خطیب حرم مطهر رضوی:

امام حسن مجتبی(ع) مظهر کرامت و بخشندگی بودند

۱۳۹۸/۰۷/۱۴ - ۱۷:۱۵
خطیب حرم مطهر رضوی گفت: امام حسن مجتبی(ع) مظهر کرامت و بخشندگی بودند.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد معرفت در ویژه برنامه روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) که ظهر امروز با حضور جمعی از زائران و مجاوران بارگاه قدسی رضوی، در رواق بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: امام حسن مجتبی(ع) به شهادت اسناد و کتب تاریخی شیعه و سنی، نوه پیامبر اکرم(ص) است و در زیارت‌نامه‌های مختلف از آن حضرت به عنوان فرزند رسول خدا نام برده شده است.
وی تصریح کرد: در متون زیارتی وقتی می‌خواهیم به امام حسن مجتبی(ع) سلام و عرض ارادت داشته باشیم عرضه می‌داریم: «السلام علیک یابن رسول الله(ص)». بنابراین نسب آن حضرت بدون شک به نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) برمی‌گردد.
خطیب حرم مطهر رضوی افزود: هرچند این نکته برای ما کاملا واضح و مبرهن است ولی معاویه و دستگاه اموی تلاش بسیاری کردند تا نسب رسول‌الله(ص) را از امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بردارند. شاید برای همین است که در همه زیارت‌نامه‌ها از این دو امام به عنوان فرزندان رسول خدا(ص) یاد شده است.
وی در ادامه با اشاره به متن دعای توسل، اظهار کرد: در این دعای شریف مشاهده می‌کنیم که در ابتدا توجه به مقام داریم و همین وجه مبنای شناخت ما نسبت به مقام امام حسن(ع) و دیگر ائمه معصومین(ع) است.
این کارشناس مذهبی عنوان کرد: بر خلاف امویان که اصرار دارند انتساب امام حسن(ع) به پیامبر(ص) را انکار کنند، ما اصرار داریم که این انتساب را اثبات و آن را بسیار با اهمیت جلوه دهیم و یکی از وظایف علمای دینی ما اثبات این انتساب از طریق متون و کتب تاریخی بوده است.
وی در ادامه با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص)، اظهار کرد: ایشان فرموده‌اند: «کسی که بر مصائب امام حسن(ع) گریه کند در روزی که همه چشم‌ها گریان است، گریه نمی‌کند». با کمی دقت در این حدیث متوجه می‌شویم که معرفت نسبت به امام حسن(ع) موجب نورانیت باطن انسان می‌شود.
معرفت افزود: امام حسن مجتبی(ع) شخصیتی است که دل بستن به ایشان و گریه کردن بر مصیبت‌ها و گرفتاری‌هایی که بر این امام معصوم وارد شده، مایه بیداری ما در عالم قیامت خواهد شد. اینکه گفته شده چشمی که بر حسن بن علی(ع) گریه کند روز قیامت گریان نیست، به این خاطر است که این گریه باعث معرفت و شناخت نسبت به آن حضرت می‌شود.
گفتنی است؛ اجرای برنامه مرثیه‌سرایی و ذکر مصیبت اهل‌بیت(ع) از دیگر بخش‌های ویژه برنامه روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) در حرم مطهر رضوی بود.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود