

۱۳۹۸/۰۷/۰۶ - ۱۶:۳۳
در طول سال‌های اخیر با توجه به افزایش امید به زندگی در سطح جهانی و پیر شدن جمعیت دنیا، گردشگری سلامت که شامل «گردشگری پزشکی»، «گردشگری صحت» و «گردشگری پیشگیرانه» است، اهمیت به‌سزایی یافته و صنعت گردشگری نقش مؤثری در معادلات بین‌المللی دارد.

مشهد به سبب وجود مرقد منور و مطهر امام هشتم حضرت رضا(ع) در شمار مهم‌ترین شهرهای مذهبی دنیا به شمار می‌رود، با توجه به حضور سالانه میلیون‌ها زائر از اقصی نقاط جهان در این شهر، توجه به امر سلامت و درمان ضروری به نظر می‌رسد؛ موضوعی که بیمارستان فوق تخصصی رضوی درجه اهمیت آن را به خوبی درک کرده و هم‌پای این اهمیت، پیشرفت قابل توجهی در این عرصه داشته است.
به مناسبت روز جهانی گردشگری مصادف با 5 مهرماه، با سید مجتبی میرجلیلی مسئول دپارتمان گردشگران سلامت (IPD) بیمارستان فوق تخصصی رضوی به گفت‌وگو نشستیم.

 

*هدف آستان قدس رضوی از ورود به حوزه درمانگری برای گردشگران غیرایرانی چه بوده است؟
در حقیقت با توجه به جایگاه حرم مطهر رضوی همه ساله تعداد زیادی زائر غیرایرانی به این محل شفا و شفاعت می‌آیند و طبیعتاً بحث خدمت‌رسانی به زائران بارگاه منور رضوی علاوه ‌بر ایرانیان عزیز درباره غیرایرانیان نیز مطرح است و یکی از مصادیق مهم و نیازسنجی شده خدمت، مباحث درمانی است.

 

* ورود آستان قدس رضوی به این حوزه از چه زمانی آغاز شد؟
مجوز تأسیس نخستین واحد و دپارتمان گردشگران سلامت(IPD)  در کشور در سال ۱۳۹۴ به طور رسمی به بیمارستان فوق تخصصی رضوی اعطاء شد و این‌گونه فعالیت‌های رسمی در این زمینه شکل گرفت.

 

* بیشتر مراجعات برای دریافت خدمات درمانی در چه حوزه‌هایی است؟
به دلیل گستردگی پوشش درمانی در بیمارستان رضوی، اکثر رشته‌های فوق تخصصی این مرکز درمانی مورد توجه غیرایرانیان قرار دارد؛ به طور ویژه می‌توان گفت بیشترین مراجعات به دلیل بیماری‌های زنان، جراحی‌های قلب و عروق، درمان سرطان و پس از آن، بیماری‌های چشمی بوده.

 

* چه تعداد مراجعه‌کننده غیرایرانی ماهانه از این مرکز خدمات درمانی دریافت می‌کنند؟
بیش از یک هزار و 500 مراجعه‌کننده غیر ایرانی در ماه به این مرکز می‌آیند و تعداد سرویس‌هایی که هر کدام از این مراجعان از این مرکز دریافت می‌کنند چشمگیر است. برخی خدمات سرپایی دریافت می‌کنند و بسیاری هم بستری شده و خدمات پیشرفته‌تری مطالبه دارند.

 

* بیشتر از چه کشورهایی برای درمان به مشهدالرضا(ع) مراجعه می‌کنند؟
عمده این مراجعه‌کنندگان از کشورهای عربی به این شهر مقدس مشرف می‌شوند و عراق در میان آن‌ها رتبه نخست را دارد بعد از آن کشورهای ترکمنستان و افغانستان رتبه‌های بعدی را دارند، اما باید گفت که این مرکز تقریباً از ۵ قاره مراجعه‌کننده دارد.

 

* خدمات ویژه واحد گردشگری سلامت به بیماران غیرایرانی این مرکز چگونه است؟
حضور پزشک مشاور مسلط به زبان‌های عربی و انگلیسی برای تنظیم برنامه‌های درمانی مراجعان و راهنمایی دقیق آن‌ها از مزایای بزرگ این مرکز به شمار می‌رود.
راه‌اندازی و بهره‌گیری از سیستمFast track  برای جلوگیری از حضور این میهمانان ویژه در صفوف انتظار دریافت خدمات درمانی و همراهی تمام وقت مترجمان برای برقراری ارتباط دقیق و صحیح میان بیمار و پزشکان و کارکنان بیمارستان از خدمات ویژه این مرکز است.
اخیرا بخش ویژه بستری بیماران غیرایرانی را با عنوان CU IPD  راه‌اندازی کردیم تا با ارائه خدمات رفاهی هتلی بهتر برای همراهان بیمار، شرایط مطلوب را برای دوره درمان آن‌ها فراهم سازیم.

 

* این میهمانان ویژه عمدتاً چگونه با بیمارستان رضوی آشنا می‌شوند؟
در حقیقت اکثر مراجعه‌کنندگان غیرایرانی به بیمارستان رضوی به سبب کیفیت ارائه خدمات به این مرکز درمانی مراجعه می‌کنند و رضایتمندی افراد باعث تبلیغ و شیوع آوازه این مرکز شده است. البته شرکت‌های گردشگری سلامت منطقه که طرف قرارداد با بیمارستان رضوی هستند نیز در زمینه جذب متقاضیان سلامت و درمان با این مرکز همکاری دارند.

 

* سودآوری مالی حضور این گردشگران چگونه است؟
اگرچه نگاه ما در بیمارستان رضوی سودآوری از محل ارائه خدمات درمانی نبوده و نیست، اما در سال ۹۷، درآمد حاصل از جذب گردشگران سلامت در بیمارستان رضوی چشمگیر بوده و اکنون در شش ماه نخست سال جاری حدود 12 درصد از درآمدهای این مرکز درمانی از محل همین امر حاصل شده است.

 

* به عنوان آخرین سؤال، چه عامل یا عواملی را در افزایش جذب گردشگر سلامت در این مرکز درمانی مؤثر می‌دانید؟
نخست ارائه خدمات درمانی باکیفیت. در وهله دوم برگزاری جلسات، سمینارها و کنگره‌های علمی بزرگ در سطوح بین‌المللی در بیمارستان رضوی توانسته توانمندی‌های این مرکز فوق پیشرفته را به جهانیان بشناساند.
البته باید در نظر گرفت که برخی از خدمات تشخیصی مانند بهره‌مندی از دستگاه پت‌سی‌تی اسکن در زمینه علم پزشکی هسته‌ای در ایران، پس از تهران تنها در مشهد و در این مرکز درمانی ارائه می‌شود و همین امر یعنی بی‌همتایی برخی خدمات نیز این بیمارستان را زبان‌زد کشورهای اطراف کرده است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود