به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «محاسبه نفس» منتشر شد

۱۳۹۸/۰۷/۰۹ - ۱۲:۱۹
بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تازگی کتابی با عنوان «محاسبه نفس» را منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

به گزارش آستان‌نیوز، حسابرسی از خود به حکم عقل و نقل بایسته است؛ چنان که در روایت آمده است «حاسبوا قبل ان تحاسبوا» به حساب خود برسید، پیش از آنکه به حسابتان رسیدگی شود. عالمان فرزانه و اندیشمندان پارسا همواره به این موضوع اهتمام داشته و آثاری چند در این زمینه فراهم آورده‌اند. کتاب «محاسبه نفس» نیز با بهره‌گیری از آیات قرآن و آموزه‌های نورانی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می‌کوشد به نسل معاصر خطر روزمرگی را گوشزد کند و وظایف اصلی او را با هدف دستیابی به سعادت دنیا وآخرت فرا روی نهد.
این اثر در 6 فصل به مباحث و موضوعاتی همچون «خطر سبک شمردن گناهان»، «حقیقت فارموش شده»، «زیر نظر شاهدان»، «محاسبه، پیش از حسابرسی»، «حالات نفس»، «حالات نفس»، «واداشتن به توقف»، «چگونه محاسبه را انجام دهیم؟» پرداخته است.
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: اگر آدمی بخواهد از غفلت های پیوسته و ناپیوسته و سبک و سنگین خود هوشیار شود، نخست باید که همیشه حسابگر بوده و در این کار جدی باشد که این خود از نشانه های ایمان و تقواست. پیامبر اسلام(ص) فرمودند: «بنده مومن نشود تا اینکه از نفس خود حساب کشد، حسابی شدیدتر از حسابگری شریکش و مولایی از بنده اش»
بخش دیگر این کتاب به لوازم عملی و علمی برای تحقق محاسبه نفس اشاره شده است و مواردی همچون خدا را ناظر و حاضر بدانیم، جدی فکر کنیم، نفس را به قناعت واداریم، نفس را به توبه تشویق کنیم، تلاش و تکاپو داشته باشیم، بشتابیم، حیا کنیم، از جمله این موارد ذکر کرده است.
کتاب «محاسبه نفس» به قلم جعفر بیاتی نگاشته شده است و مرتضی شوشتری مترجم این اثر است.
کتاب حاضر در شمارگان 200 نسخه و در قطع رقعی نگاشته شده و در اختیار علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید