تشریح فعالیت های اداره خدمات فنی حرم مطهر رضوی

۱۳۹۸/۰۷/۱۱ - ۱۱:۱۶
ارائه خدمات مطلوب به زائران نیازمند تجهیزات، زیرساخت‌های فنی مناسب و نیروی انسانی متخصص است.

خدام «مجموعه کارگاه‌های اداره خدمات فنی» که عموما از کارشناسان و مهندسان رشته‌های فنی هستند با تواضع، مهارت خود را به پیشگاه حضرت رضا(ع) تقدیم می‌کنند و خالصانه ‏تجربه سال‌ها تلاش خود را در جهت احیای اموال موقوفه با همکاران خود به اشتراک می‌گذراند. برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های خادمان خدمات فنی حرم مطهر رضوی گفت‌وگویی با محمد صدقی؛ مدیر روشنایی و خدمات فنی حرم مطهر رضوی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

 

اداره خدمات فنی حرم مطهر چگونه شکل گرفت؟
سال‌های پیش از تاسیس اداره خدمات فنی، معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی درخواست‌های فنی خود را به سازمان عمران حریم حرم مطهر رضوی که متولی بهره‌برداری و نگهداری حرم و پیگیری امور فنی بود ارجاع می‌داد، اما با افزایش درخواست‌ها و طولانی شدن روند رسیدگی به درخواست‌های فنی، کارگاه‌های فنی حرم مطهر به تدریج گسترش یافت. مجموعه کارگاه‌های بخش فنی با هدف صرفه‌جویی در هزينه‌هاي اموال موقوفه و تسریع در تعمیرات تجهیزات اداری و آسایشگاهی تشکیل شد که وظیفه سرويس، نگهداري، تعمير و تجهيز فني در حوزه معاونت اماكن متبركه را بر عهده داشت؛ كارگاه‌هايی که خدماتی همچون انجام امور الكترونيكی، برقی، مكانيكی، نقاشي، تعميرات صندلي چرخدار، تعميرات ماشين‌هاي شستشو، ماشين‌هاي زائربر، جوشكاري، سرويس و نگهداري ماشین آلات شامل ميني لودرهاي «باب كت» و «توماس» و تراكتور برف‌روبي، کارواش، خیاطی، نجاري، تابلوسازی، نصب و تعويض يكسان‌سازي كليه تابلوهاي موقت اطلاع‌رساني در حوزه اماكن متبركه، سازه‌های نمایشگاهی و ... را انجام می‌دهند.

 

با توجه به اینکه خدمات این مجموعه مرتبط با مصرف انرژی است، برای صرفه‌جویی در این امر چه اقداماتی انجام داده اید؟
هدف اصلی ارائه خدمات فنی صرفه‌جویی اقتصادی است، به طوری که سال گذشته اين مجموعه بالغ بر ٤ ميليارد و 500 میلیون تومان با كسر هزينه‌هاي جاري و عدم محاسبه ارزش زمان، سود آوري داشته است. در گذشته تعمیر سماور آسایشگاه‌ها در خارج حرم رضوی حدود 10 روز زمان می‌برد، اما هم اکنون در اداره خدمات فنی حرم رضوی حداکثر زمان تعمیر سماورها 30 دقیقه است. به طور کلی باید گفت مهمترین هدفی که از تأسیس این اداره مد نظر است به غیر استفاده از مهارت نيروهاي متخصص و مجرب در جهت ارائه خدمات فني مطلوب در حوزه اماكن متبركه، صرفه‌جويي در هزينه تعميرات و نيروي انساني و صرفه‌جويي در وقت و حذف  هزينه اياب وذهاب جهت انجام تعميرات در كارگاه‌هاي خارج از مجموعه اماكن متبركه است.

 

چه تعداد نیرو در این مجموعه مشغول به کار هستند؟
در اداره خدمات فنی بیش از هزار نفر به صورت خادم افتخاری و تعدادی نیز به صورت نیروی شرکتی در دو کشیک 9 ساعته مشغول به کارند. نیروی‌های شرکتی نیز فعالیت‌های فنی تخصصی مانند نصب تابلو در ارتفاع 15 متری و تعمیر صندلی‌‌های چرخدار را انجام می‌دهند.

 

چه نوع خدماتی در اداره خدمات فنی ارائه می‌شود؟
تعمیر روزانه بیش از 30 عدد از تجهیزات اداری و آسایشگاهی، سرویس و نگهداری و تعمیرات روزانه 20 دستگاه خودروی برقی، نصب و تعویض تابلوهای اطلاع‌رسانی به تعداد تقریبی 200 عدد تابلو، نصب تابلوهای زیبانمایی جهت دیواره‌های کارگاهی و تعویض بنرهای فرسوده، نصب جایگاه کتب و ادعیه در مراسمات و مناسبت‌ها، طراحی و ساخت گیت‌های بازرسی جمع شونده در مبادی های ورودی و دوربرگردان‌ها، طراحی و ساخت ریل کشویی جهت انتقال اموات در اتاق تحویل جنازه، نصب بنرهای زیبانمایی، طراحی و ساخت نرده های تفکیک کننده زیارت در روضه منوره و در رواق حضرت معصومه(س)، طراحي و ساخت جايگاه كبوتران در خروجي صحن غدير، طراحي و ساخت نمونه دوم ماشين فجر ثامن و ... از جمله فعالیت‌های عمومی مجموعه كارگاه‌هاي  فنی است.


 
خادمان اداره خدمات فنی حرم مطهر رضوی آیا فعالیت‌های دیگری انجام می‌دهند؟
ایستگاه خدمت‎رسانی فنی به زائران پیاده دهه پایانی ماه صفر سابقه 10 ساله دارد و نخستین ایستگاه خدمات فنی زائران پیاده امام رضا(ع) توسط این اداره راه‌اندازی شد. ایستگاه خدمات فنی زائران پیاده امام رضا(ع) هر ساله در کیلومتر 3 جاده نیشابور برای خدمت به زائران پیاده راه‌اندازی می‎شود و روزانه در دو محور نیشابور و چناران با 12 گشت سیار تعمیرات فنی خودرو زائران را انجام می‌دهند به طوری که سال گذشته 60 مورد تعمیر خودرو، 150 مورد تعمیر صندلی چرخدار و تعمیر 7 هزار جفت کفش انجام شد. ارائه خدمات فنی و تأسیساتی به دیگر موکب‌های خدمت‌رسان به زائران پیاده از دیگر اقدامات ایستگاه خدمات فنی خادمان افتخاری است که سال گذشته 16 موکب امام رضا(ع) از خدمات فنی این ایستگاه فنی در سطح جاده‌ها بهره‌مند شدند.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید