از سوی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی،

برنامه‌های آستان قدس رضوی ویژه راهپیمایی اربعین حسینی تشریح شد

۱۳۹۸/۰۷/۱۴ - ۱۴:۵۳
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی برنامه‌ها و اقدامات این نهاد را در ایام اربعین حسینی تشریح کرد.

به گزارش آستان نیوز، مصطفی خاکسار قهرودی در نشست خبری تشریح اقدامات آستان قدس رضوی در اربعین حسینی که ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه در محل سازمان مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مراسم اربعین دارای اهمیت است، زیرا ریشه آن به واقعه کربلا و نهضت عاشورا و شهادت امام حسین(ع) و یاران ایشان و اسارت اهل بیت(ع) باز می‌گردد.
وی افزود: بدون برداشت و نگاه صحیح از واقعه غمناک عاشورا نمی‌توان به موضوع اربعین پرداخت؛ واقعه عاشورا و حادثه کربلا اتفاقی نبود که در یک نقطه از تاریخ رخ دهد، بلکه اثرگذاری این حرکت به عنوان یک جریان ماندگار از قبل تثبیت شده و عشق به امام حسین(ع) هیچ گاه به سردی نخواهد گرایید.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: نهضت عاشورا باید در زندگی بشر نقش آفرینی کند و همه افرادی که در این مسیر قدم بر می‌دارند به نوعی تجدید میثاق با نهضت عاشورا خواهند کرد و اهداف این نهضت را تازه می‌کنند.
وی ادامه داد: اگر امروز شاهد حضور مذاهب و ملت‌های مختلف در همایش اربعین هستیم، این نشان از عشق، محبت و بصیرت آن ها نسبت به اباعبدالله الحسین(ع) دارد.
خاکسار قهرودی افزود: اگر جامعه دینی شرایطی را برای خدمتگزاری به زائران حسینی فراهم می‌آورد به خاطر استمرار این نهضت است که به فرموده امام خمینی(ره) «محرم و صفر اسلام را زنده نگاه داشته است».
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: همایش عظیم موکب داران عراقی که با حضور سران طوایف و خیران و بانیان مراسم اربعین حسینی در مشهد مقدس برگزار شد و در نهایت به دیدار مقام معظم رهبری و استماع سخنان عمیق ایشان پیرامون اربعین ختم شد، تاثیرات بسیار مثبتی برجای گذاشت.
وی تصریح کرد: تحرکات اخیر در آستانه اربعین حسینی برای ناامن کردن فضای عراق نیز نشان می دهد دشمنان اهمیت این گردهمایی عظیم را درک کرده اند و مطمئن هستیم که این بار هم موفق نخواهند شد به اهداف شوم خود دست یابند.


پیش بینی حضور 4 میلیون ایرانی در اربعین
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بیش از ۴ میلیون ایرانی در این راهپیمایی عظیم حضور پیدا کنند و با توجه به اینکه آستان قدس رضوی در این چند سال حضور پرشور و با شکوهی در این مراسم داشته، امسال نیز به طور جدی به میدان آمده است.

 

خدمات‌رسانی به زائران؛ از مشهد تا نقطه صفر مرزی
وی بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال آستان قدس رضوی با برپایی 4 موکب در مرزهای مهران، خسروی و شلمچه روزانه با توزیع 115 هزار وعده غذایی به مدت 15 روز از زائران حسینی پذیرای خواهد کرد.
وی بیان کرد: برپایی 6 موکب در مرزهای ورودی کشور جهت پذیرایی از زائران کشورهای همسایه در مرزهای میرجاوه، تایباد، آستارا و بیله‌سوار از دیگر اقداماتی است که با استفاده از نیروهای مردمی خادمیاران و کمک های آستان قدس انجام می‌شود.
خاکسار با بیان اینکه روزانه 114 هزار وعده غذایی در موکب‌های استقرار یافته در کشور عراق و 55 هزار وعده در مرزهای دوغارون و میرجاوه توزیع می‌شود، گفت: 4 موکب در کشور عراق استقرار یافته که 2 موکب در شهر کربلا و مابقی در شهرهای کاظمین و سامرا راه‌اندازی شده که وظیفه اسکان و پذیرایی از زائران را برعهده دارند.
وی با بیان اینکه بیش از 600 نفر از خادمان و کارکنان آستان قدس رضوی جهت ارائه خدمت به مناطق مذکور اعزام شده‌اند، ادامه داد: ارائه خدمات اسکان روزانه به 2500 نفر در موکب سامرا و پذیرایی روزانه از 50 هزار نفر و اسکان 8 هزار نفر در موکب عمود 285 موقوفه امام رضا(ع) از جمله خدمات این مواکب است.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به خدمت‌رسانی در سطح شهر مشهد به زوار اباعبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: خدام بارگاه منور رضوی به زائرانی که برای حضور و مشارکت در راهپیمایی اربعین از شهر مقدس مشهد عبور می‌کنند به ویژه زائران کشور افغانستان و پاکستان خدماتی را ارائه می‌دهند.

 

ارائه خدمات پزشکی و فرهنگی
خاکسار با بیان اینکه 120 نفر از خدمه به عنوان کادر درمانی شامل پزشک و پرستار برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی در بیمارستان‌های سیار مستقر شده‌اند، افزود: امسال با مشارکت بیمارستان رضوی و بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، 4 بیمارستان تخصصی سیار در قالب اتوبوس بیمارستانی در عمود 320 مسیر نجف به کربلا با تجهیزات کامل درمانی به زائران اربعین حسینی خدمت‌رسانی خواهند کرد که در آن واحدهای اتاق عمل، اورژانس، بستری، آزمایشگاه، دندانپزشکی پیش‌بینی شده است.
وی افزود: همچنین 5 دستگاه آمبولانس در کنار این خدمات‌رسانی حضور دارند و تیم پزشکی متشکل از 100 پزشک و پرستار از هفت روز قبل از اربعین حسینی در این بیمارستان‌ها به ارائه خدمت می‌پردازند.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به حمایت از 100 موکب عراقی به‌صورت نقدی، غیر نقدی و اهدای محصولات فرهنگی اظهار کرد: 40 نفر از مبلغان و عوامل فرهنگی به ارائه خدمات فرهنگی شامل پاسخگویی به سؤالات دینی، برپایی نماز جماعت و سخنرانی و غرفه‌های ویژه کودک و نوجوان در موکب‌ها خواهند پرداخت.
مصطفی خاکسار قهرودی ابراز کرد: به منظور تقدیر از اکرام و میهمان‌نوازی مردم عراق و در قالب اجرای برنامه «لواء الخدمه»، خدام به 110 موکب و 500 منزل برادران عراقی که از زائران پذیرایی می‌کنند رفته و با تقدیم هدایای آستان قدس رضوی از آنان تجلیل و قدردانی خواهند کرد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود