در گفت و‌گو با مسئول کارگروه اشتغال خادمیاران رضوی مطرح شد؛

نام امام رضا(ع) برای حل تمام مشکلات کفایت می‌کند

۱۳۹۸/۰۷/۰۷ - ۱۱:۰۶
استان هرمزگان یکی از جنوبی‌ترین استان‌های کشور است؛ استانی با 800 کیلومتر مربع وسعت که به لحاظ بعد مسافت و آمار بالای محرومیت، خدمت‌رسانی را با دشواری روبرو کرده است.

با راه‌اندازی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی از اواخر سال 95 در این استان به منظور توجه و رسیدگی به محرومان و مستضعفان، نخستین بارقه‌های امید در دل‌های مردم این خطه از کشور روشن شد و عطر رأفت امام رضا(ع) از حرم مطهر رضوی و خراسان به سایر شهرها و استان‌های دیگر از جمله استان هرمزگان رسید. این فعالیت‌ها از همان سال تاکنون به قوت ادامه داشت و اقدامات چشمگیری در زمینه محرومیت زدایی، معیشتی، عمرانی و درمانی انجام گرفت. با شروع ماه محرم طرح نذر «اشتغال» با هدف توانمندسازی افراد در جهت اشتغال‌زایی و خودکفایی به همت معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی کلید خورد که سعی دارد با توجه به توانایی‌هایی که جوانان دارند زمینه کار را برای آن‌ها فراهم آورد. با محمدرضا وجدان حقیقی؛ مسئول کارگروه اشتغال خادمیاران رضوی در رابطه با این طرح و سایر اقدامات دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان هرمزگان به گفت‌وگو نشستیم که آنچه در ادامه می‌خوانید ماحصل این گفت‌وگوست.

 

کمک به رفع معضل بیکاری و بهبود وضعیت کسب‌ و کار امری خداپسندانه است که خوشبختانه این امر در قالب طرح نذر اشتغال در استان هرمزگان در حال اجراست. بفرمایید این طرح با چه هدفی دنبال می‌شود و چه افراد یا ارگان‌هایی در این امر کمک‌رسان شما هستند؟


آمار بیکاری در کشور نشان می‌دهد که برای ریشه‌کن کردن مشکلات و فقر نیازمند مشارکت و حضور آحاد جامعه به ویژه مردم و کارآفرینان هستیم و نمی‌توان صرفاً به اقدامات دولت اکتفا کرد. طرح نذر اشتغال به اسم امام حسین(ع) بنا دارد تا با استفاده از ظرفیت ماه محرم در حد توان خود دغدغه اشتغال و بیکاری جوانان جامعه را بکاهد و کسب ‌و کاری برای آنان راه‌اندازی کند که در این مسیر،ا از ظرفیت‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) برای ایجاد اشتغال استفاده کرده‌ایم.

 

ماه محرم چقدر می‌تواند در موفقیت این طرح اثرگذار باشد؟


اعتقاد ما این است که هیئت‌ها، مساجد و افراد مؤمن و انقلابی ظرفیت خوبی برای کاهش میزان بیکاری دارند و هر فردی  در هر زمینه‌ای که می‌تواند باید در این طرح مشارکت کند. گفتمان ما این است که هیئات باید دغدغه‌ اجتماعی و رفع مشکلات معیشتی مردم را داشته باشند و در شأن محب امام حسین(ع) نیست که بعد از پایان مراسم عزاداری خلق خدا را با فقر و مشکلات رها کند. از آنجایی که مجالس وعظ و سخنرانی در ماه محرم تریبونی موثر در تبلیغ این طرح است ما از حضور 40 نفر از روحانیون و مبلغان مشهدی برای این امر بهره بردیم و انتظار داریم تا حد زیادی این دغدغه مرتفع شود.

 

از چه طریقی جوانان جویای کار را شناسایی می‌کنید و چه خدماتی به آن‌ها ارائه می‌دهید.


ما از طریق کانون خادمیاری محلات، افراد توانمند جویای کار به ویژه زنان سرپرست خانوار و مددجویان کمیته امداد را شناسایی می‌کنیم و سپس آن‌ها را به صاحبان مشاغل و کارآفرینان معرفی کرده و آموزش‌های لازم به آن‌ها ارائه می‌دهیم تا بتوانند کسب ‌و کاری برای خود راه‌اندازی کنند. نکته حائز اهمیت این است که هر کس با هر گرایش و مذهبی به سراغ ما بیاید و از ما خدمات مطالبه کند، با آغوش باز استقبال خواهیم کرد.

 

در دوره جدید تمرکز بر برخی اقدامات پررنگ‌تر و برخی دیگر از فعالیت‌ها به مراتب کمتر شد و به سایر نهادها محول گردید. شما این تغییر رویکرد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


همان‌طور که می‌دانید برخی مناطق در این استان به لحاظ محرومیت نسبت به سایر شهرها و جزیره‌ها وضعیت اسفناک‌تری دارند و نیازمند رسیدگی بیشتری هستند. از جمله این مناطق، جزیره هرمز است که با فاصله 8 کیلومتری نسبت به مرکز استان به لحاظ آموزشی، معیشتی، عمرانی، درمانی و بهداشتی، بار سنگین‌تری از محرومیت این استان را به دوش می‌کشد و به عبارتی پرچم‌دار نبود امکانات اولیه بهداشتی و رفاهی است. خوشبختانه معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی در استان هرمزگان نسبت به سایر استان‌ها کارکرد قوی‌تری داشته که با راه‌اندازی کارگروه‌های مختلف و به تبع آن تأسیس دفاتر شهرستانی و شناسایی نیازهای این استان، سطح محرومیت نسبت به 2 سال قبل تغییر قابل محسوسی داشته است.

 

آیا این اقدامات صرفا به رفع نیازهای معیشتی مردم خلاصه می‌شود؟


خیر. در ابتدای تأسیس این معاونت و با ورود آستان قدس رضوی در عرصه کمک‌رسانی، وضعیت به گونه دیگری رقم خورد و علاوه بر اقدامات آموزشی، پزشکی، عمرانی، توزیع بسته‌های غذایی و راه‌اندازی پویش‌های متعدد، معنویت و نور امید مضاعفی در دل مردم این استان تاباند و به برکت فعال شدن کانون خادمیاری کسب و کار، اتفاقات خوب و مبارکی صورت گرفت. ورود این خادمیاران زیر چتر حمایتی معاونت امداد آستان قدس رضوی به جزیره هرمز، گام مهمی بود برای شروع کسب و کار جدید همراه با ایده‌های نو با استفاده از منابع موجود.

 

چه برنامه‌ای برای ایجاد شغل پایدار دارید؟


رویکرد ما این است که تنها آموزش ماهیگیری به جای ماهی دادن کافی نیست، بلکه باید وسایل کار را نیز در اختیار جوانان قرار داد تا بتوانند کار خود را شروع کند. بعد هم که ماهی گرفت، باید بازاریابی را نیز به او آموخت تا بتواند محصولش را بفروشد.

 

این طرح چه تأثیری در توانمندسازی محرومین داشته و آیا تنها با حمایت مالی آستان قدس رضوی این اقدامات انجام می‌گیرد؟


در این زمینه، منابع مالی کمیته امداد و آستان قدس رضوی به همراه تجربیات خادمیاران حوزه کسب و کار همه با هم به جزیره هرمز آمده و همه نوع خدمت از ارائه مشاوره، اعطای وام و... به جوانان و اهالی جزیره ارائه می‌شود تا چرخ کسب و کار آن‌ها بچرخد.

 

تا کنون چه فرصت‌های شغلی ایجاد شده است؟


احداث اقامتگاه‌های بوم گردی و گردشگری سنتی، راه‌اندازی رستوران‌های گردشگری توسط زنان سرپرست خانوار، خرید قایق برای ماهیگیران، خرید سه چرخه‌های محلی برای حمل و نقل و جابه‌جایی گردشگران و... از جمله اقداماتی بود که تلاش کرد تا حرفه‌های پایدار ایجاد شود و هدف از این فعالیت‌ها، ایجاد جذابیت‌های لازم و فراهم‌ آوردن امکانات کافی برای اقامت مسافران و رونق گردشگری در جزیره‌ هرمز است.

 

با توجه ظرفیت‌‌ها و قابلیت‌های این جزیره، اقدامات شما در زمینه توسعه‌‌ گردشگری چقدر توانسته اشتغال پایدار ایجاد کند و از آن سو چه میزان گردشگر را به این جزیره جذب کند؟


اعتقاد ما این است که نام امام رضا(ع) برای حل تمام مشکلات کفایت می‌کند و خوشبختانه همینطور نیز شده است. به گونه‌ای که با اجرای این طرح، معضل بیکاری و محرومیت تقریبا در این جزیره مرتفع شده است. با اقدامات مناسبی که در جزیره هرمز صورت گرفته در نوروز سال ۹۷ شاهد افزایش 80 درصدی ورود گردشگر نسبت به سال 96 بودیم و در  نوروز 98 این رقم 5 درصد افزایش داشته و 85 درصد گردشگر در این مقطع زمانی به این جزیره سفر کردند و باید آذر ماه سال 96 را نقطه پایان محرومیت و رشد صعودی اشتغال عنوان کرد.


تهیه و تنظیم: اکرم صاحب علم

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود