پیش‌بینی برداشت حدود صد تُن در هکتار گوجه‌فرنگی از مزارع سازمان موقوفات ملک

۱۳۹۸/۰۷/۱۳ - ۱۲:۲۰
مدیر عامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی از برداشت ارقام هیبرید گوجه‌فرنگی در مزارع این سازمان در سال جاری خبر داد.

حمید‌رضا قاسمی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: بذور گوجه‌فرنگی طی سال زراعی جاری در سطح 65 هکتار از اراضی سازمان کشت شده که برای این منظور از ارقام ساتیوو، لمنتین، 8320، بلاریوا،  1585 و اولا استفاده شده است.
وی ادامه داد: همگی این ارقام جزء ارقام هیبرید بوده و علاوه بر برخورداری از پتانسیل تولید بالای محصول، مقاومت خوبی نسبت به بیماری‌ها دارد.
مدیر عامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی افزود: ارقام مذکور در برخی موارد امکان عرضه مستقیم به میادین بار را نیز دارد.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در مجموع حدود 6 هزار تن گوجه‌فرنگی از این اراضی برداشت شود، گفت: تا کنون حدود 3 هزار تن محصول جمع‌آوری شده است.
قاسمی با اشاره به کشت گوجه‌فرنگی به صورت نشاء نرسرینگ تصریح کرد: این محصول در سطح 30 هکتار توسط دستگاه نشاء‌کار و 35 هکتار توسط نیروی کارگری کشت شده است.
وی ادامه داد: بهترین زمان کشت نشایی این محصول اواسط اردیبهشت ماه است که تا اوایل خرداد نیز ادامه پیدا می‌کند.
قاسمی از آماده‌سازی به موقع زمین و کشت ارقام پر محصول به عنوان بخشی از اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش راندمان تولید گوجه‌فرنگی یاد کرد و افزود: استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در راستای افزایش تولید این محصول به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: سیستم آبیاری قطره‌ای مزایای متعددی به همراه داشته که می‌توان افزایش کارایی آب، کاهش رشد علف‌های هرز، استفاده از کود به صورت محلول، صرفه‌جویی در مصرف آب، کاهش هزینه‌های کارگری و... را نام برد.
قاسمی خاطرنشان کرد: همچنین استفاده از کودهای ماکرو و میکرو در اراضی سازمان موقوفات ملک طبق نظر مشاور  تغذیه صورت گرفته است.
مدیر عامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی با اشاره به برداشت این محصول توسط نیروی کارگری گفت: برداشت گوجه‌فرنگی از مزارع سازمان از اویل شهریور آغاز شده و تا حدود 2 ماه به طول می‌انجامد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود